Denizli'de şiddetli deprem! Birçok ilde hissedildi

Ajanslar |  08 Ağustos 2019 Perşembe - 14:32 | Son Güncelleme : 08 08 2019 - 17:51

Denizli'de saat 14.19'da şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem Aydın, Antalya, Muğla, Burdur, Uşak ve Isparta'da da hissedildi. AFAD depremin büyüklüğünü 6 olarak açıkladı. Deprem büyük paniğe neden oldu.

Denizli Valisi Karahan, can kaybının olmadığı bilgisini verdi ve bu gece artçı sarsıntıların devam edebileceği bu nedenle evlere girilmemesi uyarısı yaptı. AFAD, 23 kişinin hastanelere başvurduğunu duyurdu.

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik yaptığı açıklamada, "Son durum can kaybı yok. Birkaç ufak yaralanma var, çöken evler var. Çöken evlerin altında kalanlar oldu” ifadelerini kullandı.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığının merkez üssünü Denizli'nin Bozkurt ilçesi olarak saptadığı deprem, bugün saat 14.25'te meydana geldi. Yerin 7,09 kilometre derinliğinde olan deprem, Denizli'nin yanı sıra, Aydın, Antalya, Muğla, Burdur, Uşak ve Isparta'da da hissedildi. Deprem büyük paniğe neden olurken, vatandaşlar ponik içerisinde dışarı çıktı. Yetkililer, depremin yıkım ve can kaybına neden olup olmadığının belirlenmesi için çalışma başlattı.
 
DEPREM ÇOK SAYIDA İLDE HİSSEDİLDİ
 
Denizli'de meydana gelen deprem yedi ilde hissedildi. Söz konusu yerler Uşak, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Aydın, İzmir ve Antalya.
 
58 ARTÇI DEPREM
 
Denizlinin Bozkurt ilçesinde meydana gelen 6,0 büyüklüğündeki depremin ardından bölge beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Saat 14.25te meydana gelen bu depremin ardından saat 17.07e kadar, büyüklükleri 1,0 ile 3,7 arasında değişen 58 artçı sarsıntı daha oldu. Bu depremlerden 56'sının merkez üsleri Denizlinin Bozkurt, Çardak, Baklan, Honaz, Çal ve Çivril ilçeleri olarak tespit edildi. Diğer iki depremin merkez üsleri ise Muğlanın Marmaris ve Afyonkarahisarın Dazkırı ilçeleri olarak saptandı.
 
 
 
VALİ: CAN KAYBI BİLGİSİ GELMEDİ
 
Denizli Valisi Hasan Karahan, Bozkurt merkezli depreme ilişkin hasar tespit çalışmalarına başladıklarını bildirdi.Karahan, 6 büyüklüğündeki depremin Bozkurt ve Baklan ilçelerinde yoğun olarak hissedildiğini belirtti.Deprem sonrasında başta AFAD olmak üzere sağlık ekipleri, UMKE ve diğer birimlerin bölgeye intikal ettirildiğini vurgulayan Karahan, "Bazı evlerde hasar olduğu belirtiliyor. Hasar tespit çalışmalarına başlandı. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı bilgisi gelmedi. Sağlık ekiplerimiz de bölgede. Bilgi geldikçe kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.
 
''EVLERE GİRMEYİN, ARTÇILAR OLABİLİR''
 
Denizli Valisi Hasan Karahan, artçılar olabileceği için evlere girmeyin uyarısı yaparak şunları söyledi:
''Bazı evlerde hasar olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarımız binaları terk ettiler. Biz de evlere girin çağrısı yapmıyoruz bu gece çünkü artçılar olabilir. Şu ana kadar bir can kaybı yok. Hasarları tespit edecek tedbirler alıyoruz. Artçıların uzun süreli olmamasını temenni ediyoruz.
Vatandaşlarımızı sakin olmaya davet ediyoruz. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Yıkım olduğuna dair bilgiler var. Kerpiç evler ve ahırlarda yıkımlar var. Betonarme evlerde ufak tefek çatlaklar haricinde bir bilgi bulunmuyor. Enkaz altında kalan yaralı bilgisi henüz gelmedi.Resmi kurumları boşalttık. Bütün hizmetleri binaların bahçesinde sürdürüyoruz.''
 
BELEDİYE BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA
 
Depremin ardından Bozkurt ilçesine hareket eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Kent merkezinde hissettim, kapalı bir alandaydım. Şimdi Baklan'a hareket ediyorum. Kent merkezinde deprem hissedildi. Bozkurt ve Baklan merkeze ortalama 70 kilometre uzaklıkta. Herhangi bir can kaybı yok. Bazı çatlaklar var. Vatandaşlar da panik var. Ekiplerimiz sahada. Olumsuz haber yok, can kaybı yok" dedi.
 
AFAD BAŞKANI GÜLLOĞLU: CAN KAYBI YOK
 
Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet  Güllüoğlu,Denizli'nin Bozkurt ilçesi Armutalanı köyü yakınlarında  saat 14.25'te, 6 büyüklüğünde ve 7 kilometre derinlikte meydana gelen depreme  ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Belediye, ilgili kamu kuruluşları ve bölgedeki kaymakamlarla  irtibatlarının devam ettiğini belirten Güllüoğlu, "1900'lerden bugüne kadar  deprem üretmemiş ama bildiğimiz bir fay hattında meydana geldi. Yakın bir ilçede  çalışma yapan ekiplerimiz, deprem olduktan sonra alana geçti. Şu ana kadar  herhangi can kaybı ya da yaralı bilgisi ulaşmadı." ifadelerini kullandı. İncelemelere destek olması amacıyla çevre illerden ekiplerin de  alana sevk edildiğini anlatan Güllüoğlu, herhangi can kaybı ya da yaralanma  olmamasının sevindirici olduğunu ve bu durumun değişmemesini umduklarını  kaydetti.  Depremin yol açtığı hasara ilişkin de bilgi veren Güllüoğlu,  "Binalarda hasarlar olduğu bilgisi bize ulaştı. Çatlaklar, bacaların düştüğü,  kiremitlerin kırıldığı gibi. Onlar için de yine elimizden geleni yapıyor  olacağız. Şu ana kadar 2 ila 4 büyüklükleri arasında 10'dan fazla artçı deprem  oldu. Bunlar devam edecektir." diye konuştu.
 
 
 
 
BOZKURT BELEDİYE BAŞKANI: YARALILAR VAR 
 
Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, ilçe merkezli  depremde ilk belirlemelere göre, bazı evlerde hasar oluştuğunu, ancak can kaybı  veya ağır yaralı vakanın olmadığını söyledi. 
 
Bozkurt merkezli 6 şiddetindeki depremin ilçede çok şiddetli  hissedildiğini aktaran Çelik, kriz masası oluşturduklarını, irtibat kurdukları  muhtarlarla yaptıkları görüşmeler sonucu can kaybı ya da ağır yaralanma olayına  rastlamadıklarını kaydetti.
 
Çelik, "Deprem, 15-20 saniyenin üzerinde sürdü. Pek çok evde hasar  var, çatılarda çökme, duvarlarda derin çatlaklar oluştu. Anonslar yapıyoruz,  vatandaşların eve girmemesi gerektiğini söylüyoruz. Allah'a çok şükür bir iki ev  yıkılmasına rağmen herhangi bir ölümlü veya ağır yaralı vakamız söz konusu  değil." dedi.
 
 
6 kişi hastaneye kaldırıldı
 
Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk ise deprem bölgesinde 6 kişinin  hastanelere kaldırıldığını açıkladı.Hastaların sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Öztürk, "6 kişiden  5'i korktuğu ve paniğe kapıldığı için hastanede. Bir kişi de pencereden atlamış,  hafif yaralanma söz konusu. Ölüm ya da ağır yaralanma söz konusu değil." diye  konuştu.
 
Öztürk, tüm sağlık ekiplerinin bölgeye intikal ettiğini ve sağlık  hizmeti konusunda sorun yaşanmadığını dile getirdi.
 
Tutluca Mahallesi Muhtarı Hüdai Karaşahin de mahallelerinde yaklaşık  80 evin hasar gördüğünü ancak can kaybının olmadığını belirtti.
 
 
''YIKILAN EVLER VAR''
 
Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Hüseyin Öz de ''Yıkılan evler var. Eski kerpiç evlerden. Çatıları yıkılan evler var. İlk defa böyle bir deprem yaşadık'' diye konuştu.
 
Bozkurt Sazköy Mahallesi Muhtarı Necmettin Yılmaz ise ''Mahallemizde bayağı bir sıkıntı var. Bazı evlerde çatlaklar var. Vatandaşlarımız dışarıda zaten. Köyümüzde bayağı bir telaş var. Can kaybımız yok çok şükür. Ama evlerde baya çatlaklar oluştu'' ifadelerini kullandı.
 
AFYONKARAHİSAR'DA BİRKAÇ EVDE HASAR OLUŞTU
 
Denizli'nin Bozkurt ilçesinde, Richter ölçeğine göre 6,0 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Afyonkarahisar başta olmak üzere çevredeki Antalya, Burdur ve Isparta illerinde de hissedildi. Depremin merkez üssüne en yakın noktada bulunan Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesine bağlı Kızılören köyünde bazı evlerde hasar meydana geldi. Dazkırı Kaymakamı Mesut Coşkun, "Kızılören köyünde depremden kaynaklı ufak çaplı bir hasar meydana geldi. AFAD ekipleri bölgede inceleme yapıyor. Şu ana kadar yapılan tespitlerde yaralı veya can kaybı yok. Birkaç evde küçük çaplı hasar var. Kesin hasar bilgisi hakkında ekiplerimiz çalışmalarını bitirdikten sonra bilgi vereceğiz. Ancak kesin olan yaralı ve can kaybı yok" dedi.
 
SABAH İZMİR SALLANMIŞTI
 
Ege Bölgesi'nde bugün deprem hareketliliği dikkat çekiyor. Seferihisar açıklarında sabah 11.39'da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki sarsıntı, İzmir'i de sallamıştı.
 
ÇADIRLAR KURULMAYA BAŞLANDI 
 
Denizli'de Bozkurt merkezli 6 büyüklüğündeki depremin  ardından bölgede çadır kurulumuna başlandı.   Denizli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından  Bozkurt Kaymakamlığı, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, İl Sağlık  Müdürlüğü, Türk Kızılay, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal  Hizmetler İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kurumların deprem bölgesine  intikal ettiği kaydedildi. Afyonkrahisar'dan koordinasyon tırının yola çıktığı vurgulanan  açıklamada, şu bilgiler yer aldı:  "UMKE'den de 2 tim olay yerine ulaşmıştır. Afyonkarahisar ilinden yine  3 arama kurtarma ekibi, 18 personel ve 1 mobil koordinasyon tırı Bozkurt ilçesine  görevlendirilmiştir. Deprem bölgesinde Kızılay tarafından 240 çadır ve çadırların  kurumunda destek sağlamak amacıyla 40 asker görevlendirilmiştir. Bölgede Kızılay  tarafından 2 bin kişilik kumanya da hazırlanmıştır. Tedbir amaçlı kesilen  elektrik enerjisi de yeniden verilmeye başlanmıştır."
 Açıklamada Valilik koordinasyonunda Bozkurt'ta kriz masası  oluşturulduğu, kurumların eşgüdüm içinde çalıştığı, ihtiyaçların anında  giderildiği bildirildi.
 
Çardak Havalimanı'nda tavan plakaları düştü
 
Öte yandan deprem, Çardak Havalimanı tavanındaki bazı plakaların  düşmesine neden oldu.  Havalimanı içinde hizmet veren kafeterya, depremin ardından geçici  süreyle kapatıldı.Yetkililer, kısmi zarar gören tavan bölümünde hasar giderme çalışması  başlattı. Öte yandan, deprem nedeniyle uçak seferlerinde aksama olmadığı  öğrenildi. Depremden en çok etkilenen Tutluca ve Avdan mahallelerindeki cami ve  kerpiç evlerin duvarlarında geniş çatlaklar oluştu. Gemiş Mahallesi'ndeki 88 yıllık Pınar Camisi'nin bir bölümü de  yıkıldı. Bazı binalarda çatlakların oluştuğu Bozkurt ilçe merkezinde de  kaymakamlık ve belediye başta olmak üzere kamu binaları geçici olarak kapatıldı.
 İlçede vatandaşlara anonslarla artçı depremler olabileceği,bu nedenle  evlere girilmemesi uyarısı yapılıyor.