Demir ağlarla öreriz İstanbul'u dört baştan!

Meltem GÜNAY |  06 Mayıs 2004 Perşembe - 20:28 | Son Güncelleme : 06 05 2004 - 20:28

Marmaray Asya ve Avrupa'yı Boğaz'ın altından geçecek tünelle birbirine bağlayacak. Toplam 76.3 kilometre uzunluğundaki hatta saatte 150 bin yolcu taşınacak


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın deyimiyle 100 yıllık hayal nihayet gerçek oluyor. İstanbul'un iki yakasını deniz altından birleştirecek Marmaray Projesi'nin ilk etabı olan Boğaz Tüp Geçidi'nin temeli pazar günü Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı törenle atılacak. 2007 yılında tüm bölümlerinin bitmesi planlanan proje ile İstanbul trafiğinin rahat bir nefes alması hedefleniyor. Marmaray İstanbullular'a zamandan da tasarruf yaptıracak. Mevcut sistem ile 185 dakika süren Halkalı-Gebze arası toplam yolculuk süresi 104 dakikaya inecek. Sistemle saatte taşınması planlanan yolcu sayısı ise 150 bin. Bugün Boğaz Köprüsü'nden saatte 10 bin yolcu geçtiği düşünülürse Marmaray projesi yıllardır çözülemeyen trafik derdimizin en iyi ilacı olacak.

Ortak girişimde yer alan Nurol İnşaat Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Çarmıklı sistemi iki ana bölümde özetledi. Birinci bölümde İstanbul Boğazı geçişi için batırma tüp tünel ve 4 yeraltı istasyonunu içine alan 13.5 km'lik hattın tasarım ve inşaatının gerçekleştirileceğini dile getiren Çarmıklı, ikinci bölümde ise sinyalizasyon ve mevcut banliyö sisteminin iyileştirileceğini söyledi.

Japonlar'dan kredi
Çarmıklı, derin istasyonlar ve Elektro Makina Sistemler dahil Boğaz geçişini içeren kısmın Japonya Uluslararası işbirliği Bankası JBIC tarafından finanse edileceğini kaydetti. Projenin ilk etabı 89 milyar 668 milyon 610 bin Japon yeni bedelle anahtar teslimi esasına göre yapılacak. 800 milyon dolar tutarındaki maliyet Japon kuruluşu JBIC'ten alınacak kredi ile karşılanacak. Projenin toplam maliyeti ise 2-2.5 milyar dolar olarak öngörülüyor. JBIC'ten temin edilen 10 yıl ödemesiz 40 yıl vadeli kredi binde 7.5 faizle sağlandı.

Dünya üçüncülüğü
Tüp geçit Yedikule'de yeraltına girecek, Yenikapı ve Sirkeci istasyonlarını, İstanbul Boğazı'nı ve Üsküdar'ı geçecek ve Haydarpaşa'da yeryüzüne çıkacak. Proje ile Gebze'den Söğütlüçeşme'ye, Yedikule'den Halkalı'ya uzanan 63 kilometrelik banliyö hatları ikiden üçe çıkarılarak iyileştirilecek. Proje ile metroya, şehirlerarası trenlere, Yenikapı-Atatürk Havalimanı hafif raylı sistemine entegrasyon sağlanacak. Şu anda İstanbul'da yüzde 3.6 olan demiryolu taşımacılığı payı proje tamamlandığında yüzde 27.7'ye yükselecek. Bu oran Tokyo ve New York'un ardından İstanbul'u dünya üçüncülüğüne yükseltecek.

Rakamlarla asrın projesi
Toplam uzunluk:......................................76.3 km
Avrupa yakası:..........................................19.6 km
Anadolu yakası:.......................................43.4 km
Batırma tüp tünel:.....................................1.6 km
Delme tünel:...............................................8.9 km
Aç-kapa ve açık kazı:.................................2.8 km
Batırma tüp tünelin Maksimum Derinliği: ....55 m
İstasyon sayısı:....................................................37
Yeni yeraltı istasyonları:.....................................4

Yön ve saat başına maksimum kapasite:
Mevcut banliyö:...............................10.000 Yolcu
İyileştirilmiş banliyö:........................75.000 Yolcu
Beklenen ortalama hız:......................45 km/saat
İki tren arasındaki süre:...............120-160 saniye
Yeni taşıt sayısı:..................Maksimum 670 adet

9.3 şiddetindeki depreme dayanıklı
Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın batısında yer alan tüp geçit 9.3 şiddetinde depreme dayanıklı olarak tasarlandı. Nurol Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Çarmıklı doğa olaylarının da unutulmadığı güvenliği şöyle özetliyor: "Dünyada buna benzer çok sayıda tünelin dayanıklılığı ispatlandı. Japonya'da Kobe Tünelleri ve San Fransisco'daki BARN tüneli bu tünellerin ne kadar sağlam yapıldığının göstergesi. Biz de bu projede mevcut verilerin yanı sıra jeolojik, jeoteknik, hidrografik ve meteorolojik incelemelerden ilave veriler toplayacağız ve bu veriler ışığında en modern teknolojilerini kullanacağız. Bugüne kadar yaptığımız gibi dünya çapında uzmanlarla çalışacağız."

Trafik keşmekeşi ve egzoz derdine son
Marmaray Projesi'nin mevcut şehiriçi ulaşım problemlerine uzun vadeli bir çözüm bulunmasına katkıda bulunacağını dile getiren Çarmıklı, ara demiryolu hattı hizmetlerindeki mevcut işletme sorunlarının hafifleyeceğini, güvenilirliğin artacağını ve demiryolu yolcuları için yolculuk süresinin kısalacağını anlattı. Proje sayesinde Boğaz'dan kesintisiz geçiş yapılabileceğinin altını çizen Çarmıklı "Egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirlliği azalacak, gürültü azalacak, tarihi binalar ve alanlar üzerindeki olumsuz etkiler ortadan kalkacak. İstanbul daha yaşanabilir hale gelecek" diyor.

ETİKETLER

0