Devlet Başkanı Maduro'ya bombalı saldırı! Polis helikopterini kaçırıp...

AA |  07 Ağustos 2018 Salı - 10:40 | Son Güncelleme : 07 08 2018 - 10:40

Güney Amerika ülkesi Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya iki drone ile yapılan bombalı saldırı girişiminin arkasında geçen yıl başkent Caracas'ta bir polis helikopterini kaçırarak hükümet binalarına ateş açan eski polis memuru Oscar Perez ve grubuyla bağlantılı kişilerin olabileceği belirtildi.


Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab, patlayıcıyla donatılmış iki  insansız hava aracıyla yapılan başarısız saldırıyla ilgili gözaltına alınan  kişilerin "geçen yıl yaşanan terör saldırısıyla ilgili soruşturmayla bağlantıları  olduğunu" ifade etti.
 
Saab'ın sözünü ettiği soruşturmanın geçen yıl bir polis helikopterini  kaçırarak hükümet binalarına ateş açan, ardından firari durumdayken güvenlik  güçlerinin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilen eski polis memuru Oscar  Perez ve grubuyla ilgili olduğu, şüphelilerin bu grupla bağlantılı olabileceği  tahmin ediliyor.
 
Başsavcı Saab, olayın faili olduğu anlaşılan 2 şüphelinin drone'lardan  birini kontrol ettiklerinin görgü tanığı ifadeleriyle tespit edildiğinden hemen  yakalandıklarını ifade etti.
 
Şüphelilerin kimlikleri açıklanmadı.
 
Öte yandan Adalet ve İçişleri Bakanı Nestor Reverol, Maduro'ya yönelik   saldırı girişimiyle ilgili soruşturmanın ilk detaylarını basınla paylaştı.  Reverol, Drone'ların her birinin patlama anında yaklaşık 50 metrelik alanı  etkileme gücüne sahip, 1'er kilogramlık C4 tipi patlayıcı taşıdığını belirtti.
 
Gözaltına alınan 6 kişiyi "terörist ve kiralık katil" olarak  tanımlayan Reverol, saldırıyı gerçekleştirenlerin ve planlayıcılarının  kimliklerinin ülke içinde ve dışında tespit edildiğini, yeni gözaltıların  olabileceğini kaydetti.
 
Toplam 6 kişinin gözaltına alındığı soruşturmada şüpheliler vatana  ihanet, cinayete teşebbüs ve terörist saldırı girişimiyle suçlanıyor.
 

ETİKETLER