Dayısına karaciğeriyle umut oldu

AA |  24 Haziran 2019 Pazartesi - 11:45 | Son Güncelleme : 24 06 2019 - 11:45

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde yaşayan karaciğer hastası Ahmet Kekil, yeğeninden alınan dokuyla hayata tutundu.


İlçede esnaflık yaparak geçimini sağlayan 63 yaşındaki Ahmet Kekil,  yaklaşık 10 yıl önce karın ağrısı şikayetiyle  Kahramanmaraş Sütçü İmam  Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine başvurdu.
 
 
Yapılan muayenede Kekil'e kronik bir karaciğer hastalığı olan  "sklerozan kolanjit" tanısı konuldu. Uzun süre Gaziantep ve Malatya'da tedavi  gören Kekil, rahatsızlığının artması üzerine Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi  Araştırma ve Uygulama Hastanesine müracat etti.
 
Genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz tarafından muayene edilen  Kekil'in, acil organ nakline ihtiyacı olduğu belirlendi. Yapılan tetkiklerinde 4  çocuğunun ve 8 kardeşinin dokusu uyuşmayınca Kekil'e yeğeni 34 yaşındaki İsa  Çakıl, karaciğerinden doku vermeye gönüllü oldu. Yapılan ameliyatın ardından  Kekil, yeğeninden alınan karaciğer parçasıyla tekrar hayata tutundu.
 
İsa Çakıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dayısını babası gibi çok  sevdiği için karaciğerinden doku verdiğini söyledi.
 
Dayısının 10 yıldır rahatsız olduğunu ve karaciğer nakli beklediğini 3  yıl önce öğrendiğini aktaran Çakıl, verdiği karaciğer dokusuyla dayısının hayatta  tutunduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.
 
 Çakıl, dokularının uyuşması halinde karaciğerini vermek için kendi  kendine söz verdiğini anlatarak, şöyle devam etti:
 
"Ahmet Dayım yaklaşık 10 yıldır rahatsızdı. Tedavi görüyordu 3 yıldır  nakil bekliyordu. Dokum uyursa 'Allah rızası için karaciğerimi vereceğim' diye  söz verdim. Hiçbir karşılık beklemeden karaciğerimden parça verdim. Bana 'bunu  niye yapıyorsun, sen deli misin' diyen çok oldu. Ben öncelikli kalbimi Allah'a  bağladım. Cenabı Allah da nasip etti ben de herhangi bir tereddüt dahi duymadım.  Allah'a şükürler olsun iyiyim, rahattım. Verdiğim sözümü yerine getirdiğim için  çok mutluyum. Bu vesileyle namaza, oruç tutmaya başladım. Bu bana vesile oldu."
 

ETİKETLER