Dış kulak yolu enfeksiyonlarına karşı uyarılar

İHA |  29 Ağustos 2018 Çarşamba - 10:55 | Son Güncelleme : 29 08 2018 - 10:58

Kulak Burun Boğaz Op. Dr. Ali Osman Aksoy, dış kulak yolu enfeksiyonları ve tedavisi ile hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi.


Yaz aylarının son günlerine yaklaştığımız bu dönemde, okul öncesi tatilini havuz ve denizde serinleyerek geçirenler, özellikle kulak enfeksiyonları ile karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle şiddetli kulak ağrısıyla kendini gösteren dış kulak yolu iltihabı, bu sorunların başında geliyor. Op. Dr. Ali Osman Aksoy, dış kulak yolu enfeksiyonları ve tedavisi ile hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi. 
   
 
“Kulak kiri” savunma mekanizmasıdır
 
Dış kulak yolu kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. Dış kulak yolunun hemen girişindeki ter ve yağ bezleri tarafından salgılanan, halk arasında“kulak kiri” diye bilinen,‘serumen’ ya da ‘buşon’, en önemli savunma mekanizmasıdır. Bu salgının asidik yapısı, mikropların üremesine, çoğalmasına ve bir hastalık oluşmasına engel olmaktadır. Dış kulak yolu, doğal savunma mekanizması sayesinde enfeksiyonlara karşı dirençlidir. Ancak bu fonksiyon bozulduğunda, kulak içindeki nem ve sıcak, bakteriler ile mantarların çoğalması için elverişli bir ortam oluşturur. 
   
Kulak temizleme çubuğu enfeksiyon için en önemli neden
 
Dış kulak yolu fonksiyonunun bozulmasındaki en önemli neden, kulak yolunu temizlemek ya da kaşımak amacıyla kullanılan, her türlü sivri ve sert yabancı cisimdir. Daha çok kulak temizleme çubuğu bu enfeksiyonlarazemin hazırlamaktadır. Kulak içi ile temas eden yabancı cisimler, kulak kanalını döşeyen ciltte küçük çiziklere ve çatlaklara neden olur. Kulak içindeki derininbütünlüğünün bozulması ve zedelenmesi,mikropların ve mantarların çoğalması için elverişli bir ortam oluşturur. Normalde dış kulak yolunda ‘flora’ denilen mikroorganizma popülasyonuzaten vardır.Bu sayının normalin üzerinde olması otitiseksterna denilen dış kulak yolu iltihabına yol açar. 
   
Suda uzun süre kalmak sorunu kronikleştirir 
 
Uzun süre havuz ya da denizde yüzmekkulak yolu iltihabının diğer bir nedenidir. Özellikle kulağa kaçan suyu, pamuklu çubukla çıkarmaya çalışmakyağlı tabakaya zarar vermektedir. Suda uzun süre kalanlarda dış kulak yolu iltihabı kronikleşmekte, cilt kalınlaşmakta ve kulak yolu daralmaktadır. Dış kulak yolu iltihabının en önemli belirtileriise kaşıntı, ağrı ve bunları takip eden işitme azlığıdır. Genellikle ilk olarak başlayan kaşıntı ve ardından gelen şiddetli ağrı bir süre sonra kaçınılmaz hale gelir. Hastalar çoğu zaman işitme azlığı başladığında bir hekime başvurur. 
   
2-3 damla sirke dökmek kaşıntıyı geçirebilir
 
Enfeksiyonlardan korunmak için kulak yolu her zaman kuru tutulmalıdır. Eğer kulakta kaşıntı varsa 2-3 damla sirke yararlı olacaktır. Sirke bozulan dış kulak yolunun asiditesini, sağlıklı hale getirmektedir. Buna rağmen kaşıntı ve ağrı giderek artıyorsa, vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurulmalıdır. Dış kulak yolu iltihaplarının tedavisinde, kanalı kapatan mikrop ya da mantarların oluşturduğu birikintilertemizlenerek, antibiyotikli ve kortizonlu damlalarla sorun giderilmektedir. 
   
Dış kulak yolu enfeksiyonlarından korunmak için 
 
Hijyen koşulları uygun olmayan ve klor seviyesi düşük havuzları tercih etmeyin. Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan sonra duş alın. Suda 30-40 dakikadan daha uzun süre kalmayın. Havuza ya da denize girmeden önce su kaçırmayan silikon tıkaç kullanın. Kulak yolunu kuru tutun, kulak temizliği yaparken kulak çubuğu kullanmayın ve kulak kirini çıkarmaya çalışmayın.