Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan önemli açıklamalar

AA |  07 Mart 2019 Perşembe - 10:21 | Son Güncelleme : 07 03 2019 - 14:38

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, Fırat'ın doğusuna operasyon konusunda "Bugün girebilecek şekilde, biz her zaman hazırız." dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları  yanıtladı, son dönemdeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Mart ayında yapılacak seçimler için yürütülen kampanyanın nasıl  gittiğine yönelik soruya Oktay, "Kampanya oldukça ilginç ve farklı, özellikle  kendi şahsım için bunu söyleyim. Doğrudan milletle sahada birebir buluşma ve  dokunma şansınız var. Dolayısıyla merkezde sorunları evet biliyoruz, çözmeye  çalışıyoruz ama bunların sahada ve yerelde ne kadar çözülüp çözülmediğiyle  alakalı veya doğrudan vatandaşların talepleriyle ilgili birebir karşılıklı  görüşme ve buluşma şansını elde ediyorsunuz. Bu anlamda benim için son derece  ilginç ve bir anlamda yeni." cevabını verdi.
 
Oktay, kampanyanın oldukça iyi gittiğini yineleyerek, özellikle  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinin son derece canlı ve heyecanlı  olduğunu söyledi.
 
Türkiye'nin hemen hemen her yerinden çok ciddi bir cevap aldıklarını  belirten Oktay, "Bizim gittiğimiz yerlerde yine aynı canlılığı hem illerde hem de  ilçelerde görüyoruz. İnşallah iyi olacak, 31 Mart akşamına biz son derece iyi  şekilde ulaşacağız diye ümit ediyoruz." ifadesini kullandı.
 
"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SEÇİM KAMPANYASINDA NE İŞİ OLABİLİR?"
 
Oktay, "Batıda AK Parti ve MHP'ye kaybettireceğiz.' diyerek Millet  İttifakı'na destek sağlayan HDP'nin bazı büyükşehirlerde aday çıkarmaması seçim  sonuçlarına nasıl etki eder?" sorusu üzerine, seçimlerde iki ittifak olduğunu ama  ittifakın birisinin milletin gözü önünde cereyan eden, çok açık şekilde her şeyin  konuşulduğu, tamamen ülkenin çıkarları için oluşturulan, her şeyiyle de şeffaf  Cumhur İttifakı'nın bulunduğunu söyledi.
 
"Diğerine baktığınızda CHP ve İyi Parti arasında bir ittifak var.  Bunun adı da şu dediğinizde, bunun doğru olmadığını düşünüyorum." diyen Oktay,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Çünkü ittifakın tanımı bu değil, karşıdaki tanımı. Bu ittifakın  parçası olan ama milletin karşısına çıkıp da cesaretli bir şekilde 'evet, ittifak  bundan ibarettir ve HDP de buradadır.' denilebilecek, o cesareti gösterebilecek  bir ittifak görmüyoruz karşıda. Ama ittifak bu. Tanımlama eksik. İttifak, sizce  karşıdaki CHP ile İyi Parti arasında mı? İttifak, CHP-İyi Parti-HDP...  Dolayısıyla PKK'nın yoğun bir desteğini her türlü görüyorsunuz. Yani bir terör  örgütünün desteği bir ittifakta mümkün müdür? Böyle bir şey söz konusu olabilir  mi? Terör örgütünün seçim arenasında, kampanyasında ne işi olabilir? Biz bir  taraftan ölümüne bir terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Terör örgütünün kim  olursa olsun, ne olursa olsun, coğrafyası ne olursa olsun, biz hep aynı şeyi  söylüyoruz terörün coğrafyası, dini, cinsiyeti olmaz."
 
"BU MİLLETLE ALAY ETMEKTİR"
 
Türkiye'nin terörle mücadelede şehitler verdiğini ve gazilerinin de  bulunduğunu anımsatan Oktay, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Bugün de değil, çok uzun süreden beri bu mücadeleyi veriyoruz. Şimdi  siz dolaylı olarak getirip de bunu bir ittifakın parçasına dönüştürdüğünüzde  tabii ki milletin de karşısına da çıkıp, bu ittifakın parçası da şudur  diyemezsiniz. Bugün böyle bir şeyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla batıdadır,  doğudadır... Doğu'ya gidiyorsunuz bir tanesi çıkarmıyor, öbürüne gidiyorsunuz  öbürü aday çıkarmıyor.
 
Bu milletle alay etmektir, milletimiz kendisiyle alay edilmesine asla  müsaade etmez. Bunun bedelini çok ağır ödetir. 31 Mart'ta da bunu göreceğiz  zaten. Bir tarafta da ne olduğu belirsiz bir Saadet Partisi diye bir yapı var.  Kendi tabiriyle söyleyim, yani her şeyden azar azar ortaya bir karışık gibi bir  yapı görüyoruz. Bunun adı ittifaksa, ittifakın adının net konması ve mertçe de  bunun çıkılıp ifade edilmesi gerekiyor. İttifakta, HDP vardır, dolayısıyla  milletimiz de böyle bir ittifakla AK Parti-MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na  kaybettirmez, tam tersi güçlendirir ve destek verir. Biz sahalarda bunu  görüyoruz, 31 Mart'ta da göreceğiz."
 
"CESARETİNİZ YOKSA O ZAMAN İTTİFAKI DOĞRU TANIMLAYIN"
 
Fuat Oktay, "Sizin yaptığınız bu, Millet İttifakı'nı bu şekilde mi  kabul ediyor Sayın Cumhurbaşkanı?" sorusuna, "Tabii ki biz gittiğimiz yerde de  bunu açıkça anlatmaya çalışıyoruz. Millet kabul ediyor değil. Anlatmaya  çalıştığım şey bu olan, var olan, bilinen, herkesin bildiği bir şeyin aynı  cesaretle de çıkılıp ifade edilmesi. O cesaretiniz yoksa da o zaman ittifakı  doğru tanımlayın ve belirleyin." yanıtını verdi.
 
Bir şey varsa algı ve olgu arasında farklılık olduğunu, bunun da  cesaretle söylenmesi gerektiğini vurgulayan Oktay, "Söyleyemiyorlar ama millet  bunu görüyor." dedi.
 
Oktay, Cumhur İttifakı'nı nasıl değerlendirdiğiyle ilgili bir soruya  karşılık, "Şunu kabul etmek lazım, siz nihayetinde tek bir siyasi parti  değilsiniz, ittifakın altında yatan şey bu zaten. Farklı siyasi görüşlerden gelen  farklı sorunlara, farklı çözüm önerileri olması ihtimali olan... Ondan dolayı  aksi takdirde tek bir çatı altında olursunuz zaten." ifadesini kullandı.
 
Farklılığın normal bir şey olduğunu belirten Oktay, AK Parti ve MHP'ye  bakıldığında ortak platformun, milletin ve memleketin özellikle geleceğiyle  alakalı olduğunu dile getirdi.
 
 
"SONRASINI DA DÜŞÜNEREK YAPILMIŞ BİR BİRLİKTELİK BU"
 
Seçimden sonra çok daha güçlü bir icraat dönemine gireceklerinin  altını çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şöyle devam etti:
 
"Sadece öncesi değil aslında sonrasını da düşünerek yapılmış bir  birliktelik bu. Bu birlikteliğin yine arkasına baktığınızda bu hem  Cumhurbaşkanımız hem de Sayın Bahçeli tarafından da zaten açıkça ifade ediliyor.  Bunun adına beka diyebilirsiniz, bunun adına tamamen farklı çerçeveden de  bakabilirsiniz ama HDP'nin parçası olduğu bir ittifakta, milletin bu alanı bizim  boş bırakmamıza müsaade etmeyeceğini biz biliyorduk. Dolayısıyla bu anlamda bir  birlikteliktir. "
 
Farklılıkların güçlendirdiğini belirten Oktay, "Baktığınızda belirli  sorunları tartışarak, konuşarak, ortak çözümler bulunuyor olması aslında milletin  nezdinde de oluşturulan çözümün de bir ittifak çerçevesinde rahat kabulünü  sağlıyor." diye konuştu.
 
Oktay, yerel seçimlerin ardından 4,5 yıl seçim yapılmayacağının  hatırlatılması üzerine, gelecek dönemde plan ve projeleri sadece bugünden  hazırlamadıklarını söyledi. 2023 hedeflerini 2003'te konuştuklarını anlatan  Oktay, şunları kaydetti:
 
"Tüm boyutlarıyla bir kalkınma hamlesinden bahsediyorduk. Yaklaştıkça,  '2023 geldi ne olacak' demedik. Dikkat ederseniz 2051, 20271'i konuşuyoruz.  Dolayısıyla sürekli ufka bakan bir yapıyız. Ufka baktığımızda da iki şey var.  Birisine baktığımızda torunlarımızın dönemini konuşuyoruz, bir vizyondan  bahsediyoruz ama diğer tarafa da baktığımızda da net somut hedeflerden  bahsediyoruz. 2023 bugün bizim için net somut hedeflerdir. Oraya nasıl ulaşacağımızla alakalı detay planlarımız, sadece stratejik planlar boyutunda da  bahsetmiyorum, operasyonel çerçevede eylem planlarımız çok net."
 
Oktay, hedeflerinin statik değil, dinamik olduğunu belirterek, hedefte  geride kalındığında sızlanmadan, hemen düzeltici eylemlere geçip çok daha güçlü  çözüm önerilerine gittiklerini anlattı. Buna sadece siyasi ve sosyal hedeflerin değil, ekonomik ve teknolojik  boyutun da dahil olduğunu dile getiren Oktay, şunları kaydetti:
 
"Kim ne tür oyun, manipülasyon... Adına ne derseniz deyin. Diyelim ki geçen yılın ağustosunda, 15 Temmuz'dan sonraki yaşadığımız olaya bakın. Bizi,  hiçbir şekilde hedeflerimizden vazgeçirmez. Böyle de güzel bir yetenek kazandı,  Türkiye olarak bu kabiliyeti kazandık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde  yürüttüğümüz çalışmalar, bize Türkiye'ye muhteşem bir yetenek kazandırdı. Hangi  şartlar altında olursak olalım, gerek içeride gerekse dışarıda güçlenerek  çıkıyoruz. O beceriyi kazandık biz. Mutlak Türkiye'nin lehine dönüştürebilecek  şekilde bir beceri kazandık. Bu Türkiye için bir kazançtır."
 
"Eyvah şöyle oldu." dedikleri bir şey olduğunu hatırlamadığını aktaran  Oktay, "Böyle bir durum vardır. Bir durum tespiti yapalım. Bunu etkileyen  faktörler nelerdir, şunlardır, buradan nasıl bir çözüme gideriz ve bunu nasıl  Türkiye'nin lehine sonuçlandırabiliriz. Şöyle bir olaylara baktığınızda da  Türkiye'nin lehine sonuçlanır. Negatif gibi gördüğünüz şeyler de dahildir buna."  ifadesini kullandı.
 
"TÜRKİYE BURADA KARTLARINI ÇOK AÇIK OYNAR"
 
ABD askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıklamasının ardından,  Münbiç ve Fırat'ın doğusuna operasyon için hazırlıklarını tamamlayan Türkiye'nin  planının ne olduğunun sorulması üzerine Oktay, "Eli kulağında dediğimiz şey...  Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü var, 'bir gece ansızın gelebiliriz' olayı. Biz her  zaman da şu anda da 'bir gece ansızın gelebiliriz' noktasındayız. Zaten  Cumhurbaşkanımız da bunu ilan etmişti. Bu bizim hazırlık düzeyimizi ve  kararlılığımızı gösterir. Hazırlık düzeyimiz askeri, siyasi anlamdaki bir  hazırlıktır. Ülke içerisindeki hazırlıklarımız, gerek müttefiklerimiz,  dostlarımızla hazırlıklarımızdır. Bu hazırlıklar dün de tamamdı, bugün de tamam.  Türkiye burada kartlarını çok açık oynar." yanıtını verdi.
 
Şu anda da hazır olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bugün, girebilecek şekilde gerektiği zaman, biz her zaman buna  hazırız. Erteledik mi olayı? Yeni bir gelişme oldu. Majör değişiklik neydi? Bir  bölgedeki ana oyunculardan birisi, ABD'den bahsediyorum, çekileceğini ifade etti.  Bütün oyun kurallarını değiştirecek bir olay. Dolayısıyla çekileceğini ifade  ettikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımız ile Trump'ın görüşmelerinde de bunun  Türkiye ile koordine içinde yapılacağı, hatta Türkiye'nin endişelerini  anladıkları, Türkiye'nin bu sebeple olan kızgınlığını da anlayabildiklerini ifade  eden gerek özel görüşmelerde gerek açık olan görüşmelerde, hatta Twitter  aracılığıyla yapılan açıklamalarda, bunlar açıkça ifade edilen şeylerdi.
 
Son derece kartlarımızı açık oynuyoruz, dediğimiz şey, böyle bir  açıklamanın gelmesi Türkiye'ye yakışan şey, 'yeni bir durum değerlendirmesi  yapalım' denilen bir noktaydı, bu durum değerlendirmesi de yapılmıştır zaten.  Heyetler arasında, her seviyede... Her iki lider arasında yapılan görüşmeler,  aynı şekilde diplomasi, gerek askeri boyutta, istihbari boyutta, diğer tüm  alanlarda yapılan görüşmeler. Bunlar da gizli kapaklı yapılan görüşmeler değil.  Bunlar da kamuoyuna açık bir şekilde yapılan görüşmelerdi. Öncesinde tamamen  çekileceğiyle alakalı, sonrasında belki biraz belli bir sayının  bırakılabileceğiyle alakalı, daha sonra yıllardır Türkiye'nin tezi olan,  Türkiye'ye göç eden insanların kendi ülkelerinde güvenli bir hatta yaşamalarını  sağlıyor olunmasıyla alakalı...Türkiye'yi kimse o zaman belki anlayamadı. Bugün  anlaşıldı. Bugün de bizim güvenli bölge dediğimiz şeyden de aynı şeyi anlıyor  olmamız önemli."
 
"HİÇBİR GÜÇ, HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜ TÜRKİYE'YE KARŞI TEHDİT  OLUŞTURAMAZ"
 
Türkiye açısından güvenli bölgenin bir anlamı olduğunun altını çizen  Oktay, "Güvenli bölge dediğimizde, birilerinin gelip de kendi bildikleri,  düşündükleri, kendilerine göre ifade edecekleri kurallar çerçevesinde oluşturulan  bir bölgeyi kastetmiyoruz. Türkiye için güvenli bölge. Hiçkimse, hiçbir güç,  hiçbir terör örgütü, kim olursa olsun Türkiye'ye karşı tehdit oluşturamaz."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Türkiye'nin güney sınırlarında 911 kilometrelik bir hattın varlığına  işaret eden Oktay, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında ciddi bir tehdit  hissedildiği için girildiğini ve orada bir güvenli bölge oluşturulduğunu  hatırlattı.
 
Bu güvenli bölgeden Suriyelilerin faydalandığına dikkati çeken Oktay,  Türkiye'nin bu güvenli bölgede, Suriyelilerin oluşturduğu meclise destek  verdiğini ve okulların açıldığını söyledi.
 
Bu bölgede, yerel yönetim, eğitim, sağlık, adalet hizmetlerinin  verildiğini, yerel kolluk güçlerinin ve sınırları koruyan güçlerin oluştuğunu  dile getiren Oktay, "Türkiye'de herhangi bir ilçede bulabileceğiniz her türlü  hizmeti orada bulabileceğiniz bir yapı." dedi.
 
"ER VEYA GEÇ BU TERÖRİSTLER BURADAN ÇIKACAK"
 
Münbiç'in, Fırat'ın doğusunun Türkiye için bir güvenlik tehdidi  olduğunu vurgulayan Oktay, "Sınırlarımız boyunca Türkiye'ye karşı güvenlik  tehdidi oluşturabilecek hiçbir faaliyete biz müsaade etmeyiz. 'Eğer böyle bir şey  olursa da bir gece ansızın geliriz' diyoruz. Biz, bunu yapacağız. Münbiç'te de  bunu yapacağız." açıklamasında bulundu.
 
Münbiç'te ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmayı anımsatan Oktay, şöyle  devam etti:
 
"PKK, YPG şudur, budur, adına ne derseniz deyin. Aklınıza hayalinize  gelecek kadar alfabeden şey çıkarıyorlar. Hangisini çıkarırlarsa çıkarsınlar,  hangi renge bürünürlerse bürünsünler, biz teröristi gözünden tanırız. Bütün  bilgiler, istihbarat elimizde. Bize ne dediler; 'Fırat'ın batısına  geçirmeyeceğiz, rahat olun'. Geçiyor işte. 'Çıkaracağız', o zaman çıkarın.  'İnşallah, bugün, yarın'. Bir devletin sözüne inanırsınız, muhatabınız devlettir  çünkü. Biz, bir söz verdiğimizde bunu yerine getiririz. Şartlar ne olursa olsun.  Dolayısıyla muhatabınızdan da bunu beklersiniz. Bu teröristler buradan çıkacak.  Ne pahasına olursa olsun çıkacak. Er veya geç bu teröristler buradan çıkacak.  Türkiye olarak biz buna müsaade etmeyiz, etmeyeceğiz de zaten."
 
 
"AKTİF BİR DEAŞ FALAN YOK"
 
Terör örgütü DEAŞ'la mücadele ettiği iddiasıyla ABD'nin terör örgütü  PYD'ye verdiği silahların ABD'nin bölgeden çekilmesi sonrasında ne olacağı  yönündeki soruya Oktay, şu yanıtı verdi:
 
"23 bin tır silahtan bahsediyoruz. Size ücretle vermedikleri silahlar  ücretsiz şekilde 23 bin tırla arka arkaya konuldu. Ağır silahlardan bahsediyoruz,  sıradan silahlardan değil. Bunlar nereye gidiyor? Kime karşı destekliyorsunuz  yani? Türkiye'ye karşı tehdit olmayacak mı bu silahlar?
 
DEAŞ. Hangi DEAŞ'tan bahsediyoruz. Zaten çok nettir bölgede. DEAŞ'la  mücadele eden tek ülke varsa Türkiye'dir. Bugün de tek ülke varsa Türkiye. Direkt  girdik. Biz Fırat Kalkanı'nda kiminle mücadele ettik, El Bab'da kiminle mücadele  ettik hatırlayın. Askerlerimiz hem yerde hem havada, kendi çocuklarımızı şehit  verdiğimiz yerde DEAŞ'la mücadele ettik. Bunun siyasetini, propagandasını  yapmadık, doğrudan sahada mücadele ettik."
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ortada aktif bir DEAŞ'ın olmadığının  altını çizdi. ABD'nin terör örgütüne verdiği silahları geri alması gerektiğini  vurgulayan Oktay, "Bu silahların tamamını verdiğiniz gibi alacaksınız. Nasıl  alacaksınız? Götürür müsünüz, burada mı bırakırsınız, farklı mı olur onu  konuşalım ama o silahlar teröristlerin elinde kalamaz." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin bir şartının da Münbiç'le alakalı olduğunu hatırlatan  Oktay, "Evet, silahları alacaksınız. Burası temizlenecek önce. Nasıl yönetilecek  boyutu, diğer yerler nasıl yönetiliyorsa öyle yönetilecek. Yani kendi kendini  yönetecek millet. Halkı karar verecek. Halk kim? Münbiç'in demografik yapısına  bir bakın. Yüzde 85-90'ına yakını Arap halkıdır. Hangi zihniyetle varsınız?  Alacaksınız, yüzde 85-90'ı Arap halkı olan bir yere getireceksiniz PKK'yı  koyacaksınız. YPG, PYD adına ne derseniz deyin. Koyacaksınız, hadi bakalım bunlar  yönetecek..." diye konuştu.
 
"BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"
 
Oktay, terör örgütü PYD'nin bölge halkına zulmettiğinin altını  çizerek, "Biz buna göz mü yumalım yani? Oradan bize gelecek tehdit var.  Dolayısıyla biz her fırsatta söylüyoruz. Cumhurbaşkanımız da Dışişleri Bakanımız  da her fırsatta söylüyor. Ben de bir kez daha ifade edeyim. Buna müsaade  etmeyeceğiz. Diplomasi ise evet diplomatik boyutunu masada konuşuruz. Değilse  bunun sahada gereğini yaparız. Ama buna müsaade etmeyeceğiz." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Türkiye'nin Münbiç'te buna müsaade etmediğini anımsatan Oktay,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yeterli mi? Elbette değil. Sonrasında dedik ki biz burada yaptığımız  anlaşmanın Fırat'ın doğusuna da genişlemesini istiyoruz. Zaten çekilme kararı da  bununla alakalıydı. Güvenli hat dediğimizde Türkiye sınırlarından içeriye doğru  şöyle bir ilk etapta hatırlarsanız 32 mil olarak açıklandı. 32 mil dediğimiz  yaklaşık 50 kilometre falan civarında bir şey. Farklı şeyler konuşuluyor. Ama  derinliğe baktığımızda en az 30-40 kilometre derinlikten konuşuyoruz. Ama tamamen  Türkiye'nin kontrolünde bir güvenli hattan
 
"SİLAHLAR TOPLANMAZSA BURASI GÜVENLİ OLMAZ ZATEN"
 
Fuat Oktay, ABD'nin bölgede dağıttığı silahların toplanmaması halinde  buranın güvenli bölge olamayacağına işaret ederek, "Bu silahlar toplanmadığı  sürece, teröristler orada olduğu sürece buranın güvenli olma şansı yok.  Türkiye'nin de bunu ne pahasına olursa olsun kabul etme şansı yok. Biz ne  gerekirse yapacağız. Burada teröristlerin varlığına ve Türkiye'ye tehdit  oluşturmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Fırat'ın doğusu için de geçerli o  söylediğimiz." ifadelerini kullandı.
 
"BİZİM MÜCADELEMİZ PKK'YLA"
 
ABD'nin DEAŞ tehdidi olmadığı açıklamasına karşılık bölgede neden bu  silahları bıraktığı sorusuna Oktay, "Şimdi biz şu ayrımı hep yapıyoruz. Bunu  Cumhurbaşkanımız da her fırsatta ifade ediyor. Bizim mücadelemiz PKK'yladır,  terör örgütüyledir. Kürtlerle ilgili herhangi bir sorun varsa, Kürt  kardeşlerimizin çıkarları boyutunda baktığınızda Türkiye'yi görmüşsünüzdür. Bu  Irak'ta da böyledir, Suriye'de de böyledir. Suriye'den kaçan 300-400 bin Kürt   kardeşimiz nerede? Ben bunu teorik olarak söyleyen biri değilim, o dönemde fiilen  bu işin içinde olan birisiyim. Gece gündüz, 15 gün ben o tel örgülerin yanında  yatan kalkan bir insanım. O dönemi hatırlayın. Biz AB ülkeleri gibi kenardan  bakıp da '700-800 kişi gelecek, ne olacak?' diyen insanlar değiliz." yanıtını  verdi.
 
Türkiye'nin ve fiilen kendisinin gecesini gündüzüne katarak 'orada  kimsenin burnu kanamasın' diye çalıştığını anlatan Oktay, "Türkiye olarak bütün  imkanlarımızı seferber etmiş bir milletiz biz. Dolayısıyla Kürtlerle ilgili  herhangi bir tehdit varsa orada gene Türkiye'yi bulursunuz. Ve hiçbir çıkar  gözetmeden insani boyutta Türkiye'yi bulursunuz. Kürt kardeşlerimiz bunu çok iyi  bilir. Yani siyasi çıkarlarla, ufak tefek çıkarlarla biz farklı çerçevedeki  çıkarlarla oraya bakmayız." dedi.
 
Oktay, Türkiye'nin olayın terör boyutunu konuştuğunu vurgulayarak,  "Türkiye'ye karşı güvenlik tehdididir bizim konuştuğumuz. Şimdi DEAŞ'ın olmadığı  ve yüzde 100 bertaraf edildiği resmi ağızlardan açıklandığına göre... Biz de şunu  açıkladık. Geride kalan bir şey varsa biz bunun Türkiye olarak gereğini  yapacağız. Rahat olun. Yapacağız derken 'cekli caklı' konuşmuyoruz. Yapıyoruz  zaten. Yaptık ve yapıyoruz. Böyle dediğimizde bu Amerika için de başka ülkeler  için de geçerlidir. Türkiye bu riskleri üstlenerek üzerine düşenin çok ötesinde  bir taahhüdü fiilen sahada gerçekleştirme sözü veriyor aslında." diye konuştu.
 
"DEAŞ KAYNAKLI TEHDİDİ BERTARAF EDERİZ"
 
Türkiye'nin bölgede DEAŞ kaynaklı ya da başka bir terör örgütü  kaynaklı bir tehdit olacaksa bertaraf edeceğini belirten Oktay, şunları söyledi:
 
"Bölgede kalıyor olmanın veya güvenlik tehdidi olabilecek bir şekilde  PKK'ya hakimiyet alanı sağlıyor olmanın Türkiye'de o ülkeye karşı bir negatif  duygu beslenmesiyle alakalı etkisi olur mu? Ne yazık ki olur. Bunu da yıllardır  ifade ediyoruz. Türkiye'de niye Amerika'ya karşı bu tür bir negatif etki  oluşuyor? Bu sorunun cevabı aslında ülkelerin uyguladığı kendi politikalarının  sonucudur. Bizim halkımız son derece sağduyuludur. Ne olup bittiğini sahada  sizden, benden çok daha net görüyor ve kendi kararını sağduyulu bir şekilde  veriyor."
 
Oktay, Türk halkında ırk temeline, bir din temeline ya da bir coğrafi  temele dayalı nefret söylemi olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Türk insanında bulamazsınız. Türkiye'de bunu bulamazsınız. Masanın  etrafındaki hiç kimsede bulamazsınız. Hangi etnik kökenden gelirsek gelelim,  hangi siyasi görüşe sahip olursak olalım Türk milletinde bunu bulamazsınız. Bizim  milletimizin en güzel tarafı budur. 'Yapacaklarını açıkça söyle. Söylediğinin de  arkasında dur.' der."
 
"SAMİMİ DAVRANIRSA TÜRK MİLLETİNDE NEFRET DİYE BİR ŞEY YOK"
 
ABD'den bir gün "çekildim", ertesi gün "çekiliyorum", "üç tane  bırakacağım", "5 tane bırakacağım", bir gün "DEAŞ bitti", ertesi gün "bitmedi",  bir gün "terör örgütü vardı", ertesi gün "yoktu" açıklamaları geldiğine işaret  eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şunları kaydetti:
 
"Milletimiz bu oyunu çok net görüyor. Buradaki kararını çok net  veriyor. Kendi fikrini oluşturuyor. Bunu tersine dönüştürmek ilgili ülkelerin  elindedir. Samimi davrandığı zaman, Türkiye'ye tehdit oluşturabilecek bu tür  zikzakları çizmeyi bıraktıkları zaman Türk milletinde nefret diye bir şey yoktur.  Ertesi gün kendisine samimi yaklaşana milletimiz son derece samimi şekilde  yaklaşır. Bizi zaten seçimlerle ilgili sahada güçlendiren de budur. Gerçekten  samimiyiz. Gittiğimiz zaman bizim şöyle bir yüzümüz yok. Hadi şimdi çıkıyoruz  burada yayına giriyoruz farklı gözükelim, yayın bitti farklı gözükelim. İle  gittik farklı gözükelim, ilçeye gittik farklı gözükelim... Neysek oyuz."
 
"GİZLİ YAPMIYORUZ, APAÇIK"
 
Türkiye'nin sadece teknoloji tüketen bir ülke olmaktan yıllar önce  çıktığını vurgulayan Oktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bunu da gizli yapmıyoruz, apaçık. Bağıra bağıra söylüyoruz. Türkiye  artık teknolojiyi sadece kullanan bir ülke olamaz. Savunma alanı da dahildir. Bir  iş birliği yapacaksak burada bir teknoloji transferi olacaktır, olması lazım.  Şimdi bunların hepsine 'hayır' diyeceksiniz. Bana acil lazım, ver. 'Vermem.'  Alımla alakalı daha uygun şartlarda ver. 'Olmaz.' Krediyle alakalı şu var.  'Olmaz.' Teknoloji transferiyle alakalı birlikte bir şey yapalım. 'Olmaz.' Ne  yapmamızı istiyorsunuz. Elimizi, kolumuzu bağlayıp birilerinin gönlünün olmasını  bekleyemeyiz. Türkiye ihtiyacı çerçevesinde komşusuna döndü. Ne var orada? S-400  var. S-400 ile ilgili aynı şartlar onlara da sunuldu zaten, farklı bir şey  konuşulmadı. Aynı şartlar. Benim çok acil ihtiyacım var buna. Bunun alımıyla,  maliyetiyle alakalı, daha düşük maliyetle ve kredi boyutunda şuna ihtiyacım var.  'Tamamdır.' Ama benim burada bir şekilde bunun ortak üretimiyle alakalı da şu  şartlarım var. 'Tamamdır.' Bu da bütün dünyanın gözü önünde. Gizli kapaklı,  kapılar ardından yapılan bir şey değil. Bu da apaçık konuşulan ve gerekli  çerçevede de paylaşılan bir şey. S-400 kararı böyle verilmiştir."
 
S-400'lerle ilgili bir başka soruya Oktay, "İlk teslimatı temmuzda  almayı düşünüyoruz S-400 ile alakalı. Bu tarafta Patriotlarla alakalı söylediğim  3, 4 ana konuda böyle paket bir teklif henüz elimizde yok. Olduğu anda ilgili  kurumlarımız bunu değerlendirirler." yanıtını verdi.
 
Başka bir soru üzerine de Oktay, "Tabii ki avantajı var. Ortak üretim  yapıyor olmamız. İşte S-500 ile alakalı da aynı şey. Daha da ileri bir teknoloji  anlamında bir iş birliği bizim amacımız." açıklamasında bulundu.
 
"EKONOMİK GÖSTERGELER BOYUTUNDA OLDUKÇA GÜÇLÜ GİDİYOR"
 
Oktay, Patriotlarla ilgili bir soruyu ise şöyle yanıtladı:
 
"Hepsini al ya da bırak değil. Apaçık söylüyoruz. S-400'ü almamız  bizim Patriotlarla alakalı almıyoruz anlamında değil. Bizim ihtiyacımız var ve  orada da eğer ki bizim şartlarımız sağlanırsa oturur konuşuruz bunu. Zaten  Savunma Sanayi Başkanlığımız da dahil bununla ilgili her türlü değerlendirmeyi...  Bu görüşmeler devam ediyor. Şu anda da devam ediyor. Şu an için de bu hala  geçerlidir. Bütün uygun şartlar sunulduğu zaman bugün bile konuşulabilecek bir  şeylerdir. Bu, üzerinden böyle spekülatif şeylerin konuşulabileceği bir alan  değil aslında teknik bir konu. Son derece de açık, masada çok rahat  konuşabileceğimiz ve Türkiye ile anlaşılabilecek şartlar bellidir. Dolayısıyla da  burada açığız, çok açığız biz."
 
Türkiye'nin Amerika ile S-400 üzerinden gerildiği iddiaları  anımsatılarak, "Amerika ile bir teknik alanda müzakere edilen süreç bu kadar göz  önünde olmalı mı?" sorusunun sorulması üzerine Oktay, şunları söyledi:
 
"Kanaatim, görüşüm, Türkiye'deki piyasanın bugünkü ve gelecekteki  durumuyla S-400'ün uzaktan yakından bir alakası yok. Teknik, iki ülke arasında  görüşülen bir konu. Amerika'nın kendi içerisinde görüş ayrılıkları olabileceği...  Bu sadece tek, Türkiye ile ilgili olan bir konu değil. Birçok konu var. Amerika,  Çin ve Hindistan ile de aynı şeyleri yaşıyor. Bir bakıyorsunuz AB'den A, B, C  ülkesiyle yaşıyor. Aynı şeyi Kanada, Meksika ile yaşıyor. Buna onlardan sadece  bir tanesi gibi bakmak lazım. Bunu, 'Ne oluyor gene Türkiye ile Amerika arasında  bir şey mi var?' şeklinde değerlendirirsek yanlış olur.
 
Biz son derece açığız, netiz. Teknik bir konu. Yüzlerce konu olabilir,  onlardan bir tanesi. 'Bu piyasaları şöyle etkileyecek, böyle etkileyecek'  şeklinde büyütülecek bir şey yok. Orada öyle bir şey görmüyorum. Hele hele  doğrudan bir bağ kurulabilecek hiçbir şey yok. Şu anda piyasalarımız ekonomik  göstergeler boyutunda da oldukça güçlü gidiyor. Sadece toparlanma, dengelenme  anlamında değil, iyileşme. Çok iyi gidiyoruz ki 1 Nisan'dan sonra 31 Mart  akşamında çok daha şahlanarak..."