Gazetevatan.com » Yazarlar » Basit yaşamış dâhi ‘Steve Jobs’

Basit yaşamış dâhi ‘Steve Jobs’

11 Aralık 2015 Cuma


Teknolojinin dahi ismi, 2011 yılında kaybettiğimiz Apple Ceo’su Steve Jobs, bu kez de Danny Boyle yorumuyla beyazperdeye taşındı. Şu an hayatımızı kolaylaştıran birçok teknolojik ürünün fikir babası olan Jobs’ın hayatının anlatıldığı “Steve Jobs” filmi bu zeki adamın yardımsever ve bilge yönlerini ön plana çıkarıyor.
 
 
Sosyal Ağ’ın senaristinden
 
Bugün vizyona girecek filmde, Jobs’ı Oscar adayı oyuncu Michael Fassbender canlandırırken, kadroda Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels gibi Hollywood’un başarılı oyuncuları da yer alıyor. Walter Isaacson’ın aynı isimli kitabından uyarlanan filmin senaryosu, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatının anlatıldığı Sosyal Ağ filminin de senaristliğini yapmış olan Aaron Sorkin imzasını taşıyor.
 
“Okuduğum en iyi senaryo!”
 
Aaron Sorkin’in 185 sayfalık senaryosu başlangıçta oyuncuları korkutmuş. Michael Fassbender Avrupa galasında, gerçek bir insanı canlandırmanın öncelikle onu biraz tedirgin ettiğini, ancak şimdiye dek okuduğu en iyi senaryo olduğunu belirtmişti. Sorkin ise, Jobs’ın hayatının 14 yılını konu eden yapımın sıradan bir biyografik film olmadığını ve yazdığı senaryonun gerçeklere uygun olduğunu açıklamıştı.
 
Yardımsever ve zeki Steve Jobs
 
İnsanlara yardım etmeyi seven, basit yaşayan ve zeki Steve Jobs imajının işlendiği, 1984’te Macintosh, 1988’de NeXT Cube ve 1998’de iMac’in piyasaya sunumları üzerine odaklanan yapımda Jobs’ın söylevleri de büyük yer kaplıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise ilk filmi 1994 yapımı kara komedi “Mezarını Derin Kaz” ile sinamaya adım atan Oscarlı yönetmen Danny Boyle oturuyor.
 
Eleştirmenlerin Michael Fassbender’i Oscar adayı olarak gösterdiği film, ABD’de vizyona girdiği ilk haftada hüsrana uğradı uğramasına ama Türk izleyicisini tatmin edip etmeyeceğini birlikte göreceğiz...
 

Dış basın ne dedi?
 
 
NY Post: “Filmin oyunculuklar, senaryo ve En İyi Film dalında ödülleri ve çeşitli Oscar adaylıkları kazanacağını ön görmek zor değil”
 
VarIety: “Fassbender’ın büyüleyici performansı ABD vizyonunun görkemli, sinir bozucu ve sıra dışı ele geçirilişini daha da pekiştiriyor”
 
The Wrap: “Jobs hayatındaki en önemli şey olan biyolojik kızı Lisa Brennan’ın önemini anlamadan büyük Steve Jobs olamazdı.”