Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş güvenli bölge açıklaması

AA |  15 Ağustos 2019 Perşembe - 11:50 | Son Güncelleme : 15 08 2019 - 13:08

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD Başkanı Trump'ın 20 mil sözü var. Bölgeden YPG'nin çıkartılması gerekiyor.Söylediğimiz ABD'nin bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağı. Maalesef Münbiç'te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar"dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis arasında işbirliği ve vize muafiyeti anlaşması imzalandı. Bakan Çavuşoğlu, imza töreninin ardından mevkidaşı Tunis ile birlikte ortak basın açıklaması düzenledi.
 
Bakan Çavuşoğlu ve mevkidaşı Tunis, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri  Bakanlığı ile Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı arasında  "İşbirliği Hakkında Mutabakat Muhtırası" ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile  Sierra Leone Cumhuriyeti Hükümeti arasında "Diplomatik, Hizmet ve Hususi  Pasaportlar için Vize Muafiyeti Anlaşması"nı imzaladı.
 
 
Suriye sınırında ABD ile tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeyle  ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, teknik ve istihbari düzeydeki çalışmalardan sonra  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve  kendisinin açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu, "Ön mutabakatın bir başlangıç olduğunu söyledik." diyerek,  şöyle devam etti:
"Henüz daha detaylandırılması gereken birçok konu var. Bunun için  müşterek harekat merkezinin kurulmasını kararlaştırdık. ABD'den bu merkezin  kurulması için bazı askerlerin gelmekte olduğunu sizler de takip ediyorsunuzdur.  Bugün ABD Avrupa Kuvvetler Komutan Yardımcısı başkanlığındaki heyet Şanlıurfa'ya  gelecek.
 
İnsansız hava araçlarımız bölgede uçuşlarına başladı. Buralarda tabii  ki gözlem noktaları olacak, birlikte devriyeler de gezilecek ama bunlar işin bir  detayı. Buradaki amaç bir güvenli bölgenin oluşturulması ve (ABD Başkanı Donald)  Trump'ın da burada '20 mil sözü' vardır ve bu güvenli bölgeden de YPG ve  PKK'lıların çıkartılmasıdır ancak o zaman güvenli bölge olabilir."
 
"Maalesef Münbiç'te bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar"
 
Bu bölgenin istikrara kavuşturulması, burada yaşayan kişilerin bölgeye  geri gönderilmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, başta Suriyeli Kürtler olmak  üzere dönmek isteyen Suriyeli mülteci bulunduğunu söyledi. Çavuşoğlu, bu  kişilerin orada kendilerini güvende hissetmediğini, terör örgütü YPG/PKK'nın bu  kişileri zorla gönderdiğini ifade etti. "Burada başından beri söylediğimiz bir şey var, ABD'nin bir oyalama  taktiğinin geçerli olmayacağıdır." diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:
 
"Maalesef Münbiç'te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini  tutmadılar. Fırat'ın doğusundaki bölge terör yuvası oldu. Bunları görüşürken ABD  bu teröristlere silah yardımını devam ettiriyor. Geçenlerde de yine tırlarca  silahları getirdiler. Burada bir, samimi olmaları gerekiyor, iki, bir oyalama  sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor.  Başlangıç ilk adım doğru ama bunu nihayete kavuşturmamız gerekiyor. Yapılan ve  yapılacak çalışmaların amacı budur."
 
"Türkiye'nin programdan çıkartılması söz konusu değildir"
 
 Çavuşoğlu, F-35 programı hakkındaki soruya, "Türkiye'nin resmi olarak  programdan çıkartılması söz konusu değildir." yanıtını verdi. ABD'de bulunan bazı Türk askerlerinin ve teknik personelin F-35  programlarına dahil edilmediğini, bir kısmının da döndüğünü hatırlatan Çavuşoğlu,  F-35 programının 9 ülkenin içinde bulunduğu ortak program olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, "Türkiye çok önemli katkılar sağlamıştır. Bugüne kadar 1,4  milyar dolar civarında para ödemesi yapmıştır. Türkiye'de üretimler halen devam  ediyor." ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin S-400 alımından sonra ABD'nin tepki gösterdiğini anımsatan  Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama karşılıklı anlayış çerçevesinde biz bu işleri yoluna  koyabileceğimizi düşünüyoruz. S-400'lerden bağımsız bir şekilde yoluna  koyabileceğimizi düşünüyoruz. Aksi taktirde iki ülke de karşılıklı adımlar atar,  ilişkiler gereksiz yere gerilir, bunun da kimseye faydası yoktur. Biz bunu tercih  etmeyiz ama olumsuz bir tavır takındığı zaman cevabını vereceğimizi bizzat Sayın  Cumhurbaşkanımız defalarca söylemiştir.
 
Bu aşamada bunları konuşmak yerine var olan sorunları çözmeye  odaklanıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Fırat'ın doğusundaki durum ve  oluşturulacak güvenli bölge. Orayla ilgili ve Suriye'nin geneliyle ilgili  görüşmelerimizi de Rusya ve diğer aktörlerle de sürdürüyoruz. Bir taraftan  İdlib'de sükunetin tam hakim olması, bir taraftan Anayasa Komisyonunun kurulması  ve PKK/YPG'nin bu bölgeden arındırılması. Gördüğümüz kadarıyla rejim de bunu çok  istiyor ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması için çalışmalarımızı gerek  Astana platformunda gerekse Cenevre başta olmak üzere diğer platformlar  sürdürüyoruz, sürdüreceğiz."
  
Türkiye-Sierra Leone ilişkileri
Öte yandan Tunis'i Ankara'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile  getiren Çavuşoğlu, iki ülke arasında ziyaretleri sıklaştırmayı arzu ettiklerini  belirtti. Çavuşoğlu, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio'nun da  Türkiye'ye yapmak istediği ziyarete ilişkin ön hazırlıkları görüşmede ele  aldıklarını aktararak, Erdoğan'ın da bir sonraki Afrika turunda Sierra Leone'yi  ziyaret etmek istediğini vurguladı. İki ülke arasında iş dünyası, eğitim, kültür, ticaret gibi her alanda  ilişkileri geliştirmeyi arzuladıklarını aktaran Çavuşoğlu, ilişkilerin hukuki  zemininin de güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Çavuşoğlu, imzalanan iki mutabakat zaptıyla bakanlıklar arasında iş  birliğinin güçleneceğine ve vizelerin kaldırılmasıyla güzel bir başlangıç  yapıldığına işaret etti. İki ülke arasında diğer alanlarda da müzakere edilen  taslak anlaşmaların bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Bio'nun ziyaretinde o  anlaşmaların da imzalanmasının hedeflendiğini belirtti. Türkiye'nin Sierra Leone'de 2018'de büyükelçilik açtığını anımsatan  Çavuşoğlu, Sierra Leone'nin de Ankara'da büyükelçilik açmak istediğini bildirdi.
 
"Açılımlarımızı ortaklık politikalarına dönüştürmek istiyoruz"
 
 Çavuşoğlu, Türkiye'nin Afrika Birliğine önem verdiğini, Afrika, Latin  Amerika ve Yeniden Asya açılımlarının bölgedeki ilişkileri daha da  zenginleştirmeyi hedeflediğini vurguladı. Bu açılımların birbirine alternatif değil birbirini tamamlayıcı  olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Eskiden bu tür açılımlarımızı Avrupa ülkeleri  sorgulardı. Şimdi bakıyorum Türkiye'de bazıları bunları sorgulamaya kalkıyor.  'Nasıl yeniden Asya olur, Türkiye ne yapacak oralarda?' diye ama biz bu öngörüsüz  yaklaşımları dikkate almadan, tüm açılımlarımızı ortaklık politikalarına  dönüştürmek istiyoruz." diye konuştu. Çavuşoğlu, gelecek yıl Türkiye-Afrika Birliği Zirvesi'nin üçüncüsünün  düzenleneceğini ve oluşturulacak 5 yıllık eylem planıyla Afrika Birliği ile  ortaklığın daha da güçlendirileceğini belirtti.
 İki ülkenin İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) önemli üyelerinden  olduğunu ve Türkiye'nin Zirve Dönem Başkanı olarak başlattığı reform sürecinin  devam etmesi gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, Tunis ile İİT'nin nasıl  güçlendirilebileceğini de görüştüklerini anlattı. Çavuşoğlu, Afrika'nın ve Sierra Leone'nın istikrarının, ekonomik  kalkınmasının Türkiye için önemli olduğunu, bu yönde de desteklerini arttırarak  devam ettireceklerini kaydetti.
 

ETİKETLER