Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş S-400 açıklaması

AA |  07 Mayıs 2019 Salı - 0:48 | Son Güncelleme : 07 05 2019 - 0:48

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin, ABD'ye ve NATO'ya tereddütleri gidermek için ortak çalışma grubu kurulması teklifinde bulunduğunu hatırlatarak, "Eğer bu kaygılarda ABD samimiyse, arkasında farklı bir gündem yoksa bu teklifimizi kabul eder. Uzmanlar oturur, çalışır, inceler, raporunu hazırlar. NATO'ya da bir nüshasını verir, bize de verirler. O zaman bu iddialar doğru mu değil mi hep birlikte görürüz." dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Konseyi ve  NATO Akdeniz Diyaloğu Ortakları Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı  düzenledi.
 
Toplantıda bölgeye yönelik vizyonun paylaşıldığını vurgulayan  Çavuşoğlu, görüşmelerde aralıkta Londra'da yapılacak NATO Zirvesi'nin  gündemindeki öncelikli konuların da ele alındığını belirtti. Toplantı kapsamında  yarın Akdeniz havzasının en kadim şehirlerinden Hatay'ın ziyaret edileceğini  anımsatan Çavuşoğlu, katılımcılara Hatay'da Türkiye'nin düzensiz göçle mücadelesi  ve terörizm başta olmak üzere karşı karşıya olunan güney kaynaklı sınama ve  tehditler konusunda sunumlar yapılacağını da belirtti.
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin, ABD'ye ve NATO'ya  tereddütleri gidermek için ortak bir çalışma grubu kurulması teklifine ve ABD'den  F-35 alım sürecine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, "Türkiye'nin hava savunma  sistemlerine ne kadar ihtiyaç duyduğunu en iyi NATO bilir, ve tabii ki NATO'nun  Genel Sekreteri. Çünkü bizim bölgemizdeki tehditleri NATO yakından takip  etmektedir ve tespitleri ortadır." yanıtını verdi.
 
 
 
NATO'nun, bu tehditlerden dolayı Türkiye ile dayanışma için diğer  müttefiklerden bataryalarını Türkiye sınırına yerleştirmesi konusunda da öncü rol  oynadığını belirten Çavuşoğlu, "Ama Genel Sekreter de çok iyi biliyor ki, bazı  müttefiklerimiz ABD, Almanya ve Hollanda özellikle, bölgemizdeki bataryaları geri  çektiler. NATO niye bu bataryaları sınırlarımıza gönderdi, müttefiklerden rica  etti? Çünkü Türkiye'nin elinde şu anda kendisine ait bir hava savunma sistemi  yok." dedi.
 
İspanya'ya ve İtalya'ya patriot ve SAMP-T bataryalarını NATO'nun  ricası üzerine dostluk ve müttefiklik göstergesi olarak Türkiye'de  bulundurdukları için teşekkür eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Ama bizim acilen hava savunma sistemine ihtiyacımız var. Sürekli bu  böyle gidemez. Biz on yıldır almak istedik. Kimden? Müttefiklerimizden. Alabildik  mi? Hayır. Sebebi, sorumlusu biz miyiz? Hayır. Müttefiklerimiz bize bunu satmak  istemediler. O sebepten, bu sebepten satamadılar. Biz de ihtiyacımızı karşılamak  için değişik ülkelere teklif verdik. Karşılığında en iyi teklifi Ruslar verdi.  S-400 teknolojisi ve diğer imkanlar bakımından bizim için en uygunudur. Zaten  Genel Sekreter bu konuda açıklamasını yapıyor. Şimdi diğer bir müttefikimizin  ortaya attığı iddiaları da dikkate alıyoruz. Ama o iddiaların doğru olmadığını  net bir şekilde de söylüyoruz."
 
"S-400 konusunda bizim kafamız sarih"
 
Türkiye'nin, bu konuda uzmanlardan oluşan bir ortak çalışma grubunun  kurulması teklifini hatırlatan Çavuşoğlu, "Bunu hem NATO'ya ilettik hem de  müttefikimiz ABD'ye bizzat değişik seviyelerde ilettik. Eğer bu kaygılarda ABD  samimiyse, arkasında farklı bir gündem yoksa bu teklifimizi kabul eder. Uzmanlar  oturur, çalışır, inceler, raporunu hazırlar. NATO'ya da bir nüshasını verir, bize de verirler. O zaman bu iddialar doğru mu değil mi hep birlikte görürüz." dedi.
 
İş birliğine ve diyaloğa açık olunduğu takdirde bütün soruların  aydınlatılacağını söyleyen Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:
"Bizim kafamız sarih ama bu konuda tereddüt eden ülkeler için, başta  ABD olmak üzere, herkesin kafasındaki sorular da giderilmiş olur. Bundan daha  yapıcı bir yaklaşım var mı? Türkiye her türlü esnekliği gösteriyor. Ama Türkiye  hiç bir zaman yaptırım dilini kabul etmez, reddeder. Dayatmalara da hiçbir zaman  boyun eğmedik, eğmeyiz. İş birliğine ve bu konuda ortak çalışmaya varsa ABD ile  çalışmaya hazırız. Diğer türlü bir yaklaşımı doğru bulmuyoruz."
 
"NATO ve AB iş birliğini destekliyoruz"
 
Türkiye'nin güvenlik konusunda NATO ve AB'nin iş birliğini  desteklediğini belirten Çavuşoğlu, AB'nin (Avrupa Birliği) NATO'ya erişimi  konusuna Türkiye'nin her zaman olumlu yaklaştığını söyledi.
Henüz somut adımlar atılmasa da AB'nin tamamlayıcı güvenlik ile ilgili  düşünceleri olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Ama bu süreçte AB'den ricamız şudur:  NATO'nun müttefik olmayan AB üyelerine yaklaşımını yani Finlandiya ve İsveç'e  yönelik NATO'nun yaklaşımını AB'nin örnek alması gerekiyor. Yani AB üyesi olmayan  NATO müttefiklerine de AB aynı yaklaşımı göstermelidir. İşte o zaman gerçek  anlamda iş birliğinden bahsedebiliriz." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin bu süreçten dışlanmaması ve karar verme mekanizmalarına  davet edilmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "NATO ve AB'nin bu çalışmaları  birbirine alternatif değil, tamamlayıcı nitelikte olmalıdır." dedi.
 
 
 
 
 

ETİKETLER