• »
  • Siyaset Haberleri »
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan "İsrail’in Batı Şeria’yı İşgal Planı" açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan "İsrail’in Batı Şeria’yı İşgal Planı" açıklaması

AA |  20 Mayıs 2020 Çarşamba - 12:39 | Son Güncelleme : 20 05 2020 - 12:39

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail'in yeni hükümetinin Batı Şeria’daki yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğini açıklamasının, İsrail’in işgal politikasının yeni adımı olduğunu bildirdi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı yazılı açıklamada,"İsrail’in Batı Şeria’yı İşgal  Planı"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
"İsrail’de yeni kurulan hükümetin yemin töreninde Batı Şeria’daki  yerleşim birimlerini ve Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğini açıklaması, İsrail’in  uluslararası hukuku yok sayan işgal politikasının yeni bir adımıdır" ifadelerini  kullanan Kalın, dünyanın bu pervasızlığa "dur" demesi gerektiğini belirtti.
 
Kalın, Filistin halkını yok sayan hiçbir plan ve girişimin  meşruiyetinin olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"İlhak ve işgal politikalarını doğrudan ya da dolaylı olarak  destekleyenler bu suçun ortaklarıdır. Filistin meselesinde sorun işgalin  kendisidir. Kudüs'ün dini, tarihi ve hukuki statüsünü değiştirmeye yönelik  adımları da şiddetle reddediyoruz. Kudüs, kırmızı çizgimizdir. Kudüs  kutsalımızdır. Kudüs, emanetimizdir. Emanete ihanet eden herkes tarih önünde  hesap verecektir. Filistin toprakları Filistinlilere aittir. Kimsenin onun bir  karışını bile birilerine peşkeş çekmeye hakkı yoktur. İslam ülkeleri bu konuda  acilen adım atmalı ve İsrail'in işgal ve ilhak politikasına karşı Filistin  halkını ve topraklarını korumalıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın  güçlü liderliğinde Türkiye, haklı ve meşru davasında Filistin halkının yanında  olmaya devam edecektir."