Darbe Girişimi Davası'nda 3 polise müebbet hapis

DHA |  06 Ekim 2017 Cuma - 20:26 | Son Güncelleme : 06 10 2017 - 20:26

Darbe girişimi sırasında Sultangazi Emniyet Müdürlüğü'nde emri altındaki polislere darbeye direnmemeleri yönünde talimat verdiği iddia edilen eski 3 polis hakkında karar çıktı.


İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına sanıklar Ayhan Sevin, Mustafa Işık ve Şahin Uluöz avukatlarıyla birlikte katıldı. Duruşmada savcı, mütalaasını tekrar ettiğini belirterek sanıkların cezalandırılmasını istedi. 
 
Ardından mahkeme başkanı Fikret Demir sanıklardan son sözlerini sordu. Sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti. 
 
İKİ SANIĞA MÜEBBET 
 
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıkların üzerine atılı, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanıklar Sevim ve Uluöz'ün duruşmadaki hal ve tavırlarını dikkate alarak cezasını müebbete indirdi. Diğer sanık Işık'ın ise duruşmadaki nezaketsiz söz ve davranışlarını göz önüne alarak cezasında herhangi bir indirim yoluna gitmedi. Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve Hükümeti devirmeyi teşebbüs" suçlarından da dava açıldığını belirterek, iddia edilen bu suçların hukuki değerinin aynı olması nedeniyle sadece Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçunu oluşturduğu bu nedenle de ayrıca bu suçlardan ceza verilmesine gerek olmadığına hükmetti. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.