Denizaltılar ASELSAN ile görünmez oluyor

AA |  28 Ocak 2020 Salı - 13:13 | Son Güncelleme : 28 01 2020 - 13:13

ASELSAN tarafından tasarlanan, üretilen ve test edilen yüksek teknolojiye sahip "kompozit radar soğurucu yapı ürünler", Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Tip-214 Reis sınıfı denizaltıların periskoplarına kaplanıyor.


Türkiye'nin teknoloji merkezi ASELSAN, Ar-Ge çalışmaları sonucunda  muhtelif tipte radar soğurucu malzeme ve radar soğurucu yapıları; kara, deniz,  denizaltı, süpersonik hava platformlarının çevresel isterlerini sağlayacak  şekilde geliştirip ürüne dönüştürüyor.
 
ASELSAN'ın kompozit radar soğurucu yapı ürünleri, Yeni Tip Denizaltı  Projesi kapsamında Tip-214 Reis sınıfı denizaltıların periskoplarının  kaplanmasında kullanılacak. Ürünler periskoplara kaplanmadan önce Alman tersanesi  tkMS, Alman periskop üreticisi Hensoldt Optronics ile Cumhurbaşkanlığı Savunma  Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinden oluşan  kabul heyetiyle fabrika kabul testleri yapıldı. Testlerde, ASELSAN’ın düşük  görünürlük teknoloji ürünü kompozit radar soğurucu yapının performansı onaylandı.
 
Denizaltıların "gözü" olarak nitelendirilen periskoplar, emniyetli  mesafelerden hedefe görünmeden denizaltıların görev yapmasını sağlıyor.  Periskopların görüntü almak için yüzeye çıktığında düşman tarafından görünmemesi  hayati önem taşıyor. Periskopların fark edilmemesi radar soğurucu yapı ürünlerle  sağlanıyor.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının düşman radarlarına yakalanmadan  görevlerini icra etmesini sağlayan düşük görünürlük teknolojileri, dünyadaki  gelişmiş ordularda kritik bir kuvvet çarpanı ve ülkelerin hükümetler tarafından  kontrol altında tuttuğu, başka ülkelerle paylaşmadığı milli hazine statüsünde  stratejik öneme sahip bulunuyor. Bu nedenle, düşük görünürlük teknolojisinin veya  nitelikli düşük görünürlük özelliğine sahip ürünlerin yurt dışından temini mümkün  olmuyor.
 
Bu doğrultuda, ASELSAN, milli kabiliyetlerle teknoloji geliştirme  misyonu gereği olarak düşük görünürlük teknolojilerinin Türk Silahlı  Kuvvetlerinin kara, hava, deniz unsurlarında yaygınlaştırılması konusunda  2003'ten bu yana kapsamlı Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor.
 
Bu sayede, radar soğurucu malzeme ve radar soğurucu yapı geliştirme  süreciyle platformların radar kesit alanı azaltımı konularında teknolojik  birikim, nitelikli ürün gamı ve altyapılar ASELSAN bünyesinde kazanıldı.