Daha çok çocuğa ulaşmak istiyor

MELİS GÜVENÇ / mguvenc@gazetevatan.com |  15 Nisan 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 15 04 2018 - 2:30

Ezo Sunal Türkiye’nin ilk interaktif çocuk konserine imza atmaya hazırlanıyor. “11 yıldır çocuklar hayatım oldu” diyen Sunal ile hem Lalala uygulamasını hem de konser hazırlıklarını konuştuk.


LALALA aplikasyonu nedir?

Lalala aplikasyonu içerisinde orijinal şarkıların, hikâyelerin, dans-aktivite ilişiği faaliyetlerin ve bunların karaoke versiyonlarını, hikayelerin sesli kitap versiyonlarını bulabileceğiniz eğlenceli ve eğitici okul öncesi çocuklar için hazırladığımız bir App. Google Play Store ve AppStore’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve bütün içeriklere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda hikâyelerimizi sürpriz isimler seslendirdi ve seslendirmeye de devam edecek. Örneğin: Ali Sunal, Rüştü Onur Atilla, Aylin Kontente, Meltem Yılmazkaya, Serkan Keskin. Buradan bir kez daha onlara teşekkür etmiş olalım.

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Çocuklarla çalıştığım için ve atölyem olduğundan çok fazla aileden neden çocuklar için çalışmalarınızı paylaşmıyorsunuz ve çocuklarla evde nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz soruları geliyordu. Biz de çocuklarla yaptığımız çalışmaları paylaşmak istedik, paylaşmak için de en uygun yolun bir uygulama açarak olacağını düşündük. Aynı zamanda ailelerin de içi rahat olsun istedik, bunun için de birçok açıdan uygulama bizim için en doğru karar oldu. Birçok çocuğa, aileye ve öğretmene ulaşmak istedik, öğretmenler için rehber bir kaynak, aileler için de evde çocukları ile kaliteli zaman geçirmek için kullanabilecekleri bir rehber olarak tasarladık.

Çok da güzel geri bildirimler alıyoruz. Umarız daha çok çocuğa ulaşırız.

Uygulamanın çocuklara ne gibi faydası oldu?

Çocuklara olan faydasını şöyle gözlemledik. App’i kullanırken çocuklar sadece ekrana bağlı kalmıyor bizim uygulamamız harekete ve eğlenmeye, öğrenmeye yönlendiren uygulama. Her şarkının evde bir yetişkinle, okulda bir arkadaşıyla dans, hareket ve elişi aktiviteleri var. Böylelikle çocuklar harekete yönlendirilmiş oluyor. Şarkılara eşlik fikri var. Çocukların sadece videoyu izleyerek takip edecekleri değil konuyla ilişkilendirebilecekleri, şarkıda geçen kavramları anlayacakları bir sürü fikir var. Çocuklar doğru bir yetişkinin eşliğinde bu uygulamadan faydalanıyorlar. Hem eğitici hem eğlendirici bir uygulama. Eğlenmeden öğrenme olmaz diye söylüyorum hep.

 

Yazdığımız şarkı ve oyunları sahneleyeceğiz

LALALA konser fikri nerden çıktı?

Dediğim gibi çocuklar şarkılarımızı çok sevdi, velilerimizden de olumlu dönüşler aldıkça çok mutlu olduk. Bu sefer de şöyle bir geribildirim aldık: Çocuklarımızı götürebileceğimiz etkinlikler çok az, böyle kaliteli bir içeriği olan, çocukların eğlenebileceği, iyi vakit geçirebileceği bir etkinlik arıyoruz dediler. Ben de ekip arkadaşlarımla düşündüm ve neden bir Lalala konseri olmasın... Çocuklarla yaptığımız şarkıları canlı canlı sahneden paylaşmak, hepsinin eşlik ederken yüzlerini teker teker görebilmek. O yüzden de çocuklarla kendi yazdığımız şarkıları ve oyunları sahneden paylaşmaya karar verdik. Çocuklarla şarkı söyleyeceğim, çocukların enerjisine güveniyorum.

İzleyenleri nasıl bir konser bekliyor?

Lalala konserinde çocukları şarkılar, danslar, eğlenceli oyunlar bekliyor. İnteraktif bir konser olacak. Ritmik oyunlar olacak, çocuklar hep birlikte danslarımıza eşlik edecek. Canlı müzik olacak, bence o da çok keyifli çocuklar için çünkü hepsi müziği çok seviyor. Böylelikle birçok enstrümanla çalışma imkanı olacak, dinleme fırsatları olacak. Onun dışında sürpriz bir konuğumuz var. Şarkıları ben ve arkadaşlarım söyleyeceğiz. Onun dışındakiler sürpriz olsun.

11 yıldır çocuklar hayatım oldu onların dünyası daha gerçek

Çocuklara yönelik projelerde bu kadar aktif ve üretici olmanızın özel bir sebebi var mı? 

Çocukları çok seviyorum ve çocuklar için çalışıyorum zaten 11 yıldır. Öğretmenim ve bir atölyem var. O yüzden artık bu benim hayatım oldu. Eğitim işi okyanus gibi, sonsuz bir dünya ucu bucağı yok. Hem çok eğlenceli hem çok yaratıcı bir dünya. Ben de çok keyif aldığım için daha çok proje üretebilirim ileride diye düşünüyorum. Lalala da sanıyorum Türkiye’de ilk interaktif çocuk konseri. 

Çocuklarla çalışmanın lüksü ve ayrıcalıkları neler?

Çocuklarla çalışmanın lüksü ve ayrıcalığı gerçekten çok. Çünkü bir kere dürüstler, gerçekler. Ne hissediyorlarsa direkt hissettiriyorlar size. O yüzden de gerçek bir dünya, eğlenceli bir dünya. Beni de aralarına alıp oyunlarına kattıkları için çok şanslı olduğumu hissediyorum. Sevgileri ya da sevmedikleri her şey çok net ortada. Çocuklarla yaptığınız şeylerde direkt geri bildirim alıyorsunuz. Çünkü dediğim gibi yalan söyleme ihtiyaçları yok. Bir şeyi sevmiyorlarsa sevmediklerini söylüyorlar bunun için ben de kendimi geliştirebiliyorum. Yaptığım bir oyunun iyi olup olmadığını hemen oynayarak aktif bir şekilde öğrenebiliyorum. O yüzden açıkçası Lalala için bu çok işime yarıyor. Çünkü çocuklarla oynaya oynaya her şeyi en güzel haline getiriyoruz. 

Peki ya siz çocuk sahibi olma konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu duruma ne kadar yakınsınız?

Şu anda öyle bir kararım yok ama tabii ki neden olmasın, kısmetse hayırlısıysa çok isterim ben de çocuk sahibi olmak.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep