Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın cezası belli oldu

AA |  31 Ağustos 2018 Cuma - 11:59 | Son Güncelleme : 31 08 2018 - 13:33

Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'a, ağırlaştırılmış müebbet ile 72 yıl hapis cezası verildi. Sanıklardan Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu, 39 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı.


 Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in  yaşamını yitirdiği, 4 kişinin yaralandığı 17 Mayıs 2006'da düzenlenen silahlı  saldırıya ilişkin Ergenekon davasından ayrılan Danıştay saldırısı davasında karar  verildi. Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuklu ve  tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.
 Saldırının faili Alparslan Aslan ve başka suçtan tutuklu Erhan  Timuroğlu ile tutuklu bulundukları cezaevlerinden telekonferans sistemiyle  bağlantı kuruldu.Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, sanık ve avukatlarının, savcının esas  hakkındaki mütalaasına karşı son savunmalarını yaptıklarını belirterek, karar  için müzakereye çekileceklerini söyledi.
Duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık  Alparslan Arslan'ı, Mustafa Yücel Özbilgin'e ilişkin "kamu görevlisini yerine  getirdiği görev nedeniyle tasarlayarak öldürmek" suçundan "ağırlaştırılmış  müebbet" hapis cezasına çarptırdı.
Arslan'a ayrıca silahla yaraladığı Daire Başkanı Mustafa Birden,  üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu'na yönelik  eylemlerine ilişkin "kamu görevlisini tasarlayarak öldürmeye teşebbüs" suçundan  72 yıl hapis cezası verildi.
 
 Hakkında her iki suçtan takdir indirimi yapılmayan Arslan'ın, hükümle  birlikte tutukluluk halinin devamı kararlaştırıldı. Sanıklar Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır hakkında  "kasten adam öldürmeye yardım" suçundan 14 yıl 2'şer ay, 4 kişinin "öldürülmesine  teşebbüse yardım" suçundan da 25'şer yıl olmak üzere toplam 39 yıl 2'şer ay hapis  cezasına hükmedildi.
 
Sanıklardan Mahmut Güzel'e "silah ticareti yapmak" suçundan 5 yıl  hapis cezası ile 375 lira adli para cezası verildi. Aynı suçtan yargılanan sanık  Erkan Ayyıldız ise 4 yıl 7 ay hapis ile 375 lira adli para cezasına çarptırıldı. "Kasten adam öldürmeye yardım" ve "kasten adam öldürmeye teşebbüse  yardım" ile suçlanan Süleyman Esen, delil yetersizliğinden beraat etti.
 
 Sanıklar Aykut Metin Şükre, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkındaki  "ruhsatsız silah bulundurma" davası zaman aşımından düştü.
 
 Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in yaşamını yitirdiği,  4 kişinin yaralandığı saldırı 17 Mayıs 2006'da Alparslan Arslan tarafından  düzenlendi.Saldırıya ilişkin ilk yargılamayı yapan Ankara 11. Ağır Ceza  Mahkemesi,  Alparslan Arslan hakkında, ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye  Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, yerine yeni bir  düzen getirmeye, fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek'' suçundan ve  ''Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin'i, tasarlayarak ve yerine  getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek'' suçundan ayrı ayrı 2 kez  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
 
Mahkeme, sanıklar Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır'ı  ise "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü  düzeni ortadan kaldırmaya, yerine yeni bir düzen getirmeye, fiilen uygulanmasını  önlemeye teşebbüs etmek'' suçundan müebbet hapisle cezalandırdı.
 
Sanık Süleyman Esen, "silahlı suç örgütünün üyesi olmak'' suçundan 6  yıl 3 ay hapis cezası alırken, sanıklar hakkında ''patlayıcı madde bulundurmak ve  taşımak'', ''kişiler arasında korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde patlayıcı  madde kullanmak'', ''tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle  kasten öldürmeye teşebbüse yardım etmek'' suçlarından çeşitli hapis cezaları da  verildi.
 
 Mahkeme, sanıklardan Aykut Metin Şükre, Ayhan Parlak ve Salih  Kurter'in de üzerlerine atılı suçlardan ayrı ayrı beraatlarına hükmetmişti.
 
'ERGENEKON İLE BİRLEŞSİN KARARI'
 
Temyiz aşamasında Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 11. Ağır Ceza  Mahkemesince verilen kararı oy birliğiyle bozdu. Daire, "dosya kapsamına göre sanıkların mensubu bulundukları iddia  edilen örgütün niteliği, atılı suçların vasfının belirlenmesi ve delillerin  birlikte değerlendirilmesi yönünden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine açılan  Ergenekon davası ile bu dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun iddia  edilmiş olması karşısında, öncelikle davaların birleştirilmesinde zorunluluk  bulunduğu" yönünde karar verdi.
 
Karar sonrası, Danıştay saldırısı davası, Ergenekon davasının  görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme, Ergenekon ana davası ile birleşen dosyada kararını 5 Ağustos  2013'te açıkladı.
 
 
YARGITAY BOZDU! 
 
 Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bu kez  Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon davası arasındaki hukuki ve fiili  irtibatın somut delillerle gösterilememesini bozma nedeni yaparak, yerel mahkeme  kararını bozdu. Yargıtayın bozma kararına uyan İstanbul'daki mahkeme, "terör örgütü  kurmak, yönetmek, üye olmak, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve  nitelikli kasten öldürme" gibi suçlardan yargılanan tutuklu sanık Alparslan  Arslan ile Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu, Aykut Metin Şükre, Salih Kurter,  Süleyman Esen, İsmail Sağır ve Tekin İrşi, silah temin ettikleri iddia edilen  sanıklar Kenan Özay, Selçuk Özkan, Erkan Akyıldız ve Mahmut Güzel hakkındaki  dosyayla ilgili görevsizlik kararı vererek dosyanın Ankara 23. Ağır Ceza  Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırmıştı.
 
   
 

ETİKETLER