Danadan kaçtı çukura düştü

DHA |  25 Ekim 2012 Perşembe - 12:01 | Son Güncelleme : 25 10 2012 - 12:01

Dana vince asılınca olan imama oldu


BOLU’da vince asılarak kesilmek istenen dana, ayağına bağlanan zincirleri kırınca, kurbanını kesmek için başında bulunan imam geri geri giderken, kurban kanlarının toplanması için açılan çukura düştü. Tekbir getirmeye devam eden imam, çukurdan çıktıktan sonra danayı kesti. Kurbanın kesildiği anı izleyen çocuklar ise korkuyla kaçtı.

Kurbanlık hayvanlarını sabahın erken saatlerinden itibaren kesmeye başlayan vatandaşlar, boş arazilerde ve evlerinin bahçelerinde kesim yaptı. Dodurga Mahallesi’nde ise çocukların gözü önünde kurban kesimi yapıldı. Boş araziye getirdikleri danayı güçlükle zapteden 4 kişi, kurbanı yatıramayınca vince bağladı. Dananın ayakları zincirle bağlanırken, vinç yukarı kaldırılarak hayvan yere yatırılmaya çalışıldı. Tekbir getirerek kurbanını kesmeye hazırlanan imam, dananın ayaklarındaki zincirleri kırmasıyla geri geri giderken açılan çukura düştü. Tekbir getirmeye devam eden imam, çukurdan çıktıktan sonra danayı kesti. Bu sırada küçük yaştaki çocuklar kesim anını korku dolu gözlerle izlerken, bazıları da kaçtı.

Sağlık Mahallesi’nde ise traktörün arkasına bağlanan inek, ipini kopartarak kaçtı. İneği yakalayan 5 kişi, küçük yaştaki kız çocuğunun kullandığı traktöre hayvanı bağladı. Kız çocuğu traktörün arkasına bağlanan ineği götürürken, inek devrildi. Bacaklarının üzerinde bir süre sürüklenen inek, traktörün durdurulmasıyla kaldırılarak kesime götürüldü.