DGS tercihlerinde nelere dikkat edilmelidir? 2018 DGS tercih kılavuzu

14 Eylül 2018 Cuma - 15:43 | Son Güncelleme : 14 09 2018 - 15:43

DGS tercih işlemleri 7 Eylül'de başlamıştı. 14 Eylül'de yani bugün sona erecek olan DGS tercihleri nasıl yapılır? ÖSYM'nin yayınladığı 2018 yılı DGS tercih kılavuzuna ve diğer tüm bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.


DGS tercihleri için verilen süre bugün gece yarısı sona erecek. DGS tercih kılavuzundan faydalanarak yapılan tercih işlemlerinden sonra sonuçların açıklanacağı tarih merakla bekleniyor.

2018 DGS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
 
Tercih işlemleri 7-14 Eylül 2018 tarihleri arasında olacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir. 
 
Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.
 
Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.