comScore

Dershane tasarısı imzada!

29 Ocak 2014 Çarşamba - 10:50 | Son Güncelleme : 29 01 2014 - 10:50


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşümü ile ilgili taslağın son şeklini Bakanlar Kurulu'na sundu, tasarı imzaya açıldı.

3 MADDEDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Sabah'tan Safure Cantürk'ün haberine göre, dershanelerin dönüşümünü 3 maddede gerçekleştirecek hükümet tasarısı bu hafta TBMM'ye gönderilecek. Bakanlar Kurulu'nda son şekli verilen tasarı ile, öğrenci başına verilecek teşviklerde 'bölgesel" gelişmiş baz alınacak. Öğrenci başına teşviklerin kademeli olarak 4, 5 ve 6. bölge olarak kabul edilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile gelişmişlikte geri kalmış kırsal bölgelerde daha yüksek verilmesi yönünde değişiklik önerildi.

DÖNÜŞÜM 1 EYLÜL 2015'TE

Bakanlar kurulunda imzaya açılan taslakta dershane ile ilgili 3 madde arasında ilk sırada 'dershane' tanımıyla ilgili düzenlemeler var. Buna göre 'dershane' tanımı kaldırılacak, özel okul kriterleri belirlenecek, teşvik ve öğretmenlere MEB'de çalışma imkanı tanınacak. Dershanecilik faaliyetleri için 1 Eylül 2015 son tarih olarak belirlenirken özel okula dönüşecek dershaneler anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, meslek lisesi, açık lise, etüt merkezi, halk eğitim merkezi ve yurtlara dönüşebilecekler. Özel okullara öğrenci başına teşvik verilmesinin de öngörüldüğü taslakta okul yapımı için arsa, vergi, uygun faizli kredi teşviki verilecek. İsteyen işletmelerden hizmet alımı yapılacak.
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • mehmet başerSAYIN HÜKÜMET SİZ BU DERSANE İŞİNİ HALKA SORDUNUZMU? SEN MİLLİ EĞİTİMİN BAŞARISIZLIĞINI SORGULAMADAN DERSANEYİ NASIL KAPATACAKSIN? TABİ MAKARNACI YETİŞTİRMEK İÇİN EĞİTİME GEREK YOK29.01.2014 11:29
  • ÖZGÜR ADAMEĞİTİM SİSTEMİNİ REZİL HALE GETİRENLERE SANDIKTA SÜRPRİZİMİZ VAR.29.01.2014 10:29
  • gaffar yılmazHalk oylamasından geçmeden kabul etmem.29.01.2014 10:29