Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması

AA |  08 Eylül 2018 Cumartesi - 22:53 | Son Güncelleme : 08 09 2018 - 23:21

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin İdlib ilindeki hava saldırılarına ilişkin, "Bu uluslararası bir çaba gerektiren durumdur. İnsani dış politikamızın gereği olarak burada yeniden göçlerin olmaması, insanların evlerini terk etmemesi için, yüzler, binlerce insanın ölmemesi için bu hassasiyeti ve çabamızı sürdüreceğiz." dedi.


Çavuşoğlu, Yeni Alanya Gazetesi’nin 51. Dim Tv’nin de birinci kuruluş  yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, son zamanlarda  dövizde yaşanan dalgalanma konusunda "saldırıdır" diye rehavete kapılmaya ve  geçeceğini beklemeye gerek olmadığını belirtti.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Hazine ve  Maliye Bakanı Berat Albayrak ve ekonomi kurmaylarının ciddi bir çalışma  içerisinde bulunduğunu aktaran Çavuşoğlu, gerekli tedbirlerin alındığını, ciddi  bir bankacılık sisteminin olduğunu bildirdi.
 
Mali disiplini bozmadıklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "Merkez  Bankası rezervimiz öyle. 'Bu saldırıların arkasında sadece ABD var', dersek  aldanırız. Bazı ülkeler var. Kardeş ve Müslüman ülkeler var. Ve biz bunun  üstesinden geliyoruz, geleceğiz. Daha önceki krizler nasıl teğet geçtiyse, nasıl  daha güçlenerek çıktıysak, daha da güçlü şekilde yolumuza devam edeceğiz." diye  konuştu.
 
Krizi atlattıktan sonra Türkiye'yi kimsenin tutamayacağına işaret eden  Çavuşoğlu, belirlenen hedeflere ulaşacaklarını vurguladı.
 
 "Milletimizin sergilediği dayanışma ve bizlere verdiği güç önemli"
 
Turizmde, sanayide, ihracatta, altyapıda, üstyapıda tüm hedeflere  ulaşacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:
 
"Türkiye'yi bu kararlı yoldan Allah’tan başka kimse döndüremez,  döndüremeyecektir. Milletçe birlik beraberlik içerisindeyiz. Milletçe tek yürek  olduk. Şu süreçte milletimizin sergilediği dayanışma ve bizlere verdiği güç  önemli. Oy versin vermesin. Zaten MHP ile Cumhur İttifakı'nı kurduk ve yolumuza  devam ediyoruz. Ama farklı ittifaklar da var. Olabilir, demokraside bu var. Bu  süreçte oy verenlerden de vermeyenlerden de destek gördük. Biz yeniden uyanan  milletiz. Bu dalgalanmada fırsatçılar da çıkıyor. Sadece kendisini düşünen,  'Sürekli bundan nasıl faydalanabiliriz', eski günleri hatırlatan, stokçuluk,  karaborsacılık, etik olmayan ve kanuna aykırı davrananlar var. Devlet bunlardan  hesabını da sorar, soracaktır."
 
"Bu Türkiye’nin tek başına yapacağı şey değil"
 
Bakan Çavuşoğlu, Suriye'nin İdlib ilindeki hava saldırılarına ilişkin  de şu değerlendirmelerde bulundu:
 
 "Suriye’de İdlib bölgesinde son zamanlarda yaşanan çatışmaların  durması ve insanı dramların yaşanmaması, felaketlerin ortaya çıkmaması için büyük  çaba sarf ediyoruz. İnsani dış politika gereği olarak bir taraftan ikili düzeyde  ve sonra da Tahran’da gerçekleşen üçlü görüşmede yoğun çaba sarf ediyoruz. Suriye  ile yakından ilgilenen herkes ile temasımız var. ABD ile sorunlarımızı  biliyorsunuz. Bu soruna rağmen Suriye konusunda geçtiğimiz günlerde Dışişleri  Bakanı Mark Pompei ile görüştük. Temaslarımız var, askeri düzeyde temaslarımız  var. O başkadır, bu başkadır. Bu uluslararası bir çaba gerektiren durumdur.  İnsani dış politikamızın gereği olarak burada yeniden göçlerin olmaması,  insanların evlerini terk etmemesi için, yüzler, binlerce insanın ölmemesi için bu  hassasiyeti ve çabamızı sürdüreceğiz. Bizi seven sevmeyen herkesin ortak söylemi,  'Bunu engellerse durdurursa, Türkiye engeller'. Bu komşu olduğumuz için değil.  Rusya ve İran ile ilişkilerimiz olduğu için değil. Türkiye’nin Suriye  politikasının insani bir dış politika ve gizli bir ajandası, gündemi olmayan,  Suriye’nin geleceğini düşünen, toprak bütünlüğünü destekleyen, aynı zamanda  Suriye’nin teröristlerden temizlenmesi için çaba sarf eden, bu uğurda şehit veren  ülke olduğumuz için. Seven sevmeyen, taraflı tarafsız herkes Türkiye'ye  güveniyor, bakıyor.  Bu Türkiye’nin tek başına yapacağı şey değil. Bu çabayı  sürdürmemiz gerekiyor."
 
  
 

ETİKETLER