Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD-İran kriziyle ilgili açıklama!

AA |  09 Ocak 2020 Perşembe - 16:21 | Son Güncelleme : 09 01 2020 - 17:46

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak'tan yaptığı açıklamada, "Bu ziyaretle vermek istediğimiz mesaj şudur: Irak yalnız değildir, bu zorlu günleri aşmak için birlikte çalışacağız. Biz, Irak'ın yabancı güçlerin savaş alanı olmasını istemiyoruz" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçirdiği  zorlu süreçte Irak'ın yalnız olmadığını, zorlukları aşmak için Türkiye'nin Irak  ile beraber çalışacağını söyledi.  Çavuşoğlu, Irak'taki temasları kapsamında Irak Dışişleri Bakanı  Muhammed Ali el-Hekim ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Irak'ın içinden  geçtiği zor günlerde özellikle bu ziyareti gerçekleştirdiğini aktaran Çavuşoğlu,  "Vermek istediğimiz mesaj şudur ki, Irak yalnız değildir ve Irak ile birlikte bu  zor günleri aşmak için beraber çalışacağız." diye konuştu.
 
Çavuşoğlu, İranlı komutan Kasım Süleymani ve beraberindekilerin ABD  tarafından hedef alınması ve Irak'taki ABD üslerine yapılan saldırıların bölgede  ciddi bir gerginliğe yol açtığına dikkati çekerek, "Biz Irak'ın dış güçlerin  çatışma alanı olmasını istemiyoruz." ifadesini kullandı.
 
Irak'ın DEAŞ ve PKK terör örgütleri gibi mevcut sorunlarına işaret  eden Çavuşoğlu, "Irak'ın yeniden inşasına yönelik çalışmalarda bazı zorluklarla  karşılaşılırken, Irak'ın dış güçlerin yarattığı bu tür gerginlikten etkilenmemesi  gerekiyor. Herkesin Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine herkesin saygı  duyması gerekiyor." dedi.
 
Çavuşoğlu, Türkiye'nin söz konusu gerginliklerin azaltılmasında  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde başından beri çaba sarf ettiğini  belirterek, "Başta İranlı ve ABD'li muhataplarımız ile Birleşmiş Milletler (BM)  Genel Sekreteri Antonio Guterres olmak üzere, diğer ülkelerin liderleri ve  dışişleri bakanlarıyla yoğun bir diplomasi yürüttük." diye konuştu.
 
"Sağduyulu mesajları olumlu karşılıyoruz"
 
Gerginlikten tüm tarafların rahatsız olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu,  şöyle devam etti: Gerginliği azaltmak için birlikte çalışıyoruz ve çalışmaya da devam  etmemiz lazım. Henüz her şeyin bittiğini söylemek mümkün değil. Dün ABD ve  İran'dan gelen, göreceli olarak daha sağduyulu mesajları olumlu karşılıyoruz,  destekliyoruz. Ama gerginliğin tamamen ortadan kalkması için çalışmaya devam  etmemiz lazım.
 
Çavuşoğlu, Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Berhem Salihi ve Başbakan Adil  Abdulmehdi tarafından kabullerinde de bu konuları ele aldıkları bilgisini  paylaşarak, "Tabii ki Irak'ın istikrarı, huzuru, barışı, bizim için de çok  önemlidir. Bu yüzden biz bundan sonra yine Irak'ın istikrarına, terörle  mücadelesine ve barışına katkı sağlayacağız." ifadesini kullandı. 
 
DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasına müsaade edilmemesi gerektiğinin altını  çizen Çavuşoğlu, PKK'nın Irak ve Türkiye için tehdit oluşturmasının önüne  geçmeleri gerektiğini kaydetti.
 
Çavuşoğlu, Bağdat'taki temaslarında ikili ilişkileri de masaya  yatırdıklarını anlatarak, "Şu zor günlerde bile, bir taraftan sorunları aşmak  için çaba sarf ederken, diğer taraftan Irak'ın yeniden inşası ve kalkınması için  birlikte çalışmamızın gerektiğinin farkındayız." dedi.
 
Kuveyt konferansında Irak için 5 milyar dolar kredi taahhüdünde  bulunduklarını anımsatan Çavuşoğlu, bu kredinin Irak'ta gerçekleştirilecek önemli  projelerde kullanılacağını aktardı. Çavuşoğlu, bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda birlikte  çalıştıklarına işaret ederek, su, güvenlik ve diğer alanlarda da mevcut iş  birliklerini daha ileriye taşıyacaklarını dile getirdi.