Darbecilere PKK mektubu

23 Şubat 2018 Cuma - 10:06 | Son Güncelleme : 23 02 2018 - 10:09

FETÖ’nün PKK ile işbirliğine yönelik en çarpıcı kanıt Ağrı’daki darbe girişimi dosyasına girdi. 15 Temmuz’dan bir ay önce, Ağrı 1. Mekanize Tugay Komutanlığı’na ulaştırılmak üzere teröristler tarafından bir köy muhtarına verilen SD kart içerisindeki yazı iki örgüt arasındaki ilişkiye delil oldu.


FETÖ’nün darbe girişimi öncesinde, PKK ile işbirliği yaptığına yönelik en güçlü kanıt bugüne kadar 15 Temmuz gecesi sınırda yaşanan hareketlilik oldu. İhanet gecesi Kobani’de yaşanan yoğun hareketlilik dışında, PYD’nin Resulayn’da da çok sayıda zırhlı araçla Türkiye’ye girmek için beklediği daha önce de açıklanmıştı. Kalkışmanın üzerinden bir buçuk yıl geçtikten sonra bugüne kadarki en net kanıt darbe davası dosyasına girdi. Ağrı Başsavcılığı tarafından hazırlanan 26 sanıklı darbe girişimi davasında, FETÖ ile PKK arasındaki işbirliği hakkında çarpıcı bir kanıta yer verildi.
 
Savcılık, ihanet öncesi 20 Haziran 2016’da PKK’lı teröristler tarafından Doğubayazıt’ta bir köy muhtarına 1. Mekanize Tugay Komutanlığı’na ulaştırılmak üzere bir SD kart verildiğini kaydetti. Önce Jandarma komutanlığı’na sonra da Doğubayazıt Tugayı’na gönderilen yazı hemen incelemeye alındı ve içeriği üzerine çarpıcı tespitler yapıldı. SD kart içerisinde, ‘Türkiye Halklarının Ortak İradesini Temsil Eden Türkiye Ordusunun Yurtsever Komuta ve Subay Yapısına’ başlıklı 26 Nisan 2016 tarihli ‘Serhat Eyalet Komutanlığı’ ibareli bir yazı olduğu görüldü. Yazıda, AK Parti hükümetine ve Cumhurbaşkanı’na hakaret içerikli ifadeler dikkat çekerken, FETÖ mensubu subaylarla, PKK mensuplarının görüşme halinde olduğu saptandı. İncelemeyle, darbe girişiminden hemen önce iki örgüt arasında gizli anlaşma yapıldığı ve yapılan gizli anlaşma kapsamında 15 Temmuz darbe girişimi süreci boyunca PKK silahlı terör örgütü tarafından Türkiye genelinde herhangi bir saldırı yapılmadığı vurgulandı.
 
Savcılık, yapılan tespitlerle birlikte yazı içeriğine de yer verdi. PKK’lı teröristler tarafından yazılan yazıda, “Türk ordusuna karşı değiliz, onlar bize saldırmadıkları sürece bizlerin orduya karşı bir yönelmemiz olmayacaktır. Saldırsa da biz meşru savunma temelinde halkımızı ve değerlerimizi savunuruz. Çağrımız, Türkiye halklarının değerlerine bağlı kalan Türkiye ordusunun komuta yapısınadır. Halklarımızın ortak geleceğini tayin edecek ortak mücadeleye katılacağınıza içtenlikle inanıyoruz. Çünkü ordu yurtsever, halkçı çocuklarındır; halkın değerlerini çarçur eden ajan kiliklerin değildir” ifadeleri dikkat çekti. İki örgüt arasındaki işbirliğine yönelik de, “Bu temelde sizinle görüşmeye hazırız. İçinizde olan yurtsever komutanların katkıları, bilgilendirmeleri oluyor” cümleleri de savcılık tarafından en net delil olarak aktarıldı. (Karar)

ETİKETLER