Darbe davasında Angelina Jolie'li savunma

17 Temmuz 2017 Pazartesi - 17:22 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 17:22

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, üçü firari, 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasına devam ediliyor.


Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince, adliye binasındaki salonların fiziki  yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının salonunda görülen davanın  üçüncü duruşmasında, sanıklar, dava dosyasına giren yeni deliller ve raporlarla  ilgili beyanlarını sunmaya başladı.
 
Sanıklardan helikopter pilotu eski yarbay Davut Uçum, telefonunda  kalıntısına rastlanılan örgüt üyelerinin haberleşme programları arasında olduğu  belirtilen "Kakao Talk"ın ne olduğunu bilmediğini iddia etti. Böyle bir programı  kullanmadığını öne süren Uçum, "Bu kanıtla ilgili bilirkişi tarafından incelenme  yapılmasını talep ediyorum." dedi.
 
Uçum, radar kayıtları ve tanık ifadelerini göre kendilerinden önce 2  helikopterin Marmaris bölgesine gelerek saldırı gerçekleştirdiğini ileri sürdü.
 
Angelina Jolie'li savunma
 
Sanıklardan eski Özel Kuvvetler üyesi İsmail Yiğit ise ünlü ABD'li  film yıldızı Angelina Jolie’nin "Wanted" isimli sinema filmini örnek göstererek  savunma yapması dikkati çekti.
 
Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ'a Jolie'nin "Wanted" isimli filmini  izleyip izlemediği soran Yiğit, "O filmde Angelina Jolie'nin ateş ettiği mermiler  250 derecelik bir açıyla gidiyor. Şehit olan polis memuru Nedip Cengiz Eker ile  bizim bulunduğumuz yer arasında yüzde 25'lik bir eğim farkı var. Eker'i şehit  eden mermi çekirdeğinin vücuda giriş açısına bakıldığında bizim olduğumuz yerden  ateşlenmiş olması mümkün değil. Jolie gibi bir eğitim almadım, 60 derecelik bir  atış yapamıyorum. Bu durumun tespiti için olay yerinde keşif yapılmasını talep  ediyorum." dedi.
 
Yiğit, polis memuru Eker'i şehit eden merminin yukarından yani çatıdan  geldiğini öne sürdü.
 
Sanık Yiğit'in bu iddiaları üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ,  kriminal kayıtlarına göre ateşin hangi silahtan açıldığının belli olduğunu  kaydetti.
 
"Neyin dedikodusunu yapıyorsun?"
 
Yiğit'in "Şaibe iddialarına" da davanın savcısı Ali Cenk Düzgün tepki  göstererek, "Daha ne istiyorsunuz, nasıl bir delil istiyorsunuz? Otopsi ve  kriminal raporları dışındakiler dedikodudur. Mehmet Çetin'i şehit eden silahta  sanık Şükrü Seymen'e ait biyolojik kalıntı var.  Nedip Cengiz Eker'i şehit eden  mermi çekirdeğinin sanıklardan elde edilen silahlardan birinden çıktığına dair  balistik rapor bulunuyor.   Neyin dedikodusunu yapıyorsun?" ifadelerini kullandı.
 
Sanık Yiğit, olay gecesinde Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam'ın da söz  konusu otelde bulunduğunu belirterek, tanık olarak ifade veren Sağlam'ın, "İlk  çatışma 01.00'de gerçekleşti. 'Yaralı var' dediler. İkinci çatışma 03.00  sıralarında gerçekleşti." dediğini iddia etti. Yiğit, bu ifadeye göre,  kendilerinden önce başka birilerinin Marmaris'e gelerek otele saldırı  gerçekleştirdiğini öne sürdü.
 
Duruşmaya diğer sanıkların dinlenmesiyle devam ediliyor.