Darbeci amiral: Yaptığım eşeklik!

09 Ağustos 2017 Çarşamba - 14:48 | Son Güncelleme : 09 08 2017 - 14:48

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davanın sanığı eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, Akıncı Üssü'ne, üs komutanına haber vermeden İstanbul'a gitmek için geldiği yönündeki beyanının hatırlatılması üzerine, "Yaptığımın bir yanlış olduğunu, hatta eşeklik olduğunu söyledim. Bunu beni utandırmak için tekrar tekrar söylemenize gerek yok." dedi.


Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları  kampüsündeki salonda görülen davada çapraz sorgusu yapılan Harmancık,  müştekilerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın,  "Siz İstanbul'a dönüş yapmak için Akıncı Üssü'ne gittiğinizi söylediniz. Bugün de  soru üzerine bunu teyit ettiniz. Akıncı Üssü'ne girdiğinizde ilk ne yaptınız?"  sorusu üzerine, burada şaşkın bir kalabalıkla karşılaştığını, gittiği yerin 143.  Filo olduğunu da sonradan öğrendiğini öne sürdü.
 
"Ulaştırma filosu 11. Filo. Siz gerçekten İstanbul'a gidecekseniz  ulaştırma filosu olan 11. Filo'ya gitmeniz gerekmiyor mu?" diye sorulan  Harmancık, "Nerede olduğunu bilmiyorum. Akıncı Üs komutanı olan arkadaşı görüp,  onlar beni gönderirler zaten. Ben Akıncı Üs komutanını göreceğimi düşünerek  gittim. Ondan sonrası onların beni yönlendirmesiyle olacaktı. Önce terör  saldırısı, ardından TSK'nın yönetime el koyduğu yönünde haberler çıktı. Bu arada  ben üs komutanını görmedim." diye konuştu.
 
Harmancık, soru üzerine, iznini General İzin Listesine eklemediğini,  bunu kendisi adına yapacak mahiyetinin bulunduğunu söyledi.
 
AK Parti'nin avukatı Muammer Cemaloğlu'nun, "Genelkurmay Başkanına bilgi verdiğinizi söylüyorsunuz. Madem bir emir komuta zinciri içinde TSK'nın  yönetime el koyduğunu düşünüyorsunuz, Genelkurmay Başkanı sizden neyin bilgisini  alacak?" diye sorulan Harmancık, Genelkurmay Başkanı Akar'a televizyonlarda gördüklerine ilişkin bilgi verdiği yönündeki iddiasını tekrarladı.
 
"TSK içinde etkisiz bir eleman olduğunuzu söylediniz. Akın Öztürk'ün bahsettiği 'kararlıyız' cümlesinin size ait olmadığını öne sürdünüz. Madem onların gözünde etkisiz bir elemansınız darbeciler neden 'Sen kimsin, çekil, bu  bizim komutanımız değil, etkisiz eleman, darbeci biziz, biz konuşacağız'  demediler. Siz neden muhatapsınız?" sorusu üzerine Harmancık, "Bunu bana değil, bildiğiniz darbeciler varsa onlara sorun." dedi.
 
"Özer Zeren üsse girdiğinizde hiçbir anormallik olmadığından  bahsediyor. Siz ise anormallik gördüğünüzü söylüyorsunuz. Bu çelişki değil mi?"  sorusu üzerine Harmancık, deneyimli bir asker olduğunu, bakış açılarının farklı  olabileceğini belirtti.
 
Akıncı Üssü'ne İstanbul'a gitmek için üs komutanına haber vermeden ve  planlı bir uçuş olup olmadığını bilmeden geldiği yönündeki beyanı hatırlatılarak,  "Oraya gittiniz ve bir uçak olmadığını gördünüz. Ne yapacaktınız?" sorusu üzerine  Harmancık, "Ankara'ya geçecektim, otobüse ya da başka bir uçağa binip  gidecektim." dedi.
 
"Akıncı'dan nasıl dönmeyi planlıyordunuz?" diye sorulan Harmancık, "Üs  komutanına, 'Beni Ankara'ya gönder' diyecektim." karşılığını verdi. Üs komutanını  tanıyıp tanımadığı sorulan Harmancık, komutanı tanımadığını ancak bir amiral  olarak üs komutanına rica ettiğinde kendisini kırmayacaklarını bildiğini söyledi.
 
"Amiralsiniz, arama ihtiyacı olmadan oraya gidebiliyorsunuz."  değerlendirmesi üzerine Ömer Faruk Harmancık, "Yaptığımın bir yanlış olduğunu,  hatta eşeklik olduğunu söyledim. Bunu beni utandırmak için tekrar tekrar  söylemenize gerek yok." diye konuştu.
 
"Yalan bir senaryo uydurmuşlar"
 
Harmancık, "Sinan Azmi Tosun'u arayıp donanma komutanı olarak  atandığını söylemişsiniz. Tosun'u neden uyarmadınız. 'Sana böyle bir görev  verirlerse devletin, milletin yanında ol' diye neden söylemediniz?" sorusuna,  Tosun'u saat 22.30 sularında aradığını belirterek, "Atama emrini yayınlayan  Genelkurmay Başkanlığı. Listenin altında 'Genelkurmay Başkanlığının hain atama  listesidir' diye yazmıyor. Nereden bilebiliriz, nasıl uyarabilirim? Tosun'a  'Böyle bir mesajla donanma komutanlığına atandığın söyleniyor Sinan' dedim."  karşılığını verdi.
 
"Su Altı ve Kurtarma Grup Komutanlığı görevlisi Avşar Zırh ifadesinde,  Ömer Faruk Harmancık, Hakan Egemen'i arayarak darbenin başarısız olduğunu  söyledi. 'Darbe başarısız oldu, başınızın çaresine bakın' dedi. Halil İbrahim  Yıldız'a da iki amiralin derdest edilip Çiğli'ye götürüleceğini söylüyorsunuz. Bu  insanların bu kadar detayı anlatması mümkün mü?" sorusuna karşılık Harmancık, bu  beyanları kabul etmediğini söyledi. Harmancık, "Bu kişilerin 11 Eylül'de davası  başlayacak. Kendi yaptıklarından kurtulmak için yalan bir senaryo uydurmuşlar.  Kendi suçunu örtbas etmek, kendilerini kurtarmak için benim üzerinden senaryo  kurmuşlar. Maddi delili yok, külliyen senaryo, uydurma. İddiaları maddi hiçbir  delille desteklenmemiş." diye kendini savundu.
 
"Sözde görevlendirme listesini saat 22.30 sularında öğrendiğinizi  söylediniz. Elinizde kartlar olduğunu, Genelkurmay Başkanına bilgi verdiğinizi,  televizyonlarda gördüklerinizi Genelkurmay Başkanıyla paylaştığınızı söylediniz.  Bu listeyi Genelkurmay Başkanıyla paylaştınız mı, listeye ilişkin bilgi verdiniz  mi?" sorusu sorulan Harmancık, listenin zaten Genelkurmay Başkanlığından  çıktığını ifade ederek, "Genelkurmay Başkanının bilgilendirildiğini düşünerek  hareket ettim. Böyle bir listenin mutlaka karargahta komutanla paylaşıldığını  düşündüm." dedi.
 
Harmancık, soru üzerine,  Akıncı Üssü'ne sivil gittiğini, Genelkurmay  Başkanının kendisini çağırdığı söylenince resmi kıyafetini giydiğini öne sürdü.
 
"Sizi evinizden alıp Akıncı'ya götüren kuryeyi nereden buldunuz?"  sorusuna karşılık Harmancık, kurye bulmadığını, bir arkadaşına kendisini üsse  götürmesi için ricada bulunduğunu, üsse bu arkadaşıyla gittiğini, yanlarında kim  olduğunu hatırlayamadığı üçüncü bir kişinin daha bulunduğunu söyledi.
 
143. Filonun kripto koridorunda fotoğraflandığı belirtilen Harmancık,  koridorda tuvalet aradığını, kripto odasına girmediğini iddia etti.
 
Harmancık, TBMM avukatı Burhan Özkaya'nın sorusu üzerine sanıklardan  Mehmet Dişli'nin ifadesini kabul etmediğini belirterek, Dişli ile aralarında  mesleki husumet bulunduğunu öne sürdü.
 
Sanık Harmancık, "Cumhurbaşkanını öldüremedik, planımız boşa gitti,  Almanya'ya kaçtığı haberini yaymamız lazım." dediği yönünde aleyhindeki tanık  beyanını da kabul etmediğini söyledi. Harmancık, televizyonlara bağlanmak için  hiçbir talebi bulunmadığını da savundu.
 
"FETÖ ile ne zamandır irtibatlısınız?" diye sorulan Harmancık, bu  sorunun temyiz aşamasında lehine olacağını söyledi ve sorunun tekrarını istedi.  Bunun üzerine izleyiciler sanığa tepki gösterdi. Harmancık, daha sonra, "FETÖ ile  hiçbir irtibatım yoktur. Hiçbir terör örgütüyle irtibatım yoktur. Hakkımda gizli  tanıklar Şapka ve Kuzgun'un söylediği şeyler de kurgu ve iftiradır." ifadesini  kullandı.
 
Bir avukatın, "Silahlı kuvvetlerin başkomutanı kimdir?" sorusuna  Harmancık, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan" karşılığını verdi. Bunun üzerine avukat,  "Emir komuta zinciri içinde bir darbe girişimi olmadığını anladınız değil mi?"  dedi.
 
- "Ankara'yı bombalayan uçakların Akıncı'dan kalktığını iddianameden öğrendim"
 
Harmancık, müşteki avukatlarından birinin sorusu üzerine 13 aydır  tecritte, tek başına kaydığını, televizyon ve radyosu bulunmadığını, Ankara'yı  bombalayan uçakların Akıncı Üssü'nden kalktığını iddianameden okuyunca  öğrendiğini söyledi.
 
Gazi Erkan Oğur'un avukatı Ömer Oğur, soru sorarken iddianameye göre  "eli kana bulaşmış kişilerden birisiniz" ifadesini kullanması üzerine sanık  Harmancık, "Siz bana 'eli kana bulaşmış insan' diyemezsiniz. Ben burada tek  başına savunmasını yapan sanıktan öte değilim. Maddi delilleriniz varsa ortaya  koyun." dedi. Harmancık'ın bu sözlerine salondaki müştekiler yoğun tepki  gösterdi.
 
Avukat Oğur'un, "Bu darbeyi sizce kim yaptı?" sorusunu da sanık  Harmancık şöyle yanıtladı:
 
"Bu darbeyi TSK'da hiçbir grup, cemaat, cunta, güç odağı tek başına yapamaz, planlayamaz. Bu çapta bir darbeyi planlayan, operatif seviyede birden  fazla grup, güç odağı, cunta, cemaat, sempatizan ne derseniz deyin vardır. Bunlar  vardır, başka türlü bu darbe planlanamaz. Ancak 15 Temmuz'dan önce operatif  seviyede darbe yapmaya anlaşan bu gruplardan biri, birkaçı 15 Temmuz'dan önce ya  darbe sonrası hakkında anlaşamadıkları için ya da bizim bilmediğimiz başka bir  sebeple darbeye olan operatif desteklerini çektiklerinden dolayı, bu darbe  planlandığı şekilde yapılamamıştır. Ne zaman bu kanıya varıyorsun? 13 aylık, 12  aylık, 10 aylık iddianamelerden, basında okuduğum şeylerden sonra.
 
Bu darbenin taktik ve teknik seviyede kandırılarak, aldatılarak,  zorla, bilmeden, darbeyi kimin, ne zaman, nerede, nasıl planladığını bilme imkanı  olmayan teknik ve taktik seviyede iştirak edenler vardır. Bu iştirakçilerin  hiçbiri, bana sorarsanız darbeyi kimin ve ne zaman planladığını bilme imkanı  olmayan teknik ve taktik seviyedeki insanlardır. Bu darbenin bir de stratejik  azmettiriciler vardır ki bunları ne ben, ne siz ne de mahkemeniz hiçbir zaman  bilemeyecektir. Darbeyi tek kişinin üzerine, bu yapmıştır ya da Faruk'lar,  Hasan'lar, Ahmet'ler yapmıştır gibi bir sonuca ben kendi adıma varamam. Ama adil  ve tarafsız yargılanmanın sonucunda mahkemeler, heyetiniz adını koyarak bu  yapmıştır derse bende sizinle beraber öğrenmeye hazırım."
 
Sanık Harmancık, "Sizce bu darbenin arkasında terörist başı, cani  Fetullah Gülen var mı?" sorusuna da "Ben o dediğiniz isimle birkaç dava  dosyasında beraber yargılanıyorum. Ben o söylediğiniz ismin terörist başı  olduğunu burada mahkeme huzurunda beyan edersem o bir numaralı sanık, ben 9  numaralı sanığım, kendi teröristliğimi de kabul etmiş olurum. O ismi ayırın,  başka bir dava dosyasına koyun ben cevabımı vereyim. Ama aynı dosyada biri  terörist başı, ben de terörist oluyorum. Ben niye bunu kabul edeyim." yanıtını  verdi.
 
Bir kısım gazinin avukatı Mehmet Zeki Kaptan, sanık Harmancık'ın  yakalandığında ve bugün duruşmada aynı tişörtü giydiğine dikkati çekerek,  "Salona, 'ben o günkü fikrimdeyim, siz de aynı fikirde devam edin' mesajı mı  veriyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Harmancık, aynı tişörtü giymediğini iddia  ederek, kimseye de bir mesaj verme kaygısı taşımadığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın da  "Kesinleşmiş mahkeme kararları sizin için ne anlam ifade eder? Erzurum'da karara  bağlanan bir darbe dosyası onandı ve darbenin Fetullahçı bir darbe olduğu  kesinleşmiş mahkeme kararıyla Türk hukuku açısından sabit hale geldi. Darbenin  Fetullahçı darbe olduğu hususunda hala tereddüdünüz var mı?" diye sordu.
 
Sanık Harmancık bu soruya da "Mahkeme kararı kesinse mahkeme  kararıdır. Mahkeme karar vermişse ben neden tereddüt edeyim. Mahkemenin benim  beyanıma neden ihtiyacı var, ben sıradan sanığım. Ben o mahkeme kararını  görmedim, sizden duyuyorum. Mahkeme karar vermişse kesindir." cevabını verdi.
 
Sanık kursiyer teğmenlerin avukatı da sanık Harmancık'ın bir  ifadesinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar için "ortadan hareket  ediyordu" beyanında bulunduğunu anımsatarak, hala aynı fikirde olup olmadığını ve  "ortadan hareket etmek ne anlama geliyor?" sorusunu yöneltti. Sanık Harmancık,  "Siz ne anladıysanız bu o anlama geliyor." dedi.
 
Sanık Harmancı, 15 Temmuz günü Akıncı Üssü'nde kendisinden başka  denizci asker bulunmadığını kaydetti.
 
İddianamede davanın sivil sanıklarından Kemal Batmaz'ın ve kendisinin  değişik zamanlarda 143. Filo'nun koridorlarında olduklarına dair görüntüler  bulunduğunun anımsatılması üzerine sanık Harmancık, koridora birkaç kez tuvalet  için çıktığını, koridorlarda gezinmesinin amacının da tuvaleti bulmak olduğunu  söyledi. Bunun üzerine bir avukat, "Kemal Batmaz da tuvalete gittiğini söyledi,  Batmaz ile tuvalette karşılaştınız mı?" diye sordu. Harmancık, bu soruya cevap  vermek istemediğini söyledi.
 
Harmancık'ın çapraz sorgusunun ardından avukatı savunma yaparak,  müvekkilinin tahliye ve beraatını talep etti.