Deney hayvanlarının karaciğerini yeniledi

AA |  22 Temmuz 2019 Pazartesi - 15:19 | Son Güncelleme : 22 07 2019 - 15:43

Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi İsmet Yılmaz, deney hayvanları üzerinde yaptığı iki yıl süren araştırmada Malatya'da yetiştirilen gün kurusu kayısılı yemin, deneklerin karaciğerlerinin yenilenmesini olumlu etkilediğini tespit etti.


İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Merkezinden  temin edilen hayvanlar üzerinde histoloji, cerrahi ve biyokimya gibi farklı bilim  dallarındaki bilim insanlarıyla araştırma yapan Yılmaz, sıçanların yemine yüzde 5  ile 10 oranında gün kurusu katarak, değişimi inceledi.
 
 
Sıçanların karaciğerlerinin yüzde 70'inin kesilerek alındığı deneyde,  yemleri yiyen hayvanların dokularının eski haline geldiği ortaya konuldu.
 
 Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada gün kurusu kayısının  karaciğer üzerindeki olumlu veya olumsuz etkisini deney hayvanları üzerinde  incelediklerini belirtti.
 
Çalışmasının iki yıl sürdüğünü anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:
 
 "Bir şekilde karaciğeri hasar görmüş, karaciğerinin bir kısmı alınmak  zorunda kalmış, yüzde 70'e kadar karaciğer rezeksiyonu (kara ciğerin bir kısmının  alınması) yapılan deneklerde karaciğerin kendisini yenileme ve fonksiyonel hale  gelmesi, hiç hasar görmemiş hale gelmesini sağlamada kayısının etkisi var mıdır?  diye bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın sonucunda yüzde 5 oranında kayısılı yemin  21 günlük sürede karaciğerin yenilenmesinde pozitif etkisinin olduğunu gördük.  Karaciğer rezeksiyonundan bir hafta önce kayısılı yeme başladığımız ve  rezeksiyondan sonra yüzde 5'lik kayısılı yemle beslediğimiz sıçanlardaki  rejenerasyonun (doku yenilemesi), kayısılı yem verilmeyen ile operasyondan sonra  kayısılı yem verilen sıçanlara göre daha olumlu etkilediğini gözlemledik."
 
Yılmaz, kayısının deney hayvanlarının karaciğerlerinin iyileşmesine ve  fonksiyonel olarak çalışmasına olumlu etki yaptığını aktararak, sözlerini şöyle  sürdürdü:
 
"Karaciğer dokusu operasyondan önce bütün halinde yaklaşık 7 gram  civarında, bunun yüzde 70'ini, yaklaşık 5 gramını aldık. Rezeksiyondan   (karaciğerin yüzde 70'inin alınmasından) bir hafta önce kayısılı yem verilen  gruptaki sıçanların karaciğerlerinin rezeksiyondan sonraki 10. günde 7 grama  yakın miktarda olduğunu belirledik. Kayısının karaciğer üzerinde olumlu etkisi  olduğunu bilimsel verilerle ispatladık. Kayısılı yem verilmeyen grupta belirgin  bir iyileşme yoktu."
 
"Yenileme etkisi, deve dikeni tohumuna çok yakın"
 
İsmet Yılmaz, deve dikeninin karaciğer üzerindeki olumlu etkisini daha  önce bilim insanlarının incelediğini ancak kendisinin gün kurusu kayısıyla da bir  karşılaştırma yaptığını dile getirerek, deve dikeni ekstresinin karşılaştırıldığı  17 gün süren ikinci bir çalışmayla sıçanların kan ve karaciğer dokusunda yapılan  değerlendirmeler üzerindeki değişimi incelediğini söyledi.
 
Deve dikeni bitki tohumuyla yüzde 10 oranında kayısılı yem yiyen  sıçanların karaciğer rejenerasyonu etkilerini karşılaştırdıklarını ve ikisinin  karaciğer üzerindeki etkisini incelediklerini bildiren Yılmaz, şunları kaydetti:
 
 "Karaciğerin yüzde 70'inin alınmasından bir hafta önce sıçanlara  kayısılı ve deve dikeni tohumlu yem verdik. Karaciğerin alınmasının ardından 10  gün sonra ex ettiğimiz sıçanlarda deve dikeninin karaciğer üzerindeki  rejenerasyon etkisi üstün çıktı. Kayısının yenileme etkisi, deve dikeni tohumuna  çok yakın çıktı. Deve dikeni ve kayısıyı birlikte verdiğimiz grupta da olumsuz  bir etki gözlemlemedik fakat çok güçlü bir olumlu etkisini de gözlemlemedik.  Karaciğer rezeksiyonu veya karaciğer nakli yapılacak kişilerde vericiyle nakil  yapılmış alıcılarda karaciğer dokusunun daha kısa sürede fonksiyonellik  kazanmasında kayısının deve dikeni tohumuna yakın derecede olumlu etkisi olduğunu  gözlemledik."
 

ETİKETLER