DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 DGS tercihleri...

09 Ağustos 2018 Perşembe - 15:50 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 15:50

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. 2018 yılı DGS tercihleri ne zaman ve nasıl yapılır? Soruları gündemde çok fazla araştırılır oldu. İşte ÖSYM'nin DGS açıklaması...


 
DGS sınavının 21 Temmuz'da yapılmasının ardından sonuçlar ve tercih işlemleri de merak edilmeye başlandı. Merak edilen tüm bilgiler ve DGS puan hesaplamasına dair ayrıntılar haberimizde yer alıyor...
 
DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.
 
DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
 
Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.
 
DGS PUAN HESAPLANMASI NASIL YAPILIR?
 
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.