DeFacto ilk altı ayda yüzde 34 büyüdü

23 Ağustos 2017 Çarşamba - 15:27 | Son Güncelleme : 23 08 2017 - 15:27

DeFacto, 2017 yılının ilk altı ayında yatırımlarına devam ederek yurt içinde ve yurt dışında istikrarlı büyümesini sürdürdü.


Global moda markası olma vizyonuyla yatırımlarına devam eden DeFacto, 2017 yılının ilk yarısında 1 milyar TL üzerinde ciro elde ederek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 büyüdü. İlk altı ayda 41 mağaza hizmete açan ve yılsonuna kadar hizmet verdiği ülke sayısını 30’a çıkarmayı planlayan şirket, yeni pazarlara girerek yurtdışında genişlemesini sürdürdü.İhsan Ateş, uluslararası alandaki yatırımlarının yanı sıra, kurumsal sorumluluklarının bilinciyle sürdürülebilirlik uygulamalarına da devam ettiklerini söyledi. Ateş, yeni işbirlikleri ve özel koleksiyonlarla tüketicilerine farklı sürprizler de sunacaklarını belirtti. 
 
DeFacto, 2017 yılının ilk altı ayında yatırımlarına devam ederek yurt içinde ve yurt dışında istikrarlı büyümesini sürdürdü. Yılın ilk yarısında da hedeflerinin üzerine çıkarak, geçen senenin aynı dönemine oranla, yüzde 34 büyüyen şirket, 1 milyar 190 milyon TL ciro elde etti. DeFacto, altı aylık dönemde 41 yeni mağaza açarak toplam mağaza sayısını 439’a çıkardı.
 
Hedef 30 ülkede 500 mağaza
 
2017 yarıyıl finansal sonuçlarını değerlendiren DeFacto CEO’su İhsan Ateş, geleneği bozmayarak bir kez daha hedeflerinin üzerinde büyüme sağladıklarını ve 1 milyar 190 milyon TL ciro elde ettiklerini belirtti. Ateş, sözlerine şöyle devam etti: “Piyasalardaki belirsizliğe rağmenilk altı ayda yatırımlarımıza devam ederek yüzde 34 büyüme sağladık. Yurtiçinde 329, yurtdışında 110 mağazaya ulaştık. Sene sonuna kadar toplam 137 milyon TL’lik yatırım yaparak,100’den fazlayeni mağaza açmayı ve mağaza sayımızı 500’ün üzerine, hizmet verdiğimiz ülke sayısını ise 30’a çıkarmayı hedefliyoruz. 
 
Kazakistan, Irak, Mısır, Belarus, Kosova, Fas, Arnavutluk, Gürcistan, Rusya, Ürdün, Lübnan ve Suudi Arabistan’da yeni mağazalar açarak genişlemeye devam ederken, Türkiye dışında 32 ülkede dee-ticaret sitesi ile satış yapıyoruz.Özellikle mağazalarımızın olmadığı ülkelerde, Türkiye’den online satış yapmayı planlıyoruz.Bu yılsonuna kadar e-ticaret sitemize 31 milyondan fazla ziyaretçi gelmesini bekliyoruz ve yaklaşık 3 milyon ürün satmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Kazakistan’daki dağıtım merkezimizin kapasitesini artırdık. Fas, Güney Irak, Mısır ve Belarus’ta açılacak 4 yeni dağıtım merkezinin açılışını dayılın sonuna kadar tamamlamış olacağız.”    
 
“Tasarrufu yaşam şekline dönüştüren bir şirket olmak istiyoruz”
 
Ulaşılabilir modada dünya markası olma hedefiyle yatırımlarına devam eden DeFacto’nun her şeyden önce iyi ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olmak için de çalışmalarına devam ettiğinin altını çizen İhsan Ateş, şirket olarak yaşanabilir bir doğa mirası bırakmak için doğal kaynakları korumayı amaçlayan çözümler ürettiklerini söyledi. Ateş: “Tasarrufu yaşam şekline dönüştüren bir şirket olmak için geliştirdiğimiz uygulamalarımızı anlattığımız ikinci kapsamlı sürdürülebilirlik raporumuzu yayınladık. DeFacto ailesi olarak hayata geçirdiğimiz bu çalışmalar kapsamında; mağazalarımızda tercih ettiğimiz LED armatürleri ve verimlilik uygulamaları ile 2016 yılında elektrik tüketimini bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 14 azalttık. Ürünlerimize yumuşaklık kazandırmak için gerçekleştirilen yıkama işlemi yerine, kumaş imalatı sürecinde uygulanan bir teknikle, yaklaşık 4,7 milyon adet susuz pantolon ürettik ve satışa sunduk. Böylece 6 bin 220 ton civarında su tasarrufu sağlamış olduk. Toplam 1688 ton karton ve 338 ton ambalajı doğaya geri kazandırdık ve TEMA’ya 970 kg elektronik atık bağışladık. Ürün imalatı sırasında ortaya çıkan kırpıntıları dahi yeni ürünlerimizde değerlendirerek yine2016’da yaklaşık 313 tonkırpıntıyı doğaya yeniden kazandırdık.Organik pamuk kullanımıyla da pamuk üretimindeki kimyasal gübre ve ilaçlamayı sıfıra indirerek toprağın rahatlamasını ve daha uzun yıllar verimli olmasını sağladık. Pet şişe gibi doğaya zarar veren atıkları geri dönüştürerek elde ettiğimiz hammaddelerden tişörtler ürettik. Bundan sonraki dönemde de çevresel sürdürülebilirlik odaklı uygulamalarımızı arttırarak doğayı koruyan, tasarruf ve verimlilik sağlayan sistemsel çözümlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.”dedi.