Damarlardaki pıhtı herkesin ortak problemi

AA |  11 Mayıs 2019 Cumartesi - 15:55 | Son Güncelleme : 11 05 2019 - 15:55

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tankut Akay, "4 kişiden birini ölümüne yol açan pıhtı herkesin ortak problemlerinden biri. Bizlerin de görevi bunların her aşamasında uğraşmak." dedi.


 Akay, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde  düzenlenen "Damar Cerrahisinde Gri Alanlar" konferansı öncesinde gazetecilere  yaptığı açıklamada, dernek olarak değerli tıp doktorlarıyla, ülkenin her yerinde  toplantılar yaptıklarını söyledi.
 
 
Konferansta damar cerrahisinde çıkan yeni ilaçların, ameliyat alanında  olan gelişmelerin, kalp ve damar cerrahisinin geldiği noktaların konuşulacağını  anlatan Akay, bir gazetecinin son yıllarda damar hastalıklarından ölümlerin neden  arttığını sorması üzerine, şunları kaydetti:
 
"Bunun artmasının sebebi, farkındalığın artması. Daha önceden de bu  tarz ölümler vardı, ama bunu geç anlıyorduk. İnsanların pıhtıya bağlı ölümlerini,  kalplerinde oluşan pıhtının beyne gitmesini veya şah damarında oluşan bir  pıhtının kişiyi felce veya ölüme sürüklemesini daha önce de yaşıyorduk. Belki  tanı koyamıyorduk. Çünkü farkındalığımız azdı. Bu toplantıların önemli  amaçlarından bir tanesi de bu farkındalığı da arttırmak. 4 kişiden birinin  ölümüne yol açan pıhtı, herkesin ortak problemlerinden bir tanesi."
 
  
 "Burada mutlaka kalp nakli yapacağız"
 
 İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, önemli bir  toplantıya ev sahipliği yaptıklarını belirtti.
 
Kalp hastalıklarının en çok öldüren rahatsızlıkları grubunda olduğuna  değinen Kızılay, konferansta bu branşta ortaya çıkan yeniliklerin tartışılacağını  kaydetti.
 
Rektör Kızılay, üniversitelerinde bulunan kalp ve damar cerrahisi  bölümünün başarılı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
 
"Ben 3 yıldır rektörüm. Bu sürenin tamamında ben kalp nakline çok  büyük önem veriyorum. Yeni eğilimlerde kalp naklinin isteği azaldı biraz, bugün  ki tartışmalarda kalp naklindeki durumu tartışacağız. Ama burada mutlaka kalp  nakli yapacağız. Ben tüm ekibimden de onu dört gözle bekliyorum. Fakat, yeni  eğilimlerde de kalp nakli yerine çıkan bazı cihazlar kalbi destekleyerek daha  uzun süre nakilli geciktiriyor ya da nakile kısmen alternatif oluyor. Onları da  uygulayacağız ama kalp naklini mutlaka yapacağız."
 
 Turgut Özal Tıp Merkezi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Nevzat Erdil de 100 doktoru düzenlenen konferansta ağırladıklarını  belirtti.
 
Eski yıllarda sadece büyükşehirlerde yapılan kalp ve damar  hastalıkları tedavilerinin Anadolu’nun her yerinde uygulandığına dikkati çeken  Erdil, "Bir de bölgeye hitap etme açısından birçok kompleks vasküler girişimler  çok rahat bir şekilde hastanemizde yapılabiliyor. Sadece Malatya’ya değil,  bölgede birçok çevreye de hizmet etmekteyiz." ifadelerini kullandı.
 

ETİKETLER