DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS cevap kağıdı görüntüleme

27 Ağustos 2018 Pazartesi - 7:49 | Son Güncelleme : 27 08 2018 - 13:59

DGS sonuçları açıklandı mı? Sorusunun yanıtı binlerce kişi tarafından merak ediliyor ve gündemde çok fazla araştırılıyor. ÖSYM tarafından erişime açılan DGS cevap kağıdı görüntüleme için ise verilen süre bugün doluyor. İşte DGS sınavı ile ilgili ayrıntılar...


DGS cevap kağıdı görüntüleme 10 gün boyunca adayların erişime açılmıştı ve bugün gece yarısı sona erecek. DGS tercihleri için gün sayan öğrenciler ÖSYM'den DGS sonuçlarına dair açıklama bekliyor.

DGS TERCİHLERİ HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?
 
2018 DGS tercih işlemleri için adaylar sabırsızlanıyor. ÖSYM üzerinden yapılacak olan tercih işlemleri için ÖSYM henüz tarih vermedi. 
 
DGS SORULARI VE CEVAPLARI ERİŞİME AÇILDI
 
21 Temmuz 2018 tarihinde uygulanan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavına (2018-DGS) giren adayların cevap kâğıtlarının görüntüleri ve cevap kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması sonucu elde edilen aday cevapları, sınav soruları ve soruların doğru cevapları, sınava giren adayların sorulara verdikleri yanıtlarını ve değerlendirme sonuçlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 17 Ağustos 2018 tarihinde saat 16.50'den itibaren 10 gün süreyle erişime açılmıştır.
 
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebileceklerdir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir.  İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir.  
 
Bu uygulama, adayı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.