DGS sonuçları ne zaman belli olacak? İşte o tarih...

13 Ağustos 2018 Pazartesi - 11:40 | Son Güncelleme : 13 08 2018 - 11:40

DGS sonuçları hangi tarihte açıklanacak? Sorusunun yanıtı merak ediliyor ve gündemde sıkça araştırılıyor. Binlerce DGS adayının gözü ÖSYM'ye çevrildi. İşte 2018 yılı DGS sınavı hakkında merak edilen tüm ayrıntılar....


DGS sınavı 21 Temmuz'da yapıldı. Sonuçlar ise henüz açıklanmasa da ÖSYM, tarih verdi. İşte DGS sonuçlarının açıklanacağı o tarih... 

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.
 
DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
 
Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.
 
DGS PUAN HESAPLANMASI NASIL YAPILIR?
 
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.