Devlet korumasındaki 2 bin 183 genç, kamuya atandı

AA |  06 Kasım 2019 Çarşamba - 17:00 | Son Güncelleme : 06 11 2019 - 17:06

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet korumasından yararlanmış 2 bin 183 genci, kurayla kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirdi.


 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda düzenlenen "Devlet Korumasından Yararlanmış  Gençlerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yerleştirilmesi Töreni"ne katıldı. Çocuklara iyi bir gelecek hazırlamanın kendileri için her şeyden önce  ahlaki ve sosyal bir sorumluluk olduğunu ifade eden Selçuk, hiçbir şeyin  çocukların yüzündeki tebessümden kıymetli ve mutluluk verici olmadığını söyledi.
 
 
Dünyada farklı sebeplerle korunmasız yaşayan çocuk sayısının resmi  olarak 150 milyon, resmi olmayan rakamlara göre ise 400 milyondan fazla olduğuna  dikkati çeken Selçuk, bu trajediye son verilmesinin öncelikle devletlerin sonra  da herkesin sorumluluğunda bulunduğunu vurguladı.
Bakanlık olarak, gençlerin korunması ve hayata en iyi şekilde  hazırlanması için tüm imkanları seferber ettiklerini dile getiren Selçuk, "Bugüne  kadar, çocuklarımız emanettir diyerek, doğumlarından yetişkinlik çağlarına kadar  her türlü ihtiyaçlarıyla ilgilendik. Çocuklarımızın sevinciyle sevindik,  başarılarıyla mutlu olduk. Çocuklarımızı önlenebilir risklerden koruyarak, huzur  içinde yaşamlarını sağlamak amacıyla var gücümüzle çalışmaktayız." diye  konuştu.
 
 2 bin 200 genç, unvan değişikliğinden faydalandı
 
Bakan Selçuk, devlet korumasındaki çocukları, eğitimlerinin her  aşamasında desteklediklerini belirterek, gelecek kaygısı yaşamamaları için  gençlerin istihdamda olmalarını önemsediklerini söyledi.
 Gençlerin kamu kurumlarına atanmasında merkezi yerleştirme sistemine  geçtiklerini anımsatan Selçuk, şöyle konuştu: "Yaptığımız düzenlemeyle hak sahipliğini kazanmada başvuru süresini 2  yıldan 5 yıla çıkardık. Yılda bir kez yapılmakta olan devlet korumasından  yararlanmış gençlerimiz için kamu kurumlarına yerleştirmelerini artık yılda üç  kez yapmaktayız. Ayrıca 2018'deki düzenlemeyle gençlerimiz, mühendis, öğretmen,  hemşire, avukat, tekniker gibi unvanlara atanabiliyor. Bu yönüyle başarı gösteren  gençlerimiz toplumda rol model olarak akranlarına da güzel örnek sunuyorlar.  Yerleştirme işlemleri, kamu kurumlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda talep  ettikleri unvanlara yerleştirilerek gerçekleştirilmekte. Daha önce ataması  yapılan 2 bin 200 gencimizi de bu unvan değişikliğinden faydalandırdık."
 
 
15 yılda 29 bin genç işe yerleştirildi
 
Özel sektör istihdam teşviki uygulamasından, 2 bin 600 farklı iş  kolunda 3 bin gencin faydalandığını vurgulayan Selçuk, kamuya yerleştirmeyle  ilgili şu bilgileri verdi: "1988'den 2002'ye kadar 21 bin hak sahibi bu kapsamda işe  yerleştirilebilmiş iken, 2003-2018 yılları arasında hükümetlerimiz döneminde işe  yerleştirdiğimiz gençlerimizin sayısı 29 bine yaklaştı. Bugün 2 bin 183 kadro  için yerleştirme yapacağız. Aralık ayında bir yerleştirme daha yapacağız.  Böylelikle bu yıl için 3 bin 200 kadro/pozisyona ulaşmayı hedefliyoruz. Bu  kadroların tamamına yerleştirme yapabildiğimiz takdirde, 17 yılda kamuya  yerleştirilen devlet korumasından yararlanan gençlerimizin sayısı 32 bine ulaşmış  olacak. Bu zamana kadar gerçekleştirilen koruyucu önleyici faaliyetlere ve  çocuklarımız ile ailelerini desteklemek amacıyla bu projelerimize devam  ediyoruz."
 
 Yaklaşık 6 bin koruyucu aile yanında 7 bini aşkın çocuğun bakımını  sağladıklarını vurgulayan Selçuk, "2018'de 647 çocuğumuz ailelerin yanına  yerleştirildi. Bugüne kadar 17 binden fazla çocuğumuzu evlat edinme hizmetinden  faydalandırdık. Koruma ve bakım altına aldığımız çocuklarımızın kaldığı koğuş  tipi kuruluşların hizmetini sonlandırdık. Koruma altındaki yaklaşık 14 bin  çocuğumuza aile ortamına en yakın evlerde bakım hizmeti vermekteyiz. Burada kalan  çocuklarımızın; milli ve manevi değerlere bağlı, öz güvenli güçlü bireyler olarak  toplumsal hayata katılmalarını önemsiyoruz." dedi.
 
Okul Destek Projesi başlatıldı
 
Selçuk, Bakanlığın sosyal hizmetlerinin, aile odaklı bir anlayış ve  stratejiyle yürütüldüğünü bildirerek, şunları kaydetti:  "Çocuklarımızın aile birlik ve bütünlüğü içinde büyümelerini sağlamak  da koruma hizmetlerimizin temelini oluşturuyor. Evlatlarımızın hem fiziksel, hem  de psikolojik ve ahlaki gelişimi için gerekli şartları, öncelikle aile ortamında  sağlamayı önemsiyoruz. Şayet kuruluş bakımında rehabilitasyon zorunluysa süreç  sonrası çocuklarımızın aileleri yanına döndürülmesini sağlıyoruz. Bunun da mümkün  olmadığı durumlarda çocuk evlerimize veya çocuk evleri sitelerimize  yerleştiriyoruz. Bugün Sosyal Ekonomik Destek hizmetimizle kendi aileleri yanında  destek verdiğimiz 126 bini aşkın çocuğumuz bulunmakta. Ayrıca, okul dışı  zamanlarını kaliteli ve verimli geçirmeleri için de ortam ve imkanları sunabilmek  için Okul Destek Projesini başlattık. 23 ilde pilot proje olarak başlamıştı.  Bugün 81 ile yaygınlaştırmış durumdayız. Bugüne kadar 14 bini aşkın çocuğumuza  ulaştık." Bakan Selçuk, konuşmasının ardından kura butonuna basarak, devlet  korumasından yararlanmış 2 bin 183 gencin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme  işlemini yaptı.