DGS tercihleri hangi tarihte alınmaya başlayacak?

21 Ağustos 2018 Salı - 12:10 | Son Güncelleme : 21 08 2018 - 12:10

DGS tercihleri hangi tarihte alınmaya başlayacak? Sorusunun yanıtı binlerce kişi tarafından merak ediliyor ve sıklıkla araştırılıyor. ÖSYM, DGS cevap kağıtlarını adayların erişimine açtı. İşte detaylar...


2018 DGS tercih işlemleri merakla beklenirken ÖSYM'den önemli bir duyuru geldi. 2018-DGS Cevap Kâğıtları, Soruları ve Aday Cevapları Erişime Açıldı. DGS sonuçları için ise henüz bir açıklama gelmedi.

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
2018 DGS tercih işlemleri için adaylar sabırsızlanıyor. ÖSYM üzerinden yapılacak olan tercih işlemleri için henüz net bir tarih belirlenmedi. DGS tercihler başladığında haberimizin içeriğinden bilgi edinebilirsiniz.
 
2018-DGS Cevap Kâğıtları, Soruları ve Aday Cevapları Erişime Açıldı
 
21 Temmuz 2018 tarihinde uygulanan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavına (2018-DGS) giren adayların cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları, sınav soruları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 17 Ağustos 2018 tarihinde saat 16.50'den itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.
 
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir.  İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.  
 
Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
ÖSYM BAŞKANLIĞI