Dikkat! Duş başlığından bile bulaşıyor...

05 Haziran 2018 Salı - 15:09 | Son Güncelleme : 05 06 2018 - 15:09

Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen “lejyoner hastalığı”, zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, klima hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi


MEDAV Başkanı Tayyip Elçi, Diyarbakır’daki programda, ayakta kaldığını  görerek, konuşmasına ara verip korumaları aracılığıyla kendisine yardımcı olan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Sıcak havalarda oda ısısını düşürerek konforlu bir ortam yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen “lejyoner hastalığı”, zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, klima hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.Elçi: - "Bir alicenaplık  gösterdi. Kendisi misafirine yapılan bu muameleyi hoş görmedi ve o süre  içerisinde konuşmasını kesti. Arkasında da haddimiz olmayarak bir nevi özür  diledi"
 
DUŞ BAŞLIKLARINDAN BİLE BULAŞABİLİR
 
Ortamlarda bulunan klimaların eğer hijyeni ve temizliği iyi yapılmazsa, “lejyonella” adı verilen bir bakteri üremektedir. Akarsu, nehir, göl, sauna, hamam, jakuzi, fıskiye, havuz, duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda üreyen bu bakteri, solunum yoluyla bulaşmaktadır. 
 
Aslında her gün karşılaşılan bu bakteri, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde, ilk olarak üst solunum yolu hastalığı olarak kendini gösterir, tedavi edilmediğinde de akciğere yerleşerek zatürreye sebep olabilir. Bu durum, kişiyi komaya kadar götürebilecek bir sürece yol açabilir.
 
LEJYONER BELİRTİLERİ
 
1.Ateş
 
2.Halsizlik
 
3.Eklem ağrısı
 
4.Geçmeyen kuru öksürük
 
5.Balgam çıkarma ihtiyacı ve balgam çıkarmada zorluk,
 
6.Baş ağrısı
 
7.Bilinç bulanıklığı
 
8.Nefes darlığı
 
9.Uykuya meyilli olmak
 
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DÜŞÜK OLANLAR DİKKAT!
 
Nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları gibi belirti veren klima hastalığı, çok kısa bir süre içerisinde alt solunum yollarını da tutarak, akciğerde iltihaplanmaya neden olabilir. 
 
Hem hava hem de şebeke suyu yoluyla bulaşabilen klima hastalığı, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilemektedir. 
 
Bu kişilerin yaşadıkları ortama ve yaz döneminde tatil bölgelerindeki klimaların kontrolünün yapılıp yapılmadığa dikkat etmelidir. Aynı zamanda banyo, havuz ve termal tesisler gibi nemli ortamlardaki sistemlerin de hijyeninin yeterince sağlandığından emin olunmalıdır.
 
EN ÇOK BU KİŞİLER RİSK ALTINDA...
 
* 50 yaş üstündeki kişiler
* Astım ve KOAH hastaları
* Bebek ve çocuklar
* Kanser tedavisi gören hastalar
* Uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar
* Organ nakli olmuş hastalar
* Erken tanıyla başarılı tedavi mümkün
 
Hastalığın önlenmesi için hem yaşanılan ev hem de otel ve hastane gibi büyük yapılardaki klima sistemlerinin uygun bir şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Hastalığın tanı ve tedavisi için de doktorun hastayı özellikle klima hastalığı açısından değerlendirmesi önemlidir. 
 
Hasta öyküsünde, klima maruziyeti olması veya gidilen bir otel ya da tatil köyü olup olmadığı, suyla fazla temas durumu gibi konular sorgulanmalıdır. Tanı konan hastalara gerekli antibiyotik tedavisi başlatılır ve özellikle erken dönemde başvuran hastalarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

ETİKETLER