Gazetevatan.com » Yazarlar » O dünyanın en tanınmış İsviçrelisi!

O dünyanın en tanınmış İsviçrelisi!

29 Mart 2016 Salı


 
Çocukluğu 80’li ve 90’lı yıllara denk gelenlere  en sevdiği çizgi filmleri sorsak “Heidi” şüphesiz ki cevaplarda yer alacaktır... Aslına bakılırsa Heidi bir çizgi filmden öte, gerek karakterleriyle, gerek konusu ve diyaloglarıyla daha çok dizi film tadında diyebiliriz. En başta bir çocuk yapımı için fazla dramatik ögeler taşıyor. Yaşlı, aksi bir dede, gözleri görmeyen  bir babanne, yürüyemeyen bir kız çocuğu, acımasız  bir eğitimci ve bütün bu negatiflik içinde, saf  ve hayat dolu kalbiyle hayatla mücadeleye girişmiş minicik sevimli yetim bir kız...  Tatlı keçi Şunuuki’yi de unutmayalım tabii... Yıllar sonra bir de bu minik kızın ayaklarının neden çıplak olduğunu öğrenince, gördük ki o da ayrı bir drammış. Ama o konuya hiç girmek istemiyorum... 
 
 
Yapım ekibinde Hayao Miyazaki de var!
 
Yıllarca TRT ekranında yayınlanan ve son dönemde de Cnbc-e ekranında yer alan Heidi İsviçre’li yazar Johanna Spyri’nin aynı isimli kitabından uyarlanan bir japon yapımı. Hatta yapım ekibinin içinde şimdilerin masalcı manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki de yer alıyor... Heidi’den söz etme sebebim sadece geçmişi yad etmek değil elbette. 
 
Efsanevi çizgi film beyazperdede!
 
Çocukluğumuzun bu efsanevi çizgi filmi bu kez de beyazperdede boy gösterecek. Yönetmenliğini Alain Gsponer’ın üstlendiği, senaryosunu ise Petra Biondina Volpe’un üstlendiği film 15 Nisan’da ülkemizde sinemalarda olacak. Filmin seslendirme kadrosunda Heidi olarak Didem Barış Atlıhan, Peter olarak Ahmet Taşar, Alp Dede olarak Ender Yiğit, Klara olarak Ecem Uzun ve Rottenmeier olarak Burcu Başaran bulunuyor. Bakalım Heidi beyazperdede de içimizi ısıtıp yüreğimize dokunmayı başarabilecek mi?