Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na 31 stajyer sanatçı alınacak

AA |  26 Haziran 2020 Cuma - 8:42 | Son Güncelleme : 26 06 2020 - 8:46

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na sınavla 11 ayrı branşta 31 stajyer sanatçı alımı gerçekleştirilecek.


Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, keman (7), viyola (5), trombon  (3), trompet (1), vurmalı çalgılar-timpani (2), obua (2), fagot (1), klarnet (2),  viyolonsel (3), kontrabas (4) ve arp (1) branşlarında toplam 31 stajyer sanatçı  alımı için sınav yapılacak.
 
Adayların resmi ve özel konservatuvarlardan veya müzik bölümü bulunan  okullardan mezun veya özel müzik öğrenimi görmüş olmaları ve Cumhurbaşkanlığı  Senfoni Orkestrası Yönetmeliğinin, branşına göre 92, 94, 96 ve 98'inci  maddelerinde belirtilen eserleri başarıyla icra etmeleri gerekiyor.
 
Başvuruda bulunacak adayların ''www.guzelsanatlar.ktb.gov.tr''  internet adresinden temin edecekleri formu doldurarak, istenilen belgelerle  birlikte ''csosinav@ktb.gov.tr'' e-posta adresine son başvuru tarihi olan 24  Temmuz Cuma günü saat 23.00'e kadar göndermeleri gerekiyor.
 
Adaylar, seçmiş oldukları branşlar için ayrı ayrı form doldurarak veya  iş talep formunda sınava girmek istedikleri her bir branşı ayrı ayrı  işaretleyerek birden fazla branşta sınava girebilecek.
 
Başvuruların incelenmesi sonucu sınava katılmaya hak kazanan adayların  listesi ''www.guzelsanatlar.ktb.gov.tr'' internet adreslerinden duyurulacak.  Adayların sınava giriş belgeleri başvuru formlarında belirttikleri e-posta  adresine gönderilecek.
 
Başvuru için gerekli tüm bilgi ve belgeler interaktif ortamda  gönderilecek, bizzat veya posta yolu ile iletilen başvurular veya başvuru amaçlı  belgeler işleme alınmadan iade edilecek. Eksik, yanlış evrakla veya son başvuru  tarihinden sonra yapılan başvurular işleme alınmayacak.
 
Adayların sınava kendi piyanistleri ve vurma çalgılar-timpani ile arp  dışındaki kendi enstrümanları ile gelmeleri, sınavda çalacakları eserlerle ilgili  repertuar listesini (10'ar adet) getirmeleri zorunlu olacak.
 
Sınavlar 5 Ağustos Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası  Konser Salonu'nda başlayacak, başvuru sayısına ve branşlarına göre adayların  hangi gün sınava girecekleri ''www.cso.gov.tr'' adreslerinden ilan edilecek.
 
Uygulamalı şekilde yapılacak sınavda adaylar belirlenen eserleri  başarı ile çalmak zorunda olacak. Sınavda komisyon tarafından verilecek not  ortalamalarının 100 üzerinden ortalaması alınarak genel başarı sıralaması  belirlenecek. Puan ortalaması en az 70 tam puan olanlar başarılı sayılacak.
 
Sınavdan alınan ortalama puana göre en yüksekten başlanarak atama  yapılacak ve ilan edilen boş kadro sayısı kadar aday giriş sınavını başarmış  sayılacak. Kazananlar arasında eşit puan alanlardan mesleki öğrenim yapmış  olanlar, bunda da eşitlik durumunda daha genç yaşta olanlar tercih edilecek.