Danimarka'da iki Türk siyasetçi siyasi baskı nedeniyle istifa etti

AA |  14 Eylül 2017 Perşembe - 13:02 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 13:02

Danimarka’da 21 Kasım’da yapılacak yerel seçimler öncesi, farklı belediyelerde meclis üyeliği yapan iki Türk siyasetçi, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gördükleri siyasi baskı nedeniyle partilerinden istifa etmek zorunda kaldı.


"Zetland" isimli haber sitesinin bir süre önce ülkedeki yerel  siyasette aktif rol alan ve aynı zamanda Türkiye ile güçlü bağları bulunan bazı  siyasetçilerin, geçmiş dönemlerde sosyal paylaşım sitelerinde yaptıkları  yaptıkları beğenileri gündeme getirmişti. Bunun üzerine, Sosyal Demokrat  Parti'nin Furesö Belediye Meclisi Üyesi Neslihan Diksan ile Silkeborg Belediye  Meclisi Üyesi Mustafa Kellegöz, maruz kaldıkları siyasi baskı nedeniyle  partilerinden istifa etti.
 
Diksan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 yıldır Sosyal Demokrat  Parti çatısı altında siyaset yaptığını belirterek, karalama kampanyasıyla karşı  karşıya olduklarını dile getirdi.
 
Diksan, "Hakkımda, Zetland'da bazı haberler çıkması üzerine partimden  istifa ettim. Bu haberler beni karalama bilinciyle yapıldı. Facebook’ta  beğenilerimi takip etmişler. Beğeniler ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği  (UETD) Danimarka yönetiminde bulunduğumu yazan bir haber. Partim, UETD  yönetiminde olmamı kesinlikle kabul etmedi ve bana UETD yönetiminden çıkmamı şart  koştu." dedi.
 
Partisince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sempati duymasının,  ilkeleriyle kesinlikle uyuşmadığı ve bunun kabul edilemeyecek bir durum olduğunun  söylendiğini dile getiren Diksan, "Basın veya Facebook aracılığıyla Danca ve  Türkçe olarak 'UETD yönetiminden çıktığımı, Cumhurbaşkanımıza sempati  duymadığımı, AK Parti’ye sempati duymadığımı' söylememi istediler. Ben de  isteklerini yerine getiremeyeceğim için UETD yönetiminde kalarak partiden istifa  etmeye karar verdim.” diye konuştu.
 
Zetland'da haklarında yayınlanan makalenin ardından büyük baskı  hissettiğini dile getiren Diksan, "Tarafıma çok yoğun bir şekilde baskı  uygulandı. Nasıl bir açıklama yapmam gerektiğini yazılı olarak aldım. 'Şunu  söylersen ortadan problem kalkacak, seçim öncesi kendine de partiye de zarar  verme, 12 yıldır emeğin var, bu emeğini yazık etme' dediler. Bugün dünyada  neredeyse her gün Türkiye hakkında karalama varken, bu şartları yerine getirerek,  bu karalamalara dahil olmaktansa, şartları yerine getirmeyip partiden istifamı  vermeyi daha uygun buldum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Facebook’ta AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında yaptığı  beğenilerin ardından yaşadıklarını cadı avı olarak değerlendiren Diksan, "Benim  antidemokrat olarak gösterilmem cadı avından başka hiçbir şey değildir." diye  konuştu.
 
Türkiye bağı güçlü olan siyasetçiler gündeme geliyor
 
Aynı partide 2005 yılından bu yana Silkeborg Belediye Meclisi üyeliği  yapa Kellegöz de Zetland’da haberin ardından hedefe konulan diğer bir isim.
 
Kellegöz, 1,5 yıl önce Facebook'ta izlemeden beğendiği  "Türk  askerlerinin Lice’de bir operasyondan dönerken bozkurt işareti yaptığı" videonun  söz konusu gazetede yeraldığını belirterek, "Videoyu izlemeden beğenmiştim.  Hesabımdaki arkadaşlarımın beğendiği videonun Facebook sayfasında çıkması üzerine  ben de beğendim." dedi.
 
Kellegöz, yaşananlar sonrasında partisi tarafından ihraç istemiyle  disipline sevk edilmesinin ardından partisinden istifa etti.  Zetland’in  haberinde sadece Türkiye ile bağları güçlü olan yerel siyasetçilerin gündeme  gelmesinin dikkati çeken bir unsur olduğunu dile getiren Kellegöz, aktif siyasete  devam etmek istediğini söyledi.
 
Danimarka’da 2013 yılında yapılan yerel seçimlerde 10’u kadın olmak  üzere 38 Türkiye kökenli politikacı, farklı belediyelerden meclis üyesi  seçilmişti.
 
 

ETİKETLER