Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Bass ile görüştü

İHA |  11 Ekim 2017 Çarşamba - 19:43 | Son Güncelleme : 11 10 2017 - 20:09

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ile bir araya geldi.


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı  Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Gün, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass ile bakanlıkta  bir araya geldi.
 
Gün ve Bass, Türkiye ile ABD arasındaki vize sorununun aşılmasına  yönelik bir görüşme gerçekleştirdi.
 
Silahlı terör örgütü FETÖ'nün 17/25 Aralık 2013'teki kumpasına ilişkin  yürütülen soruşturma kapsamında, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin  Topuz'un, haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı  Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmiş ve Topuz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı  Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan  kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan  kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı.
 
Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı konuya tepki göstermişti.
 
Türk Dışışileri Bakanlığı da Topuz'la ilgili "25 Eylül 2017'de,  terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu  kişi, ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi,  herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir."  açıklamasını yapmıştı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ABD arasında vize  işlemlerinin askıya alınmasına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:
 
"Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun  faili Amerika Birleşik Devletleri'nin ta kendisidir ve üst düzey yöneticilerin,  özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir  konudur. Ankara'daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması, daha  sonra da 'Ben bunu devletim adına aldım' gibi bir ifadeyi kullanması  düşündürücüdür."
 
Bu gelişmelerin ardından ABD'nin Türkiye'deki tüm ABD diplomatik  misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklaması  üzerine Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de "ABD'deki tüm misyonlarımızdaki  ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır." açıklaması  yapmıştı.