Dışişleri Bakanlığı: Filistin'in gösterdiği güçlü ve müşterek tepkiyi haklı buluyoruz

AA |  14 Ağustos 2020 Cuma - 9:12 | Son Güncelleme : 14 08 2020 - 9:59

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile yaptığı normalleşme anlaşmasına ilişkin, "Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır." ifadesini kullandı.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD, İsrail ve BAE tarafından  açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören  ortak bildiriye ilişkin, Filistin halkı ve yönetimi tarafından gösterilen güçlü  ve müşterek tepkinin haklı olduğu vurgulandı.
 
Açıklamada, 2002'de Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından  geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatınca da desteklenen Arap Barış Planı'nın  BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılmasının son  derece endişe verici olduğu belirtildi.
 
Söz konusu üçlü bildiriyi Filistin davasına destek olarak takdim  etmenin hiçbir inandırıcılığının bulunmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere  yer verildi:
 
"Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden  gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok  saymaktadır. BAE liderliğinin, Filistin halkının ve yönetiminin rızası hilafına  Filistin adına İsrail ile müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem  taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiçbir şekilde yoktur. Kendi dar çıkarları  uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir  özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de bölge  halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir."
 
BAE ile İsrail arasındaki normalleşme anlaşması
ABD Başkanı Donald Trump dün, İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen  normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.
 
Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün büyük  atılım. İyi muhteşem dostumuz İsrail ve BAE arasında tarihi barış anlaşması."  ifadelerini kullanmıştı.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da sosyal medya hesabından  Trump'ın paylaşımını alıntılayarak, “Bu tarihi bir gün.” değerlendirmesi  yapmıştı.
 
BAE resmi haber ajansı WAM'ın haberinde ise İsrail ile BAE'nin,  ilişkilerin tesisi için "ortak bir yol haritası" belirleme konusunda anlaştığı ve  iki ülkeden yetkililerin ilerleyen haftalarda bir araya gelerek farklı alanlarda  ikili anlaşmalar imzalayacağı ifade edilmişti.
 
BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile  normalleşme anlaşmasını imzalayan üçüncü Arap ülkesi oldu.