Dava: Sanıkları koruyan o müfettiş FETÖ’cüydü

21 Eylül 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 21 09 2017 - 2:30

Hrant Dink suikastı sanıkları Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Erhan Tuncel’i hazırladığı raporla koruyan eski başmüfettiş Üçkuyu’nun ByLock kullandığı belirlendi


Hrant Dink cinayeti davası sanıklarını koruduğu iddia edilen eski mülkiye başmüfettişi tutuklu sanık Mustafa Üçkuyu hakkında “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla dava açıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, tutuklu sanık Üçkuyu hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar değişen hapis cezası istendi. Eski İçişleri Bakanlığı başmüfettişleri Üçkuyu ve Mehmet Canoğlu’nun, Dink cinayetine ilişkin hazırladığı rapora atıfta bulunulan iddianamede, Üçkuyu’nun, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile Erhan Tuncel’i koruduğuna ilişkin tespitlere yer verildi. İddianemede, raporda aynı davanın sanıklarından Yasin Hayal’in terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin bir verinin bulunmadığı ve Dink’in de korunmasına gerek olmadığına ilişkin bilgilerin yer aldığı belirtildi. Üçkuyu’nun hazırladığı araştırma raporunda cinayette ihmali olan ve daha sonra yaşanan süreçte FETÖ silahlı terör örgütünün üyeleri olduğu anlaşılan kamu görevlilerini sorumluluktan kurtarma saikiyle hareket ettiği vurgulanan iddianamede, “Üçkuyu’nun örgüt üyelerinin kullandığı ByLock haberleşme sistemini kullanması, Dink cinayeti sonrasında yaptığı tahkikatta örguüt üyelerini korur tarzda mevzuatı yorumlaması itibarıyla FETÖ silahlı terör örgütüne üye olduğu anlaşılmıştır” denildi.

Bank Asya’da hesap

Tutuklu sanık Üçkuyu ise “Akyürek ve Yılmazer’in kusursuz olduğunu belirtip müştekilerin mağduriyetine neden olduğu” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu. İddianamede ayrıca Üçkuyu’nun eşinin kapatılan Bank Asya’da hesabının bulunduğuna, sözde FETÖ yöneticisiyle 17 kez irtibat sağladığına ve FETÖ içerisinde faaliyet gösterip hakkında yasal işlem yapılmış şüphelilerle bağlantısının bulunduğuna dikkat çekildi.