Derdimiz koltuk değil, memleket

31 Temmuz 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 31 07 2018 - 2:30

Muharrem İnce, “Koltuğa yapışmayacağım” içerikli taahhütname imzaladı, ardından ekledi: 5 yıl sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’nun aday olmayacağı kesin. O zaman olağanüstü kurultaya gitmelisin


CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün Ankara 35. Noterliğine giderek taahhütname imzaladı. Noter çıkışında açıklama yapan İnce, “Noterden bir taahhütname imzaladım. Genel başkan seçildiğim takdirde koltuğa yapışmayacağıma, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı seçilemezsem 45 gün içerisinde olağanüstü kurultaya gideceğime, noterden taahhütname verdim” dedi. Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde 51 günlük çalışmanın ardından yüzde 31’e yakın oy aldığını anımsatan İnce, 51 günlük sürenin yeterli olmadığını, uzun süreye ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Koltuk değil, Türkiye

 Noterde imzaladığı taahhütnamenin içeriği konusunda, şunları ifade etti: Önümüzdeki dönemde genel başkan olursam; üyelerin önüne sandık koyacağımı, sivil toplum örgütlerinin oy kullanacağını, baroların, odaların veya da CHP’nin adayını destekleyecek başka siyasi partilerin üyelerinin oy kullanacağı bir ön seçimle cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi ve burada kendim de aday adayı olacağım... Bunu da baştan taahhüt ediyorum ama cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamazsam partiyi hemen olağanüstü kurultaya götüreceğimi taahhüt ettim, bunu imzaladım. Yani koltuk derdinde değilim, Türkiye derdindeyim, çocuklarımızın geleceğinin derdindeyim.

Olsaydı şimdi olurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmadığını hatırlatan İnce, şunları kaydetti: Beş yıl sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olmayacağı kesin gibi. Olsaydı şimdi olurdu. O zaman bir an önce olağanüstü kurultaya gitmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Derdimiz koltuk değil, derdimiz çocuklarımız, derdimiz geleceğimiz, derdimiz memleket. Bunu taahhüt ettim. İnce, bir basın mensubunun “Şu an kaç imzadasınız?” sorusuna, “Ben imzaların sorumlusu değilim” yanıtını verdi.

Tüzün: İmzalar perşembe verilecek
 
CHP’li Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultay için noter tasdikli yeterli sayıda imzayı perşembe günü parti Genel Merkezi’ne teslim edeceklerini açıkladı. CHP kulislerinden öğrenilen bilgiye göre ise 632 imza toplandı.
 
CHP’li Tezcan: Tüzüğün dışına çıkmayacağız
 
CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sonrası Parti Sözcüsü Bülent Tezcan açıklama yaptı. Tezcan, muhaliflerin olağanüstü kurultay için imza toplamasıyla ilgili olarak şunları söyledi: Sayıları biz hiç yarıştırmadık. Sayılar üzerinden konuşmayacağız. Bize henüz gelen rakam yok, çünkü kendileri alıp getireceklerini söylüyorlar. Süresinde eğer yeterli imza olursa ne yapacağımızı söyledik. Tüzükte nelerin yapılacağı yazıyor, tüzük dışına çıkmak gibi bir irademiz hiçbir zaman olmamıştır, olmayacaktır.

ETİKETLER