Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Moody's değerlendirmesi

AA |  15 Haziran 2019 Cumartesi - 12:52 | Son Güncelleme : 15 06 2019 - 12:52

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesine ilişkin, "Ellerinden geliyorsa daha da fazla düşürsünler. Biz bu oyunu defalarca gördük. Bu, hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını, liderinin arkasında durmaktan alıkoymamıştır, bu seçimlerde de alıkoyamayacaktır." dedi.


 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgatlı Sanayici ve İşadamları Derneğince (YOSİAD) Üsküdar  Belediyesi'nde düzenlenen toplantıya katıldı. Fuat Oktay, burada yaptığı  konuşmaya, sanayici ve iş insanlarının her daim yanında olan Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın selamını katılımcılara ileterek başladı.
 
Türkiye'nin ve İstanbul'un dört bir yanında Yozgatlıların kurdukları  dernekler vesilesiyle oluşan dayanışmayı görmekten bahtiyarlık duyduğunu ifade  eden Oktay, her fırsatta hemşehrileriyle bir araya gelmeye gayret gösterdiğini  belirtti.
 
 Moody's'in Türkiye'nin notunu düşürmesi
 
İstanbul'un gözü kara, risk alan, elini taşın altına koymaktan geri  durmayan iş insanlarının alın teriyle, akıl teriyle Türkiye'yi kalkındırmaya  devam ettiğini söyleyen Oktay, "Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın, ister  içeriden, ister dışarıdan ne yaparlarsa yapsınlar, not mu düşürmek istiyorlar,  düşürsünler. Her zamanki yaptıkları fırsatçılık zaten. Seçim varsa sözde kredi  derecelendirme kuruluşları hemen rollerine bürünürler, kendilerinden bekleneni  yaparlar, aynen dün gece yaptıkları gibi, yapsınlar. Ellerinden geliyorsa daha da  fazla düşürsünler. Biz bu oyunu defalarca gördük. Bu, hiçbir Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşını, liderinin arkasında durmaktan alıkoymamıştır, bu seçimlerde de  alıkoyamayacaktır." diye konuştu.  Oktay, geçen 17 yılda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  liderliğinde ekonomiyi şaha kaldıracak ve girişimcilerin önünü açacak birçok  adımın atıldığını anlattı, ülkenin gelişmesine katkıda bulunmak isteyen  üreticilere her türlü desteğin verildiğini ifade etti.
 
Üretim, ihracat, istihdam...
 
İş yapma ortamını daha da iyileştirmek için yatırım, üretim, ihracat,  istihdam ve finansman üzerindeki vergi yüklerini önemli ölçüde azalttıklarını  vurgulayan Oktay, "Döviz cinsinden yapılan sözleşmelerin Türk lirası cinsine  çevrilmesinde ihracatçılarımıza istisna sağlanması ve sanayinin finansmanını  önceleyen bir Kalkınma Bankası hayata geçirilmesi gibi taleplerinizi arzu edilen  doğrultuda neticelendirdik. Siyasi istikrar ve yapısal reformlar Türkiye  ekonomisinin yakaladığı başarıda kilit rol oynamıştır. Daha çok yatırımla, daha  çok üreterek, daha çok ihraç ederek, daha çok istihdam oluşturarak, daha çok  proje geliştirerek ve daha çok büyüyerek ülkemizi en gelişmiş ülkeler ligine  birlikte taşıyacağız." diye konuştu. İstanbul'un doğu ve batının buluştuğu, iki büyük imparatorluğa  başkentlik yapmış bir şehir olduğunu anımsatan Oktay, ecdadın emaneti aziz  şehirde yaşamanın İstanbul'un geçmişine ve yarınına ilişkin sorumluluk taşımayı  gerektirdiğini vurguladı.
 
Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde daha da güçlü bir vizyon  ve kararlılıkla İstanbul'a en iyi hizmetleri ulaştırmaya devam etmek için  milletin desteğine ve dualarına talip olduklarını dile getirdi.
 
  "Binali Yıldırım'a inancımız, güvenimiz tamdır"
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın ülkenin  yüz akı büyük alt yapı projelerinde bizzat imzası olan azmin ve başarının ismi  olduğuna dikkati çeken Oktay, şunları kaydetti: "Türkiye'nin dünyaya açılan mega kapısı İstanbul Havalimanı, kıtaları  bağlayan Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray ve daha nice eşsiz  eser Cumhurbaşkanımızın vizyon ve liderliğinde Binali Yıldırım'ın da imzasını  taşımaktadır. Sizlerin destekleriyle 23 Haziran'dan sonra bu vizyonu İstanbul'un  tümüne yansıtarak ulaşım çözümleri, nefes aldıran yeşil koridorlar ve üretim  destekleri gibi projelerle çevreci ve yaşayan bir İstanbul'un kapılarını  aralayacağız. Üretimimizin lokomotif şehri İstanbul'u yatırımcılar için daha  cazip hale getirecek, İstanbul'un değerine değer katacağız. İstanbul'da yeni  istihdam imkanları oluşturmak için özel sektörümüze teşvikler vermeyi  sürdüreceğiz. Bu konuda Binali Yıldırım'a inancımız, güvenimiz tamdır."
 
 "Tecrübe, seviye ve erdem farkı açıkça gözler önüne serilecek"
 
 Binali Yıldırım markasının ülkede tecrübe, güven ve samimiyeti temsil  etttiğini anlatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Güzel İstanbul'umuz, hiçbir vizyon ortaya koymayan, popülist, agresif  ve tutarsız CHP adayını değil, yenilikçi Binali Yıldırım markasını hakkediyor. Bu  kişinin takındığı maske düştüğünde ne kadar fevri çıkışları olduğunu ve  affedilemez yanlışlar yaptığını Sayın Ordu Valimize karşı kullandığı küfürlü  ifadelerde gördük. Yarın akşam gerçekleşecek canlı yayında da Binali Yıldırım ve  CHP adayı arasındaki tecrübe, seviye ve erdem farkı açıkça gözler önüne  serilecektir. Bunun için 23 Haziran'a kadar önce yakın çevremizden başlayarak  komşularımızı, iş arkadaşlarımızı, eşimizi dostumuzu sandığa gitmeye ve  demokrasimize sahip çıkmaya davet etmemiz gerekiyor. Demokrasi kültürümüze sonuna  kadar güveniyor, milletimizin iradesini her şeyin üzerinde tutuyoruz. 23  Haziran'da hileli bir demokrasi tutulması daha yaşamamak için seçimlerin en  sağlıklı şekilde sonuçlanmasını sağlamak boynumuzun borcudur ve bunun için tüm  imkanlarımızı seferber edeceğiz." Oktay, Türk milletinin zorluklardan güçlenerek çıkmanın bilinciyle,  kendi çıkarları uğruna bölücü terör örgütleriyle, darbecilerle, küresel  şebekelerle hareket edenlere hiçbir zaman itibar etmediğini, bundan sonra da  etmeyeceğini vurguladı.
 
"Bölgesel kalkınma"
 
Fuat Oktay, üreticilerin dayanışmasına katkı sağlamak için geçtiğimiz  yıl Yozgat'ta birbirini tamamlayıcı sektörlerden üreticileri bir araya getiren  tedarik zinciri projesini başlattıklarını anımsattı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şunları söyledi: "Yozgat'tan tüm Anadolu'ya yayılmasını hedeflediğimiz şehirler arası  tecrübe ve portföy paylaşımı buluşmalarının ilkini Şubat ayı içinde Çorum'da  gerçekleştirdik. İlgili sanayi ve ticaret odalarımız başta olmak üzere tüm  tarafların üzerine çalışma yürüttüğü, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak bu  harekete sizleri de İstanbul'da yaşayan üreticiler olarak katkı vermeye davet  ediyorum. Yozgatlı iş insanı ve sanayiciler olarak İstanbul'da yaşayan diğer  komşu illerimizin hemşehri dernekleriyle ilişkilerinizi güçlendirmenizi,  dayanışmanızı yeni iş birlikleri ile taçlandırmanızı arzu ediyorum. Biz her zaman  üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz. Bu yönde gerekli adımları attığınızda  bizleri her daim yanınızda bulacaksınız."
    Oktay, konuşmasının ardından YOSİAD üyeleri ile hatıra fotoğrafı  çektirdi.
 

ETİKETLER