DASK buluşmaları Sivas'ta gerçekleşti

26 Kasım 2014 Çarşamba - 14:22 | Son Güncelleme : 26 11 2014 - 14:24

DASK Anadolu Buluşmaları’nın üçüncü durağı Sivas’ta gerçekleşti


 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen DASK Anadolu Buluşmaları’nın son durağı Sivas oldu. Deprem bilincinin artırılması için düzenlenen etkinlik Sivas Valisi, Sivas Belediye Başkanı, Sivas yerel yönetimi, DASK yöneticileri ve Sivaslıların katılımıyla gerçekleşti. Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde depreme hazırlıklı olmanın önemi konuşulurken, panelden sonra öğrencilere deprem ve zorunlu deprem sigortası eğitimi verildi. 
 
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), yeni toplumsal bilinçlendirme programı kapsamında, Türkiye’yi şehir şehir gezerek deprem riski, zorunlu deprem sigortası ve kentsel deprem bilinci gibi pek çok konuda bilgi verdiği DASK Anadolu Buluşmaları’nın üçüncüsünü Sivas’ta gerçekleştirdi. Sivas Valisi Alim Barut, Sivas Belediye Başkan Vekili Naci Süha ve DASK yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen etkinliğe Sivas halkı yoğun ilgi gösterdi. 
 
Sivas’ın sigortalılık oranlarını değerlendiren DASK Yönetim Kurulu Üyesi Can Akın Çağlar şunları söyledi: 
 
“Sivas’ın ilçelerinin yarısı birinci ve ikinci derece deprem risk bölgesinde yer alıyor. Diğer ilçeler ise üçüncü ve dördüncü deprem risk bölgelerinde. Topraklarının büyük bir kısmının deprem riski barındırdığı Sivas ilimizde zorunlu deprem sigortasını yaptıranların oranı yüzde 29. Hem Türkiye’nin hem de İç Anadolu Bölgesi ortalamasının altında kalan Sivas’ta sigortalılık oranlarının çok daha yüksek olması gerekiyor. Bu nedenle ev sahiplerini deprem riskine, alınması gereken önlemlere ve deprem sigortasının önemine ilişkin olarak daha çok bilinçlendirmemiz gerekiyor. Ülke geneline yönelik diğer faaliyetlere ek olarak DASK Anadolu Buluşmaları adı altında yaptığımız yerel faaliyetlerle bunu sağlamayı amaçlıyoruz.” 
 
Deprem riskini ve sigortanın önemini anlatmak için yüz yüze iletişime önem verdiklerini belirten Çağlar, “Bu kapsamda yerel yönetimleri önemli bir paydaş olarak görüyoruz” dedi. 
 
Panelde depreme hazırlıklı olma bilinci konuşuldu 
 
DASK Anadolu Buluşmaları kapsamında deprem paneli düzenlendi. DASK Koordinatörü İsmet Güngör, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekti. 
 
Panelin ardından İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ilk ve ortaöğretim öğrencilerine deprem ve zorunlu deprem sigortası eğitimi verdi. Etkinlik, Sivas AFAD tarafından düzenlenen deprem tatbikatıyla sona erdi.