DGS tercihleri başladı! 2018 DGS tercihleri nasıl yapılır?

07 Eylül 2018 Cuma - 8:00 | Son Güncelleme : 08 09 2018 - 7:06

DGS tercihlerinin ne zaman başlayacağı merak ediliyordu ve açıklandı. ÖSYM yayınladığı duyuruda DGS tercihlerinin 7 Eylül'de başlattı. 2018 DGS tercih kılavuzu ve tabloları da adayların erişimine açıldı.


DGS tercihleri 14 Eylül'de sona erecek. Adaylar ister bireysel isterse de internet üzerinden DGS tercihlerini yapabilecek. ÖSYM'nin DGS ile ilgili duyurusu ve diğer önemli bilgiler haberimizde yer alıyor.

DGS TERCİH KILAVUZU VE TABLOLAR İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TERCİH İŞLEMLERİ HAKKINDA
 
Tercih işlemleri 7-14 Eylül 2018 tarihleri arasında olacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.
 
Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.
 
Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.