DGS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı

AA |  02 Temmuz 2019 Salı - 11:56 | Son Güncelleme : 02 07 2019 - 11:59

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı'na (2019-DGS) ilişkin bugün başlayan eğitim bilgisi kontrol ve seçme işlemleri 8 Temmuz saat 16.00'da tamamlanacak.


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının internet  sitesinde 2019-DGS'ye ilişkin sistemdeki eğitim bilgilerinin adaylar tarafından  kontrolü ve eğitim bilgisi seçme işlemine yönelik duyuru yayımlandı.
 
DGS değerlendirme işlemlerinde adayların ön lisans seviyesindeki  eğitim bilgilerinin kullanıldığı anımsatılan duyuruya göre, 2019-DGS'ye başvuran  adayların bugünden itibaren 8 Temmuz saat 16.00'ya kadar Aday İşlemleri  Sistemi'nde (AİS) bulunan  "https://ais.osym.gov.tr/DGS/2019/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden,  değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim  bilgilerini kontrol ettikten sonra seçerek onaylamaları gerekiyor.
 
Eğitim bilgilerinde eksiklik ve hata olduğunu düşünen adaylar, mezun  oldukları veya olacakları yükseköğretim kurumları ile görüşerek eğitim  bilgilerini YÖKSİS üzerinden düzelttirecek.
 
Adaylar, bu düzeltme işlemi sonrasında 2-8 Temmuz'da https://ais.osym.gov.tr/DGS/2019/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden  düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylacak.
 
Eğitim bilgisi YÖKSİS'e eklenemeyecek durumdaki adayların ise eğitim  bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sistemi üzerinden okullarına  işlettirmeleri ve sonrasında aynı yöntemleri izleyerek onaylamaları gerekiyor.
 
Adayların bireysel veya yükseköğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM'ye  yapacakları değişiklik, düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve  cevaplandırılmayacak.
 
 Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 8 Temmuz saat  16.00'da sona ereceğinden adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim  dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri yapılacak.
 
Ortaöğretim Başarı Puanı'na (OBP) ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte  adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacak.  Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi olması durumunda ise başvuruda  seçtiği bilgi göz önünde bulundurulacak.
 
Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan  eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında,  ön lisans alan bilgisi dikkate alınacak.
 
Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim  bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi  kullanılacak.
 
2019-DGS'ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini  gerçekleştirmesi gerekiyor.
 
Öte yandan ÖSYM tarafından 2019-DGS başvurularında, YÖKSİS'ten eğitim  bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin  yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi'nin 2-8 Temmuz 2019 arasında  (8 Temmuz saat 16.00'ya kadar) yükseköğretim kurumlarına açılacağı bildirildi.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER