Deniz trafiğine de "EDS" geliyor

16 Mayıs 2018 Çarşamba - 11:10 | Son Güncelleme : 16 05 2018 - 11:10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz trafiğini düzenlemek ve denizlerdeki kirliliği kontrol etmek için kontrol merkezi kuruyor. İBB'nin sorumluluk alanlarında kalan deniz sahasına kurulan kameralardan alınan görüntüler kontrol merkezinden takip edilecek. Kameralardan alınan görüntülere göre, denizleri kirleten veya deniz trafik kurallarına uygun hareket etmeyen deniz taşıtlarına ceza yazılacak


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  deniz trafiğini düzenlemek ve denizleri kirletenleri tespit etmek amacıyla  Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kontrol merkezi kuruyor. 
 
İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü içinde kurulacak kontrol merkezi, tıpkı  kara trafiğinde denetim yapan trafik kontrol merkezi gibi çalışacak.
 
Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nda kirliliğe neden olan her türlü  gemi ve deniz araçlarının denetimini, kontrolünü ve bunlarla ilgili gerekli yasal  işlemleri yapmak İBB'nin sorumluluğunda bulunuyor.
 
İBB'nin sorumluluğu altında kalan sahil ve kıyı bantlarında bulunan  tekneler ve geçiş yapan gemiler geçiş hattına kurulan yüksek çözünürlüklü ve gece  görüş sistemine sahip kameralarla 24 saat boyunca takip edilecek.
 
Deniz trafiğine uygun davranmayan veya denizi kirlettiği kamera  görüntülerinden tespit edilen deniz taşıtlarına ceza tutanakları düzenlenecek.  Ceza tutanakları, kaydedilen görüntülerle birlikte ilgili deniz taşıtının  sahibinin adresine gönderilecek.
 
Merkez, deniz kazalarının önlenmesinde destek verecek
 
Kurulacak deniz trafiği kontrol merkezi, kazaların önlenmesi için gemi  trafiğini ve deniz kazalarında oluşabilecek kirliliğe müdahale edecek ekipleri de  yönlendirecek.
 
Dereleri kirletenlere ceza yazılacak
 
Deniz kontrol merkezi, İstanbul genelinde denizlere dökülen derelerde  de kirliliği önlemek için denetimler yapacak.
 
Beyoğlu'ndaki İBB Deniz Hizmetleri içinde kurulacak kontrol merkezi,  bu yıl içinde hizmete alınacak.
 
  
 

ETİKETLER