Darbeciden ilginç savunma! "Ne desem yarın manşet olur"

AA |  30 Mayıs 2017 Salı - 13:05 | Son Güncelleme : 30 05 2017 - 13:05

FETÖ davasında savunma yapan eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, kimin adına hareket ettiklerine ilişkin bir soruya, "Bu yorumlu konularda cevap vermek istemiyorum, bilmiyorum. Ne desem yarın manşet olur." karşılığını verdi.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin yargılandığı davada savunma yapan eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, darbecilerin kimin adına hareket  ettiklerine ilişkin bir soruya, "Bu yorumlu konularda cevap vermek istemiyorum, bilmiyorum. Ne desem yarın manşet olur." karşılığını verdi. 
 
Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada sanık Dişli, Mahkeme Başkanı Oğuz Dik'in  sorularını yanıtladı.
 
Dişli, bir soru üzerine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a  çalışmasıyla ilgili arz yapmak için gittiği Karargah'ta herhangi bir anormallikle  karşılaşmadığını belirtti. Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı personelin ne zaman  Karargah'a geldiğini bilmediğini ileri süren Dişli, daha sonra ensesine bir silah  dayandığını ve bir odaya götürüldüğünü iddia etti.
 
"Şok hali yaşadım"
 
Dişli, "Silahlı Kuvvetler yönetime el koydu, bunu komutana bildir"  denilerek Orgeneral Akar'la görüşmesinin istendiğini öne sürdü.
 
Mahkeme Başkanı Dik, "İki kişinin darbe yapma şansı var mı? İki  kişinin niye sözlerine itibar ettiniz?" sorusu üzerine Dişli, "O kadar güvenlikli  yerde ensenize silah dayanmış, bir şok hali yaşıyorsunuz." cevabını verdi.
 
Orgeneral Akar'ın eski emir subayı Levent Türkkan'ın darbecilerle  birlikte hareket ettiğini söyleyen Dişli, kendisine söylenenleri bir karta  yazarak Orgeneral Akar'ın makam odasına girdiğini ifade etti.
 
Karttaki "Silahlı Kuvvetler yönetime el koymuş. Uçaklar havadaymış.  Beş tugay yola çıkmış" şeklindeki notları okuduğunu bildiren Dişli, bunun üzerine  bir süre duraksayan Orgeneral Akar'ın kendisine, "Sen dalga mı geçiyorsun?"  dediğini aktardı.
 
Orgeneral Akar'ın odasına Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı  askerlerin girdiğini belirten Dişli, bu sırada Türkkan'ın da elinde silah  olduğunu anlattı.
 
Odaya girildikten sonra, "Komutanım sakin olun, zorluk çıkartmayın"  denildiğini bildiren Dişli, bir askerin elinde havlu ile sprey şişesi olduğunu  belirtti.
 
"Durun arz bitmedi" diye bağırmasının ardından askerlerin  duraksadığını kaydeden Dişli'nin bu sözleri üzerine Mahkeme Başkanı Dik,  "Sözünüzü dinlediler, siz durun deyince durdular." dedi. Dişli, darbeyle ilgili  kendilerinin verdiği notları komutana iletmeye devam ettiğini belirtmek için "Durun arz bitmedi" cümlesini kurduğunu iddia etti.
 
Mahkeme Başkanı Dik'in, "Akıncı'ya sizi götürme fikri kimindi?"  sorusuna Dişli, "Bilmiyorum." karşılığını verdi.
 
"Ne söylesem manşet olur" savunması
 
Kendisinin rehin alındığını, Orgeneral Akar'dan farkının bulunmadığını  savunan Dişli, helikoptere bindiklerinde Akıncı Üssü'ne gittiklerini bilmediğini  öne sürdü.
 
Akıncı Üssü'ndeki Üs Komutanı odasına gittiklerinde odada eski İzmir  Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk'un bulunduğunu anlatan  Dişli, daha sonra eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer  Faruk Harmancık'la birkaç kişinin odaya geldiğini söyledi.
 
Dişli, "Ömer paşa, 'komutanım bizimle beraber hareket edin. Beraber  hareket ederek Silahlı Kuvvetleri kışlalara çekebiliriz' şeklinde bir şeyler  söyledi. Komutan da 'Olur mu, hangi devirde yaşıyoruz' dedi." ifadesini kullandı.
 
Mahkeme Başkanı Dik'in "Bu, Ömer Faruk Harmancık'ın tek başına  yapacağı iş değil." sözlerinin ardından Dişli, birkaç kez Harmancık'ın bulunduğu  143. filoya götürüldüğünü ve burada 15-20 personelin daha bulunduğunu gördüğünü  savundu.
 
Bir soru üzerine Dişli, sanık Hakan Evrim'in Orgeneral Akar'la  konuştuğunu hatırlamadığını iddia etti.
 
Mahkeme Başkanı Dik'in daha önce verdiği ifadeleri okuyarak çelişkiler  olduğunu belirtmesinin ardından Dişli, ilk verdiği ifadeyi kabul etmediğini  kaydetti.
 
Dişli, Mahkeme Başkanı Dik'in darbecilerin kimin adına hareket  ettiğini sorması üzerine ise "Bu yorumlu konularda cevap vermek istemiyorum,  bilmiyorum. Ne desem yarın manşet olur." cevabını verdi.
 
Mehmet Dişli, ağabeyi eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban  Dişli'yi arayıp aramadığının sorulması üzerine, "Ağabeyimin telefonu benim  yanımda yoktur. Kayıtlarımda da yoktur. Benim yanımda Silahlı Kuvvetlerin baş  komutanı var, siyasi başka kimseyi arama ihtiyacı duymadım." dedi.