Cumhurbaşkanlığı’ndan Almanya’ya sert tepki!

AA |  18 Mart 2017 Cumartesi - 20:29 | Son Güncelleme : 19 03 2017 - 1:15

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya'da bugün bölücü terör örgütü PKK yandaşlarının düzenlediği mitingle ilgili olarak Almanya’ya sert tepki gösterdi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya'nın Frankfurt kentinde terör örgütü PKK yandaşlarının miting yapmasına ilişkin, Alman makamlarını en güçlü şekilde kınadıklarını belirterek, "Türk milletinin seçilmiş temsilcilerinin vatandaşlarımızla buluşmasının tehlikeli olduğunu iddia edip, teröristlere meşru aktör muamelesi yapmanın izahı mümkün değildir. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır." ifadelerini kullandı. 
 
 
Kalın, yaptığı açıklamada, Alman makamlarının bugün PKK terör örgütü  yandaşları tarafından 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliklerine karşı  gerçekleştirilen gösterilere izin vermesini en güçlü biçimde kınadıklarını  belirtti.
 
Türk milletvekili ve bakanların Almanya'da yaşayan Türk  vatandaşlarıyla buluşmalarına sudan sebeplerle engel olmaya çalışanların, kendi  terör örgütü listelerinde de bulunan PKK'ya ait sembol ve sloganlara göz  yummasının kabul edilemeyeceğini bildiren Kalın, şunları kaydetti:
 
"Bu hasmane tutumu ifade ve toplantı hürriyetiyle açıklamaya  çalışanları ciddiyete davet ediyoruz. Türk milletinin seçilmiş temsilcilerinin  vatandaşlarımızla buluşmasının tehlikeli olduğunu iddia edip, teröristlere meşru  aktör muamelesi yapmanın izahı mümkün değildir. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır.
 
Esasen bugün Frankfurt’ta yaşanan skandalla birlikte bazı Avrupa  ülkelerinin 16 Nisan referandumuna müdahale etmeye çalıştığını ve 'Hayır'  kampanyasından yana açıkça tavır koyduğunu bir kez daha müşahade ettik. Avrupa  ülkelerine tekrar hatırlatıyoruz: 16 Nisan’da kararı Avrupa değil, millet verecektir."