Değerini biliyoruz

10 Kasım 2016 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 10 11 2016 - 2:30

10 Kasım 1938. Aradan 78 yıl geçti. Ayrılık için uzun bir süre. Ancak Türk Ulusu senden hiç ayrılmadı. Her geçen gün değerin de özlemin de artıyor, büyüyor.


‘Atatürk adını tarihe nakşettirdi’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 78. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erdoğan, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal’i, ebediyete irtihalinin 78’inci sene-i devriyesinde rahmetle yad ettiğini belirtti. 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı İstiklal Harbi’ni, 1923’te Ankara’da Cumhuriyeti kurarak, zafere ulaştıran Gazi Mustafa Kemal’in, adını tarihe nakşettirmiş kahraman bir asker, büyük bir devlet adamı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi, “Gazi Mustafa Kemal, bu ülkenin ve milletimizin ortak değerlerinden biridir. Uzun yıllar Gazi’yi sahiplendiğini iddia eden bazı kesimler, maalesef, onu kendi marjinal ideolojilerine, günlük siyasetin kısır tartışmalarına alet etmişlerdir. Oysa Gazi’nin hatırasına sahip çıkmak, bağımsızlığımıza, vatanımıza, bayrağımıza, Cumhuriyet’e ve ülkemizin bin yıllık medeniyet birikimine, Kurtuluş Savaşı ruhuyla sahip çıkmayı gerektirir. Nitekim Türkiye, son 14 yılda her alanda hayata geçirdiği kapsamlı reformlarla, devleti milletle kucaklaştıran politikalarıyla, bunu en iyi biçimde ispatlamıştır. Kahraman milletimiz de 15 Temmuz ihaneti karşısında sergilediği asil direnişle, ülkemizin bu kazanımlarını canı pahasına muhafaza edeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.” Mesajında, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına bir kez daha Allah’tan rahmet dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aziz şehitleri, gazileri ve tüm ecdadı şükranla andığını ifade etti.

 

‘En büyük eserinin itibarı yüksek’

Başbakan Binali Yıldırım, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla  yayımladığı mesajında, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 78. yılında minnet ve şükranla yad etti.

Atatürk’ün Türkiye’ye, milli iradeyi hakim kılan, insan hak ve özgürlüklerini koruma altına alan, adaleti hakkıyla tesis eden ve çoğulcu demokratik prensipleri hayata geçiren bir seviyeye ulaşmayı hedef gösterdiğini  vurgulayan Başbakan Yıldırım, milleti de bu ideal etrafında birleştirmeyi başardığını belirtti. Cumhuriyetin 93. yıl dönümünü iftiharla kutlayan Türkiye’nin istikrar içinde güçlenmeye, büyümeye ve demokrasinin standartlarını her geçen gün  yükseltmeye devam ettiğini bildiren Yıldırım, mesajında şu ifadelere yer verdi, “Onun ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti, bugün, dünyada sözü dinlenen, dostluğu aranan ve uluslararası sorunların çözümünde aktif rol üstlenen yüksek itibara sahip bir ülke konumundadır. Hükümetimiz de bu itibarla  cumhuriyetimizi ve demokrasimizi güçlendirmek için azami gayret sarf etmektedir. Vefatının yıl dönümü vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarına bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm ecdadımızı şükranla anıyorum.”

 

‘Mazlum milletlere ışık tutuyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Atatürk’ün  bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla  sonsuza kadar yaşayacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu, yayımladığı mesajında, her geçen gün Atatürk’ün büyük dehası ile kurduğu Cumhuriyet’in ve mimarı olduğu demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin kendilerine, tüm bölgeye ve dünyadaki mazlum milletlere ışık tutmaya devam ettiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyete ve demokrasiye aşık olan halkımız bu karanlık günleri de  aşacak, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma hedefine ulaşacaktır. Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacaktır.”

 

‘Türkiye Cumhuriyeti’nin ana direğidir’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. Vefat Yıl dönümü dolaysıyla bir mesaj yayınladı. Bahçeli’nin mesajı şöyle; Minnet ve hasretle yad ediyoruz. Aziz Atatürk, Türk milletinin karanlık bir döneminden, umutsuzluğun kopkoyu sisi altından ışık huzmesi gibi parlamış; durgunluğu yaran, duraklamayı bitiren milli akıl olarak çağlamış, çağa yön vermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin ortak ve tarihi bir değeri olmakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin ana direğidir. Cumhuriyetimiz kuruluş ilke ve iradesiyle yaşadığı müddetçe bu gerçek değişmeyecek, değiştirmeye de kimsenin nefesi yetmeyecektir. Atatürk’ü tanımak ve tanıtmak ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ seslenişine candan, kandan, ta derinlerden bağlı kalmakla eş anlamlıdır. Gazi Mustafa Kemal’in yaktığı meşalenin sönmemesi için sorumluluk mevkiinde bulunan her aktör, şahıs, grup ve müessesenin aklı başında, sağduyulu ve milli bir vakarla hareketi kaçınılmaz artık bir zorunluluktur.

 

‘Atatürk’ün izindeyiz’

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78’inci yılında yayınladığı mesajında “Bütün hayatı boyunca her türlü başarının sırrının; her çeşit kuvvetin, kudretin hakiki kaynağının milletin kendisi olduğuna inanan Türk milletinin önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, dâhi asker ve büyük devlet adamı, bütün dünyanın gıpta ettiği lider, Ebedî Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; ebediyete intikalinin 78’inci yıl dönümünde saygı, şükran, özlem ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı. Akar’ın mesajı şöyle

“Varlığı tehlikeye düştüğü zorlu bir dönemde, Misak-ı Millî’de anlamını bulan yurt coğrafyasının her karışına yayılan bütün unsurlarıyla birlik, beraberlik ve tam kardeşlik içinde ATATÜRK’ün etrafında toplanmıştır. Türk milletinin koparılamayacak bağlarla birbirine bağlılığı, tarihin her döneminde olduğu gibi yakın zamanda, 15 Temmuz’da bir kere daha görülmüştür. Türk milletinin sarsılmayan sevgisi yanında, dünya milletlerinin haklı saygısını kazanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, istiklal yolunda sergilediği kararlı mücadele ve uluslara örnek olan engin düşünceleri, isabetli uygulamaları ile yayılmacılığın pençesi altında inleyen mazlum milletlerin uyanışına da öncülük etmiştir. Milletin istiklali ve bekası için azimle mücadele eden ancak savaşın acı hallerini çok iyi bilen Atatürk; yalnız insanlığın düşmanı olanlarla savaşmış, dostluğun ve barışın bütün dünyaya hâkim olması uğrunda çalışmıştır. Atatürk; tavrını barıştan yana koyarak günümüzde en fazla ihtiyaç olan kurtuluş yolunu çizmiştir.

TSK mensupları olarak, yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi; barış ve güvenliğin teminatı etkin, caydırıcı, saygın gücümüz ve üstün disiplin anlayışımızla görevimizin başında, asil milletimizin hizmetinde ve Atatürk’ün izindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle; bilim ve akıl olan manevi mirasına sıkı sıkı tutunduğumuz; milletin kurtuluşu ve mutluluğu için her türlü fedakârlığı şiar edinen Ebedî Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve kahraman silah arkadaşlarını; kararlılıkla sürdürdüğümüz Terörle Mücadele Harekâtı’nda, 15 Temmuzda ve sınır ötesi faaliyetlerde bütün aziz şehitlerimizi rahmetle; kahraman gazilerimizi saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde minnet ve şükranla eğiliyorum. Aziz Atatürk, ruhunuz şâd olsun.”