DGS sonuçları bugün açıklanacak! ÖSYM-DGS sonuç sorgulama ekranı

16 Ağustos 2018 Perşembe - 7:31 | Son Güncelleme : 16 08 2018 - 7:31

DGS sonuçları bugün açıklanacak! ÖSYM-DGS sonuç sorgulama ekranı haberimizde yer alacak. Binlerce kişinin merakla beklediği DGS sınav sonuçları bugün saat kaçta sorgulanabilecek? İşte tüm ayrıntılar...


DGS sonuçları bugün açıklanacak. ÖSYM resmi internet sitesinde duyurulacak olan DGS sonuçları için bir saat verilmedi. Açıklandığında haberimizde yer alacak olan DGS sınavı hakkında tüm bilgiler....

DGS SINAV SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.
 
Sonuçların saat kaçta açıklanacağı henüz netleşmedi.
 
DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
 
Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.
 
DGS PUAN HESAPLANMASI
 
Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.