Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi, mevcut sorunlardan daha derindir

AA |  15 Nisan 2019 Pazartesi - 7:16 | Son Güncelleme : 15 04 2019 - 7:24

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Son iki yıldır önemli meselelerle yüzleştik ve bunları bugün de ele almaya devam ediyoruz. Fakat iki ülke (Türkiye ve ABD) arasındaki dostluk bu sorunların en azından bir kısmını çevrelemek ve bunların bir krize dönüşmesini engellemek için önemlidir.İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi, mevcut sorunlardan daha derindir" dedi


Dış Ekonomik İlişkiler Kuruluna (DEİK) bağlı TAİK ile ATC'nin  düzenlediği geleneksel yıllık konferansın açılış resepsiyonu, Washington  Büyükelçiliği Rezidansında gerçekleştirildi.Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın ev sahipliğinde  yapılan resepsiyona Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar  Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Türk ve Amerikalı çok sayıda  üst düzey konuk katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Büyükelçisi Kılıç, Türk ve Amerikalı üst  düzey katılımcıları bir araya getiren bu tür etkinliklerin önemine dikkati  çekerek, iki ülke arasındaki meselelerin samimi bir şekilde ele alınması için  bunların fırsatlar olduğunu söyledi. Kılıç, "Türk-Amerikan ilişkileri 60 yıl boyunca ortak amaçlar,  paylaşılan çıkarlar ve ortak değerler etrafında örülmüştür. Bugün de  Türk-Amerikan ilişkileri her zamanki kadar önemli ve değerlidir." ifadelerini  kullandı.İki ülke arasında belli konular üzerinde anlaşmazlıklar olduğunu,  ancak bu sorunların yapıcı diyalog yoluyla aşılabileceğine inandığını anlatan  Büyükelçi Kılıç, bu konuda gayret göstermeye devam edeceklerini vurguladı.
 
 Kalın'dan ikili ilişkilerin önemine vurgu
 
 Daha sonra söz alan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın da iki ülke  ilişkilerinin önemine vurgu yaparak, "Türkiye dinamik bir demokrasi, büyüyen bir  ekonomiye sahip ve bölgesindeki ülkelerle iyi ilişkiler kurdu. 360 derece dış  politikasıyla bu vizyonunu hayata geçirdi." dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump  arasında iyi bir kimya olduğunu kaydeden Kalın, "Son iki yıldır önemli  meselelerle yüzleştik ve bunları bugün de ele almaya devam ediyoruz. Fakat (iki  ülke arasındaki) dostluk bu sorunların en azından bir kısmını çevrelemek ve  bunların bir krize dönüşmesini engellemek için önemlidir" değerlendirmesini  yaptı.
 
 "İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi mevcut sorunlardan daha  derindir"
 
2. Abdülhamid döneminde ABD'nin Osmanlı elçisi olarak görev yapan Lee  Wallace ile Sultan Abdülhamid arasındaki bir hikayeyi anlatan Kalın, "İki ülke  arasındaki ilişkilerin tarihi mevcut sorunlardan daha derindir." şeklinde  konuştu.    Kalın ayrıca iki ülke arasındaki meselelerin ele alınmasında bu tür  platformların çok önemli olduğunu dile getirdi.
ATC-TAİK yıllık konferansında bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak ile Bakan Akar'ın yanı sıra Sözcü Kalın da farklı oturumlarda  katılımcılara hitap edecek.   Konferansa ayrıca ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve ABD Enerji  Bakan Yardımcısı Dan Brouillette gibi çok sayıda üst düzey ABD'li yetkilinin de  katılması bekleniyor.
 
  
 

ETİKETLER