Dekorasyon bu yıl sıcaklık ve sağlık odaklı

06 Ocak 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 06 01 2018 - 2:30

Mimari projeleriyle tanınan Banu Altay 2018’de evlerde sıcak ekose desenlerin, ofislerde ise wellness konseptli sağlık vadeden çalışma alanlarının trend olacağını söyledi.


Dünya mimari trendlerinin Türkiye’de ve Ortadoğu’daki uygulayıcılarından mimar Banu Altay tarihte İskoçya’da dondurucu soğuklardan korunmak için üretilen ekose kumaşların 2018’de trend olacağını belirtti. Altay‘’Zamanla İskoç klanlarının simgesi haline gelen ekose kumaşlar renk ve dokuma türüne göre statü süsimgesiydi. Ekose kumaşa ait en eski örnek ise 3000 yıl öncesine ait olup 1985 yılında Arkeolog Doklun Kamberi tarafından, Çin’in batı bölgesindeki Çerçen ilçesinde yapılan kazıda bulundu. 19. Yüzyılda ise popülerliğini moda dünyası dahil olmak üzere tasarımın birçok alanında popülerliğini kaybetmedi. Günümüzde ise evlerimize daha sık girmeye aday’’ dedi.
 
Sıcak ve doğal ev ortamı sağlamak adına ekose kumaşların kullanılabileceğini belirten Banu Altay ‘’Ekose desenli ev dekorasyon örnekleri genel olarak daha rahat, sıcak ve huzurlu bir ortam hissi yaratıyor. Her alanda olduğu gibi yine ekose kullanımında da abartıya kaçmamak en güzeli. Belirli alanlarda, öne çıkarmak istediğiniz tasarımlarda ekose desenleri tercihedebilir ve farklılık yaratabilirsiniz.Tek bir koltuk, sandalye, puf veya yastıklarla ekoseyi ev ortamında dengeli birşekilde yayabilirsiniz. Aslında ekose oturma odalarında koltuk takımları, koltuk şalı ve koltuk örtülerinde sıkça gördüğümüz desenler. 2018’de ise ekosenin kullanım alanlarının ev içinde artacağını göreceğiz. Masa örtüler, nevresim takımları, perde ve hatta duvar kağıdı olarak karşımıza bu tarihi desen daha çok çıkacak’’ diye konuştu. Altay, ev dekorasyonunun yanında 2018’in ofislerinde maskülen tasarımlarından daha yumuşak çizgelere geçiş olacağını belirtirken ‘’wellness’’ konseptinin trend olacağını söyledi.
 

ETİKETLER