Dinozorlar Hakkında En İlginç Bilgiler 02 March, 11:15'de eklendi

150 milyon yıl boyunca dünya üzerinde hüküm sürmüş bu enteresan canlılar hakkında en ilginç bilgiler.

1. Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?
Büyük dinozorların nasıl yok olduğuna dair bugüne değin birçok iddia ortaya atılmıştır. Geçmişte, dinozorların kısa bir süre içinde toplu olarak nasıl yok oldukları uzun bir süre açıklanamamış ve yanardağ patlamalarından dünyadaki iklim değişikliklerine kadar çeşitli teoriler ortaya atılmıştır.
 
2. Kuşlar Dinozorlardan Mı Evrimleşti?
980 de ise Nobel ödüllü fizikçi Luis Alvarez ve oğlu jeolog Walter Alvarez dinozorları bir göktaşının ortadan kaldırdığını ileri sürdü. Alvarezler'in bu görüşü 85'li yılların sonları ve 90'lı yılların başlarında bilim çevrelerinde ağırlık kazanmış ve ilerleyen yıllarda da ortak kabul olmuştur. Yapılan araştırmalar da bu görüşü kanıtlamıştır. Dinozorların nasıl yok olduğuna ilişkin bilim adamlarının sahip oldukları bu görüş dinozorların sonunun 65 milyon yıl önce yaklaşık 10 km çapında bir göktaşının Dünya'ya çarpmasıyla gerçekleştiğini açıklar. Bu göktaşı saatte 54.000  km hızla Meksika'nın Yukatan Yarımadası açıklarında Dünyaya çarpmış ve çarpma anında 200.000 km³ madde buharlaşmış, erimiş ya da yüzlerce kilometre öteye savrulmuştur. Bu çarpma sonucu canlı türlerinin %70'inden fazlası yok olmuş ve 180 km çapındaki, Dünya'nın en büyük kraterlerinden biri olan Chicxulub krateri meydana gelmiştir. Çarpmanın 100 milyon megaton TNT'ye eşdeğer bir enerji açığa çıkardığı tahmin edilmektedir. Çarpma sonucu oluşan toz tabakası atmosferi kaplamış, Dünya aylar boyu karanlıkta kalmış, sıcaklık suyun donma derecesine kadar düşmüş ve asit yağmurları yaşanmıştır. Aylarca süren bu karanlık ve soğuk dönemde bitkilerin fotosentez yapamaması besin zincirini yıkmış ve bu felaketler zinciri de dinozorların sonunu hazırlamıştır. Dünya hiç güneş görmeyince buz devri oluşmuştur. Dinozorlar da bu sırada ölmüştür. Ancak bu sırada dinozorların tamamen yok olmadığı, bazı küçük türlerinin evrimleşerek bugünkü kuşların atalarını oluşturdukları tahmin edilmektedir.
3. Kaç Farklı Dinozor Türü Vardı?
Yer yüzünde yaklaşık  850 farklı dinozor çeşidi yaşamıştır. Iguanodon ilk isim verilen dinozordur. 1923 yılında İngiltere'nin Sussex şehrinde bulunmuştur.
 
4. En Büyük Dinozor
Arjantin'in Chubut şehrindeki bir çiftçi 3 sene kadar önce muazzam bir keşfe imza attı. Tarlada çalışırken bazı dinozor fosili kalıntılarına rastladı. Yakınlarda bulunan Edigio Feruglio Paleontoloji Müzesi'nden paleontologlar bölgeyi kazmaya başladılar ve inanılmaz bir şekilde 150 adet çok iyi korunmuş kemik çıkardılar. Bu 150 kemik, gezegen üzerinde yaşamış en büyük dinozorlardan bir gruba ait 7 bireyin kemikleri olduığu tespit edildi.
 
5. Dinozorlar Aptal Birer Hayvan Mıydı?
Hayır! 1970'li yıllarda dinozorların zekasını hesaplamak için, beyinlerinin ağırlığını diğer hayvanların beyinlerinin ağırlığına kıyaslayarak yapılan bir analiz yöntemi geliştirildi. Bu analizin sonuçlarına göre Velociraptor gibi bazı dinozorların, bildiğimiz birçok hayvan türüne göre fazlasıyla zeki olduğu anlaşıldı. Dolayısıyla dinozorların aptal hayvanlar olduğu düşüncesi ciddi anlamda zayıflamış oldu. Tabii bu hayvanların zekasına yönelik güvenilir bilgiler elde etmek çok zor. Ancak torunları arasındaki kargalar ve papağanların müthiş zekası düşünülecek olursa, dinozorların da bir kısmının ortalamanın üzerinde zekaya sahip olmasını beklemek hata olmazdı.
 
6. Bir Dinozorla Karşılaşsak Kaçabilme İhtimalimiz Nedir?
Filmlere konu olan devasa dinozorlar bile, sanılandan çok daha hızlı hareket ediyor olabilir. ÖrneğinCompsognathus üzerinde yapılan bilgisayar analizleri, saatte 65 kilometre hıza ulaşabildiği ve bu sebeple, bilinen en hızlı dinozor olduğunu gösteriyor. Bu dinozordan 6 kat daha büyük olan Tyrannosaurus rex'in ise saatte 29 kilometre hızla koşabildiği düşünülüyor. Bilinen en hızlı insan koşu hızının saatte 44.72 kilometre olduğu düşünülürse, bir T-rex'ten kaçma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır diyebiliriz. Sonuç olarak bir dinozorla karşılaştığınızda kaçma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır bunun yanında bir dinozorla karşılaşma ihtimaliniz ise yoktur. :)
 
7. Dinozorların Boyutları Ne Kadardı?
Boyutları arasında devasa farklar olan bu canlıların; en büyükleri 18-32 ton ağırlığında 25 metre uzunluğunda, en küçükleri ise 5.5 kilo ağırlığında 60 cm. uzunluğunda olabiliyor.